1p
Az amerikai kormány megkezdi a pénzintézeti részvények vásárlását, hogy segítsen kiolvasztani a befagyott hitelpiacokat, ösztönözze munkahelyek teremtését és a gazdaság növekedését, jelentette be George W. Bush amerikai elnök. Utána Henry Paulson pénzügyminiszter ismertette a legföljebb 250 milliárd dolláros program részleteit.

Az amerikai elnök közölte azt is, hogy a szövetségi betétbiztosító intézet ezentúl garantálja a bankok új adósság-kibocsátásait, és bővítik a nem kamatozó számlák biztosítását. Ezekről az általa "példátlannak és agresszívnek" nevezett lépésekről Bush azt mondta, hogy azok célja "nem a szabad piac átvétele, hanem megőrzése".

Ezek életbevágó rövid távú intézkedések, hogy szavatoljuk az amerikai bankrendszer életképességét - mondta kora reggel, még a New York-i tőzsde nyitása előtt, miután találkozott fő gazdasági tanácsadóival.

Kifejtette, hogy a bankoknak juttatott közvetlen tőkeinjekciók újra hitelek nyújtására ösztönzik majd a pénzintézeteket, ami serkenteni fogja a munkahelyek teremtését és a gazdasági növekedést. Hozzátette ugyanakkor, hogy "eltart egy ideig, amíg erőfeszítéseink teljes hatása érvényesül, de az amerikai nép bízhat hosszú távú gazdasági jövőnkben".

Konzervatív politikusok, kommentátorok bírálták az adminisztrációt a bankok részleges államosításának terve miatt. Bush nekik is üzent, mondván: úgy tervezték meg a programot, hogy a bankok visszavásárolhassák majd az államtól a részvényeket, amikor a piacok stabilizálódnak és magánforrásokból tőkéhez tudnak majd jutni. - Az állami bankrészvény-vásárlás korlátozott és átmeneti lesz - hangsúlyozta. Ezekről a az általa "példátlannak és agresszívnek" nevezett lépésekről azt mondta, hogy azok célja "nem a szabadpiac megszerzése, hanem a megőrzése".

Az elnök nyilatkozata után Henry Paulson pénzügyminiszter ismertette az összesen 250 milliárd dollárig terjedő állami bankrészvény-vásárlás feltételeit. A kormány elsőbbségi részvényeket vesz amerikai ellenőrzésű bankokból és más hitelintézetekből, amelyek november 14-ig jelentkezhetnek a programra. Arról, hogy egy-egy pénzintézet részesülhet-e és mennyi állami tőkejuttatásban, a pénzügyminisztérium dönt, a szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) illetékeseivel konzultálva. A tőkejuttatás minimum a kockázattal súlyozott eszközök 1 százaléka és legföljebb 25 milliárd dollár vagy a súlyozott eszközök 3 százaléka között lesz, utóbbi esetben amelyik a kisebb. Az érintett pénzintézetek az év végéig megkapják a pénzt. A vásárolt elsőbbségi részvények öt évig évi 5 százalék osztalékra jogosítják a tulajdonost, utána évi 9 százalékra, de három év után visszaváltási opcióval, névértéken. A pénzügyminisztérium bármikor átruházhatja harmadik félre az elsőbbségi részvényeket. A vásárolt elsőbbségi részvények kivételes esetektől eltekintve nem szavaznak.

A programban részt vevő pénzintézeteknek teljesíteniük kell a pénzügyminisztérium előírta viselkedési szabályokat: olyan javadalmazást kell megállapítani vezetőik számára, amely nem ösztönöz szükségtelen és szélsőséges kockázatvállalásra, a vezetői juttatások címén egyenként legföljebb 500 ezer dollárt vonhatnak le a társasági adó alapjából, továbbá megszüntetik a nagy végkielégítéseket.

Ben Bernanke Fed-elnökkel és a szövetségi betétbiztosító (FDIC) elnökével, Sheila Bairrel közös sajtóértekezletén a pénzügyminiszter azt mondta, hogy neki "nem tetszenek" ezek az intézkedések, de "szükségesek", a pénzügyi rendszerbe vetett bizalom helyreállítása végett. - Állami részesedés magánvállalatokban: ez a legtöbb amerikai számára ellenszenves, beleértve magamat is, de az alternatíva, hogy a vállalkozások és a fogyasztók nem jutnak hitelhez, viszont elfogadhatatlan - mondta Paulson.

Hozzátette: kilenc bankkal indítják a programot, de ezeket nem nevezte meg. Köztudomás szerint a Bank of America, a Wells Fargo, a Citigroup, a JPMorgan Chase & Co., a Goldman Sachs, a Morgan Stanley és a Bank of New York Mellon ott van az elsők között.

Bernanke Fed-elnök azt mondta, hogy az új intézkedések működni fognak, a normális hitelezés felújítására ösztönözve a bankokat, de figyelmeztetett: "a haladás nem lesz könnyű". A FDIC elnöke megerősítette: Mindnyájan készek vagyunk bármit megtenni bármilyen fölmerülő probléma megoldására, a pénzügyi rendszerben keletkezett dugó eltávolítása végett.

A liberális The New York Times megjegyezte: a Bush-kormány válságkezelési programjában éles fordulatot jelent a néhány napja - akkor még részletek nélkül - meghirdetett bankrészvény-vásárlás, a korábbi stratégiában ugyanis még a bankok portfoliójának megtisztítása, a jelzálogalapú "mérgező" hiteltermékek felvásárlása volt a cél. A lap úgy tudja, hogy négy bank - a Citigroup, a JPMorgan Chase, a Bank of America és a Wells Fargo - egyenként 25 milliárd dollár állami tőkejuttatást kap, a Goldman Sachs és a Morgan Stanley bankban a kormány 10 milliárd dolláros pakettet tervez vásárolni.

Minden, amit a válságról tudni akar a Privátbankáron
Hitelválság 2008

Nyomtalanul eltűnhetnek az "orgiák" résztvevői
Kidobnak egy rakás bankárt
Minden idők legdurvább mentőötlete - jönnek a részletek
Letarolja a válság az autóipart
Gyurcsány: Semmi sem érinthetetlen

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG