.jpg)
A gazdasági növekedés szempontjából azonban kiemelt kockázatot jelent az idei és a jövő évi infláció alakulása, amely visszafoghatja a lakossági keresletet - mondta az ÁSZ elnöke, arra utalva, hogy a konvergencia programban 2007-re 6,2 százalékos, jövőre 3,3 százalékos inflációt rögzített a kormány, amelyet 7,5, illetve 4,5 százalékra módosított. Ugyancsak kockázatot hordoz a közszféra bérexpanziója - tette hozzá Kovács Árpád.
Kockázati tényezőként a helyi önkormányzatok gyorsuló eladósodására hívták fel a figyelmet az ÁSZ jelenlévő vezető szakemberei: a hosszú lejáratú adósságállomány összege 2005-ben 285 milliárd forint volt, ami 2006-ban 411 milliárdra nőtt, amelynek egyharmada a fővároshoz és kerületeihez kötődik, kétharmada pedig 15-20 nagyvároshoz. Ezen belül a kötvénykibocsátásból származó eladósodás meredeken emelkedett: amíg 2005-ben 5 milliárd forint összegben bocsátottak ki kötvényt az önkormányzatok, tavaly már 22 milliárd forintnyit, az idei év eddigi szakaszában pedig 50 milliárdnyit.
Az adóbevételek döntő részét alacsony kockázat mellett teljesíthetőnek ítélte az ÁSZ.
Kovács Árpád 2009-től lát komolyabb nehézségeket, amelyek abból fakadhatnak, hogy a gazdasági növekedés kisebb lesz a konvergencia programban rögzített 4,2 százaléknál, az ÁSZ "szinten tartó", azaz alternatív pályája 2,7 százalékot rögzít.
Arra is felhívta a figyelmet Kovács Árpád, hogy kimerülőben vannak a mobilizálható erőforrások, amelyek új növekedési pályára állították a magyar gazdaságot, ugyanakkor az Európai Unióból 2007-2013 között érkező 8 ezer milliárd forintra tehető támogatás pozitív hatásai csak hosszabb időtávon hatnak.
Beterjesztette a kormány a büdzsé módosítását
Kovács beszólt: politikai alapon privatizálnak!
Harminc óra csak a költségvetésé
MTI