Az Európai Unión belül Magyarországon a legmagasabb az alapvető élelmiszerek áfája - Dániával holtversenyben -, a sütőipari és a tejtermékekre 18, az összes többi élelmiszerre 25 százalék. (Az Egyesült Királyságban 0, Lengyelországban 3, Németországban 7 százalék az élelmiszerek áfája, de Szlovákiában is csak 19.) A rendezvény elején a szakmai szervezetek képviselői kijelentették: üdvözlik a Vidékfejlesztési Minisztérium azon elképzelését, hogy az alapvető élelmiszerek áfája 5 százalékra csökkenjen.
Bárány László, a BTT elnöke a közösen megfogalmazott cél megismétlése után hozzátette: a 25 százalékos áfakulcs az agrárpiaci szereplőket a feketetgazdaság felé tolta, rontva a legális vállalkozói szféra esélyeit. A törvénytelen forgalmazás 100 milliárd forintos áfa-kiesést okozhat a költségvetésnek, és az illegális cégek természetesen az egyéb közterheket sem fizetik - mondta.
A baromfiágazatban a következő áremelési hullám június elejére várható - vetítette előre az elnök, hozzátéve: további 7-8 százalékos emelkedésre lehet számítani. Az étkezési tojást előállító vállalkozásoknak további problémákkal is szembe kell nézniük - technológiacsere, hátrányos import -, ezért a termékek alacsonyabb adóztatása szinte az egyedüli túlélési esélyt jelentheti számukra - fogalmazott Bárány László.
A Tej Terméktanács szakmai koordinátora, Bakos Erzsébet szerint a hazai takarmánykészlet elérte a kritikus szintet és ez önmagában is árfelhajtó hatást fejt ki, ahogy az is, hogy nőtt az uniós kereslet a magyar tej iránt. "Az akciós áron beáramló, kommersz tejtermékek importja több mint hatszorosára nőtt az uniós csatlakozás előtti évhez viszonyítva. A legnagyobb nyomás a fogyasztói tejnél, a sajtnál és a savanyított tejkészítményeknél jelentkezik, 80 százalékuk Németországból, Csehországból, Lengyelországból és Szlovákiából származik. Az ottani áfakulcsokkal mi nem tudunk versenyezni" - elemezte a helyzetet a szakember.
Varga László, a Pékszövetség elnöke arról beszélt, hogy ágazatuk a legnagyobb vesztese a mostani helyzetnek, hiszen míg a liszt ára az elmúlt hónapokban drasztikusan emelkedett, ők nem tudtak vele lépést tartani. Kiemelte, ha a liszt áfája is 5 százalékra mérséklődne, a termeléshez kevesebb forgóeszközre lenne szükség és a szürkegazdaság kifehérítésére is kedvezően hatna.
"A sütőiparban ma 1060 legális vállalkozás mintegy 1100 termelő üzemet működtet, az együttes iparági éves bruttó termelési érték eléri a 114 milliárd forintot. Az ágazat 24 ezer főt foglalkoztat 125 ezer forintos bruttó jövedelem mellett, ami borzalmasan kevés" - hangsúlyozta Varga.
A VHT elnökségi tagja, Iczkovits László kiemelte: 30 százalékkal nőttek az élő sertések előállítási költségei. Szervezetük nem kér további költségvetési forrásokat, helyette sürgeti az elfogadott támogatások időbeni kifizetését és a kedvezményes kamatozású forgóeszköz-hitelkonstrukciók meghirdetését. Iczkovits László még egyszer hangsúlyozta: közös akarat az ágazatok szereplői között az áfa radikális csökkentésének igénye, különben a csőd szélére kerül a magyar élelmiszeripar.
Privátbankár - Acsai N. Ferenc