Atomreaktor: energia szennyezés nélkül?
A Nemzetközi Termonukleáris Energiareaktor célja nemzetközi együttműködésben megépíteni a világ legnagyobb kísérleti atomreaktorát, amely a csillagokhoz hasonló módon, fuzionálással termelne energiát.
Az ITER a világ legköltségesebb tudományos kísérlete. Megépítése mintegy 4,6 milliárd euróba kerül, és ugyanennyi pénzre lesz szükség húsz éves üzemeltetéséhez. Az EU a beruházás mintegy felét fedezné, a franciaországi Cadarache-ban megépítendő kísérleti telep fennmaradó költségeit pedig a társországok állnák, megközelítőleg egyforma arányban.
Az ITER-projekt támogatói azzal érvelnek, hogy amennyiben a terv sikerrel jár, akkor olcsó és gyakorlatilag kimeríthetetlen tiszta energiaforrás jön létre, amely végső soron a kőolajat és a földgázt is helyettesítheti. A fúziós energia a várakozások szerint egyáltalán nem termel majd melegházhatású gázokat és maradandó radioaktív hulladékokat sem. Illetékesek szerint a projekt mintegy tízezer új állást hoz majd létre.
2006 végéig az érintett felek hazai törvényeiknek megfelelően megerősítik az egyezmény elfogadását. Az Európai Tanács az egyezményt érvényesítő döntést fogad majd el. Az ITER építése 2007-ben kezdődne el, és mintegy tíz évig tartana. Az első plazmaeljárásra várhatóan 2016-ban kerülne sor. Az ITER várhatóan húsz évig működne.
euractiv.hu