Augusztus 7-én, három hipermarketlánc egy-egy áruházában elvégzett árkörkép alapján az árak átlagosan 1,2 százalékkal lettek alacsonyabbak, mint júliusban, az egy évvel korábbi, 2008 augusztusi számla végösszegénél pedig összességében 4,2 százalékkal kellett volna kevesebbet fizetnünk a pénztáraknál.
Úgy tűnik, folytatódik tehát a múlt hónapban elkezdődött árcsökkenési hullám, igaz, ezt már múlt hónapban jelezte, hogy az Árkosár havi értékéből számolt értékek grafikonja lefelé áttörte az ezekből képzett féléves mozgóátlagot. (Befektetések ún. technikai elemzésénél alkalmazzák ezt a módszert. Ha az árfolyam lefelé keresztezi az elmúlt időszakra számolt átlagértéket, akkor az megerősíti, hogy tartós tendenciáról lehet szó és további árfolyamcsökkenésre kell elvileg számítani.)
A KSH holnap teszi közzé az infláció júliusi alakulásával kapcsolatos adatokat. Júniusban éves viszonylatban 3,7 százalékkal növekedett a fogyasztói árindex. Az előzetes elemzői előrejelzésekben nagy volt a szórás, de átlagosan 3,9-4 százalékos ütemű pénzromlást vártak. Részletek>> |
Ha az egyes termékeket rendre abban az áruházban szereztük volna be, ahol a legolcsóbb, akkor 12 697 forintba (és persze tripla utazgatásba) került volna a kosár (2,6 százalékos mínusz az előző hónaphoz képest). Ennél az Auchan 6, a Cora 13,2, a Tesco pedig 24,3 százalékkal volt ezúttal drágább.
Árkosarunk értékének változása (kékkel) és a féléves mozgóátlag
A múlt hónaphoz képest az Árkosár alapján egyébként ezúttal is egyedül a Tescóban emelkedtek a vizsgált árak, mégpedig 1,2 százalékos mértékben, hónapos távon az Auchanban 3,6, a Corában pedig 1,3 százalékos csökkenést mértünk. Egy éves viszonylatban egyik áruház sem drágult, a legkevésbé a Tesco lett olcsóbb, mégpedig 1,2 százalékkal. Az Auchanban 3,9 százalékkal kerültek szerintünk lejjebb az árak, a Corában pedig ugyanilyen időtávon 7,6 százalékos csökkenést mértünk.
Az éves Árkosár-index alakulása az elmúlt 6 hónapban
Hogy számoltunk? Kosaras módszertan |
Júliushoz képest havi szinten a chips, a tejföl és a whisky drágult számottevő, 12-15 százalék közötti mértékben. Éves viszonylatban a tea ára ment fel leginkább, közel ötödével drágult, de több mint 10 százalékkal kell a tavalyi árához képest többet fizetni a burgonyáért, sertésmájasért, narancsléért, chipsért és tésztáért is.
Havi szinten a csökkenő oldalt toronymagasan az alma vezeti (-36%), majd a banán, cukor, ásványvíz és a csokoládé következik. Éves távon 38 százalékkal lett olcsóbb a sajt és 37-el az alma, negyedével csökkent az olaj ára, de számottevő áresésen van túl a tej, a kenyér és a csirkemell is.
Havi legolcsóbbak
Múlt havi Árkosarunkat itt olvashatja: Meglepő árcsökkenés: elmarad a ráfázás? |
Kevesebb a jogsértés: folytatódnak az ellenőrzések
Nem lép hatályba az élelmiszer kódex
A nőknek még nem ment el a kedve a vásárlástól
Válságban kevésbé fogy a bio
Nem csak az olajon csúsztak el a saját márkák
Privátbankár