A közbeszerzési törvény két évvel ezelőtti módosításakor került a szövegbe az átláthatósági megállapodás, amelyet elvileg tavaly április óta lehetne alkalmazni. A részletszabályokat tartalmazó kormányrendelet tervezete viszont csak most készült el.
A közbeszerzési törvény úgy fogalmaz, hogy a verseny tisztaságának és nyilvánosságának erősítése érdekében az ajánlatkérő és az ajánlattevők átláthatósági megállapodást köthetnek egymással. A megállapodás részese a felkért független szakértő, aki monitoring szolgáltatást nyújt.
A kormányrendelet tervezete már másképpen határozza meg a jogviszonyokat. Az átláthatósági megállapodást nem a közbeszerzési ajánlat kérője és az ajánlattevők, hanem az ajánlatkérő és az átláthatósági biztos kötik meg egymással, ráadásul még a közbeszerzési eljárás megindítása előtt. Ebben a megállapodásban rögzítik, hogy a nyertes ajánlattevő az eredményhirdetéssel a megállapodás részesévé válik. Mindez azt jelenti tehát, hogy az ajánlattevő passzív elfogadóvá válik.
Tízmilliárd forint támogatási pénzt akar megvonni az Európai Bizottság Magyarországtól - írja a Napi Gazdaság. A lap információi szerint az M43-as autópálya építéséhez kapcsolódó támogatásoknál a magyar hatóságok visszaigényelhető áfát is az elszámolható költségek közé sorolták, holott ez a bizottság szerint ellentétes a szabályokkal. A lap szerint az ügy egyelőre egyedüli, de a hasonló elszámolású projektek összértéke több száz milliárd forint. |
Az átláthatósági biztos a közbeszerzés valamennyi iratába betekinthet, és minden eseményén jelen lehet. Az ajánlatkérő minden kifizetést közöl a biztossal. A díjazást is szabályozzák: a biztos óránként legfeljebb 3.600 forint ellenszolgáltatásra jogosult.
Átláthatósági biztos az lehet, aki jogi, közgazdasági, vagy mérnöki diplomával, továbbá 5 éves gyakorlattal rendelkezik, és letette az átláthatósági biztosi vizsgát. A vizsgát a Közbeszerzések Tanácsa szervezi, illetve az vezeti a biztosok nyilvántartását is.
A szabályozás szerint ez év július 1-jétől kötelező átláthatósági megállapodást kötni a Közlekedési Operatív Programból finanszírozott 50 millió forintot elérő közbeszerzéseknél. A jövő év első napjától viszont minden 50 millió forintot elérő közbeszerzésnél kötelező a megállapodás, amennyiben az többségi állami vagy uniós támogatással valósul meg.
A hét kérdése:
Ön mi alapján dönt a választásokon? Szavazzon!
Alapok kellenek: ki adhat tanácsot és mennyiért?
Fordulékonyság: még vizsgálják a Volánbusz tenderét
A válság miatt visszafordult a fehéredés
Áprilisban leállhat a metróépítés
A vállalkozók átlátható adórendszert szeretnének
Többet költött az állam közbeszerzésekre
MTI, Napi Gazdaság