Varga László, a SZEF elnöke többek között azt is mondta a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában hogy ezen időszak alatt az érintett körből bárkit elbocsátani talán törvényes lehet, de minimum erkölcstelen. A szakszervezeti vezető a döntés társadalmi-politikai vonatkozásait is elemezve kijelentette: fontos lenne a párbeszéd, az egyeztetés megújítása a hatalom részéről.
"Lehet itt spekulálni, hogy milyen háttéralkuk vannak az Alkotmánybíróság döntése mögött – én nem feltételezem, bízom a testületben. Ugyanakkor azt gondolom, hogy május 31-ig bárkinek bárkit elbocsátani minimum jó erkölcsbe ütköző lenne – kommentálta Varga László az Alkotmánybíróság keddi döntését. Hozzátette: szakszervezeti szempontból örül a döntésnek. Másrészről viszont szomorú amiatt, hogy ilyen hosszú idő kellett ahhoz, hogy bebizonyosodjon, amit ők már a jogszabály elfogadásakor is mondtak, nevezetesen, hogy a törvény nem jó és alkotmányellenes.
A döntés, amely május 31-i hatállyal semmisíti meg az indoklás nélküli felmondást lehetővé tevő törvényt, nem fogja rehabilitálni azt a több száz vagy vélhetően ezer feletti, elbocsátott kormánytisztviselőt, aki áldozata lett ennek a törvénynek - tette hozzá Varga László.
A Duna Tv műsorában a SZEF elnöke kijelentette: az Alkotmánybírósághoz benyújtott megsemmisítési kérelmet aláíró szakszervezeti kollégáival konzultálva hamarosan azt kérik majd a kormánytól, hogy az vállaljon moratóriumot a kormánytisztviselők elbocsátására május végéig. “Nem gondolnám ugyanis, hogy ezt a határidőt arra adta az Alkotmánybíróság, hogy bárkit kirúghassanak ez alatt” - tette hozzá.
Az AB-döntés politikai-társadalmi következményeiről van véleménye a SZEF-nek. “Azt gondolom, hogy sokkal komolyabb kérdés ez, mint egy törvény megsemmisítése. Ez ugyanis a második jogszabály, amelyik fennakadt az Alkotmánybíróság szűrőjén. Kifogásolják a szövegben, hogy a jogalkotás folyamán nem megfelelő az egyeztetés. Nem tudom, mi lesz a kormány és a parlamenti többség reakciója – különösen figyelembe véve, hogy alkotmányozási folyamat is zajlik. A hatalomnak és a társadalom egészének újra kéne gondolnia néhány dolgot, és vissza kellene térni a párbeszédhez” - szögezte le a Varga László.
Privátbankár