A gazdasági válság következményeivel, magas munkanélküliséggel küzdő amerikaiak 53 százaléka úgy érzi, országuknak kisebb szerepe lesz a világgazdaságban, mint eddig volt. A válaszolók 46 százaléka jósolja ugyanezt a világpolitika terén - ismertette a felmérés eredményét a csütörtöki The Washington Post.
Az amerikai közvélemény nagy része úgy látja, hogy míg a XX. század "Amerika évszázada" volt, addig a XI. század Kínáé lesz. Gazdasági téren Kína dominanciáját vetíti előre az amerikaiak 41 százaléka, politikai téren 43 százalék szerint lesz a mostani Kína évszázada.
A közvélemény 43 százaléka szerint az Egyesült Államok esetleges kisebb világgazdasági szerepe rossz hatással lesz Amerikára, a csökkent világpolitikai szerep 39 százalék szerint jár majd kedvezőtlen hatással Amerikára nézve. A válaszolók 40 százaléka szerint a változásoknak nem lesz se jó, se rossz hatása.
A The Washington Post megjegyezte, a friss felmérés egybeesik más jelentős közvélemény-kutató intézetek - közöttük a Gallup és Pew Research Center - közelmúltbeli kutatási eredményeivel, amelyek szerint az amerikaiak komolyan aggódnak Kína felemelkedése miatt. Ebben nem kis szerepet játszik, hogy az ázsiai ország idén várhatóan a világ második legnagyobb gazdaságává válik.
Az újság olyan elemzőket idézett, akik szerint az Egyesült Államokban Kína-ellenes érzelmek vannak kibontakozóban, és ezzel egyidejűleg erősödik a kereskedelmi protekcionizmus támogatottsága.
Carla Hills volt amerikai kereskedelmi megbízott, aki a 90-es évek végén részt vett a Kereskedelmi Világszervezethez való kínai csatlakozást egyengető tárgyalásokon, úgy látja: aggodalomra ad okot, hogy az Egyesült Államokban és Kínában is erősödnek a másik nagyhatalommal szembeni ellenérzések.
Rámutatott: Amerikában például egyre gyakrabban lehet hallani azt az érvet, hogy "mindez Kína miatt van". Kína pedig mindinkább úgy érzi, hogy Washington rá akarja kényszeríteni akaratát. Az újság utalt az ausztrál Lowy Institute által Kína városlakói között végzett felmérés eredményére: a kínaiak már nem Japánt vagy Indiát, hanem az Egyesült Államokat tartják a legnagyobb fenyegetésnek Kínára nézve.
Andrew Kohut, a Pew Research Center elnöke ugyanakkor rámutatott: a Kínával kapcsolatos aggodalmak az Egyesült Államokban kísértetiesen emlékeztetnek arra, amikor három évtizede az amerikaiak hasonlóan szorongtak Japán felemelkedése miatt. Az amerikaiak szerinte meglehetősen túlértékelik Kína hatalmát, de ennek is lehetnek kellemetlen következményei: Amerikában felerősödhetnek a protekcionista tendenciák és a biztonsági természetű félelmek, és ezek nehézségeket okozhatnak az amerikai-kínai kapcsolatokban.
Hogyan kaszálhatunk a kínai befektetéseken?
Kína Obama idegein táncol
Obama nekimegy Kínának
MTI