Április elején befejeződik a Budapest belvárosában lévő Kecskeméti utca – Petőfi Sándor utca - Október 6. utca tengely teljes megújulása, mely a főváros egyik legnagyobb közterület rehabilitációs projektje jelenleg. Az első ütemben a Kálvin tértől egészen a Szabadság térig megvalósuló fejlesztés várhatóan jelentős hatással lesz nemcsak a közvetlenül érintett utcákra, de az egész belváros kiskereskedelmi ingatlanpiacára is – olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben. Jelenlegi a üzlethelyiségek piaca az érintett területen vegyes képet mutat, ám nagy átalakulás előtt állhat – állapítják meg.
A napjainkban is átalakulás alatt álló Kálvin térről indulva a Kecskeméti utca, az Egyetem tér, a Károlyi utca mellett több kisebb csatlakozó közterület (Királyi Pál, Papnövelde utca) is megújul a környéken. Az utcák a jövőben csillapított forgalmúak lesznek és nagy teret biztosítanak a gyalogosok számára.
A jelenlegi helyzetet vizsgálva megállapítható, hogy a főutca déli szakaszán és a környék megújuló területein (Bástya, Képíró, Királyi Pál) jelenleg összesen 113 üzlethelyiség található, melyek a főutca megnyitás előtt 29%-os üresedési rátával bírnak. A kiskereskedelmi láncok közül mindössze 5 egység található itt, továbbá több, elsősorban a helyi igényeket kielégítő kis üzlet (tisztító, szabó, illetve galéria) bővíti a kínálatot.
Az első ütem a Petőfi Sándor utcával folytatódik, a Bécsi utcát követően az Október 6. utcával zárul, ez a projekt középső szakasza. Itt 111 üzlethelység található összesen, melyből ma nagyjából minden ötödik (22,5%) üres. A déli szakasszal ellentétben itt az egységek 21,5 %-a tartozik valamilyen nagyobb üzletlánchoz.
A Petőfi Sándor utcában a különböző szolgáltató üzletek dominálnak, a Bécsi utcában pedig inkább ruhaüzletek koncentrációja figyelhető meg. A főutca keresztezi a Fashion Street projektet befogadó Deák Ferenc utcát is, mely az elemzés szerint egymást erősítő hatással bír majd, mágnesként vonzva újabb nagy presztízsű márkák letelepedését. Az Október 6. utca – több intézmény és irodaépület által megszakítva - számos vendéglátóegységnek ad otthont, lehetőséget biztosítva továbbiak számára a megtelepedésre. A főutca különböző szakaszait vizsgálva az elemzés feltárja, hogy a Petőfi Sándor utcában a legalacsonyabb az üresedési ráta (mindössze 12%) és a legmagasabb a kiskereskedelmi láncok tulajdonában lévő üzletek aránya, 29%.
A jelenlegi magas üresedési ráta az elemzés szerint részben a felújítási munkálatok következménye is lehet, várhatóan az átadást követően a szabad üzlethelyiségek nagy része könnyebben bérlőre találhat majd.
Kiskereskedelmi egységek üresedési aránya a vizsgált területen
Az üresedés arányát a világoskék szín mutatja, a körök nagysága az üzlethelyiségek számával arányos
Forrás: Ecorys szerkesztés, Google maps, 2010.
Városszerkezeti helyzetét tekintve a főutca fejlesztése kétkülönböző szakaszra bontható. A Kecskeméti utca, Egyetem tér, Károlyi utca az átadást követően a jelenleg is meghatározó vendéglátóhely-kínálat bővülésének színhelye lehet, a megújuló köztereknek köszönhetően a jövőben a Ráday utcához hasonlóan még több teraszos étteremnek és kávézónak adhatnak otthont. A viszonylag autómentes, megújult belvárosi utcakép sokakat vonz majd, hogy újra felfedezzék a pesti belváros hangulatát - jósolják. A főutca déli részében elsősorban tehát további vendéglátóegységek, illetve egyedi, minőségi kis üzletek megjelenése várható. Ezzel párhuzamosan a déli Váci utca megmarad turista kiszolgáló területként, zömében ajándékboltokkal és turistaéttermekkel.
A központi szakasz Váci utcával párhuzamos része egyértelműen egy új bevásárló utca kialakulását jelzi előre, erősítve ezzel a jelenlegi északi Váci utcát és a már kialakult összekötő utcák kínálatát. Az elemzés szerint elsősorban divatüzletek megjelenése várható, inkább a minőségi szegmenst erősítve. A második ütemben, 2010-ben elkészülő Ferenciek tere a forgalom elterelésével párhuzamosan lámpás kereszteződéssel, gyalogos átkelőhellyel is bővül, a jövőben akár főtéri funkciót is betölthet majd – állapítják meg.
A kiskereskedelmi üzlethelyiségek piacának változása természetesen kihat a bérleti díjak mozgására is. Jelenleg a megújuló főutca déli részén a bérleti díjak 15-20 euró négyzetméterár körül mozognak, míg a környező kis utcákban 10-15 euró a havi bérleti díj. A főutca középső szakaszán, a Petőfi Sándor utcában és a Bécsi utcában 20-25 euró között alakulnak a bérleti díjak. Nagyobb, illetve forgalmas helyen lévő egységek esetén az ár ennél magasabb is lehet, de egyelőre nem éri el a Váci utca 40-80 eurós szintjét – hívják fel rá a figyelmet. Az ECORYS Magyarország előrejelzése szerint a következő időszakban a gazdasági helyzet javulását követően az üresedés csökkenésével párhuzamosan a bérleti díjak emelkedése várható.
Torkoskodással nyit Budapest új főutcája
Új pesti korzó épül - tovább szépül a belváros
Privátbankár