Suppan Gergely, a TakarékBank Zrt. elemzője szerint a vártnál nagyobb inflációt az élelmiszerárak meredek megugrása okozta, ami már a feldolgozott élelmiszerárakban is jelentkezik, ez utóbbi húzta fel a maginflációt is.
Kiemelte, hogy átlag felett, 1,5 százalékkal drágult a háztartási energia is, ezen belül az elektromos energia ára 4 százalékkal nőtt havi szinten. Az üzemanyagárak 3,4 százalékos emelkedése viszont nem okozott meglepetést. A tartós fogyasztási cikkek árának 0,3 százalékos mérséklődése pedig az elemző szerint a forinterősödést tükrözi.
Suppan Gergely várakozása szerint a következő hónapokban kettős hatás érvényesülhet: egyrészt a forint erősödése lassan megjelenhet az árakban, azonban az üzemanyagárak emelkedését egyelőre csak tompítani tudja, míg a tartós fogyasztási cikkek és egyes szolgáltatások árai kissé csökkenhetnek. A nyomott belső kereslet szintén csupán tompítani tudja a nyers élelmiszerárak megjelenését a feldolgozott élelmiszerárakban.
Mindezek hatására az infláció a következő hónapokban 4,3-4,5 százalék között alakulhat, majd bázishatások, az erősebb forint, és a csak lassan felépülő fogyasztás hatására az év végéig fokozatosan mérséklődhet. A magas idei bázis miatt az infláció a jövő év második felében elérheti a 3 százalékos inflációs célt, ehhez azonban huzamosabb ideig az alapkamat 6 százalékon tartása lehet szükséges - fejtette ki az elemző.
A TakarékBank előrejelzése szerint az idei átlagos infláció 4 százalék, a jövő évi 3,06 százalék lehet.
Nem akar megtorpanni az élelmiszerárak emelkedése Egy év alatt a fogyasztói árak 4,5 százalékkal emelkedtek - ezen belül az élelmiszerekért, a háztartási energiáért és az üzemanyagokért kell a tavalyihoz képest sokkal többet fizetni. |
A maginfláció emelkedését aggasztónak nevezte, véleménye szerint ez azt sugallja, hogy a külső ársokkok már kezdenek beépülni a fogyasztói árakba.
Barta György szerint az éves átlagos infláció az idén 4,4 százalék lehet, jövőre pedig a 3 százalékos jegybanki célérték közelében alakulhat.
Az elemző mindehhez változatlan, 6 százalékos kamatszinttel számol az év hátralévő részében. Véleménye szerint az inflációs adat fényében egyre valószínűtlenebbnek tűnik a kamatcsökkentés lehetősége az idén. Erre legfeljebb akkor kerülhetne sor, ha a forint jelentősen tovább erősödne, de az elemző erre sem lát lehetőséget. Kamatemelésre sincs szükség, mivel a belső kereslet rendkívül gyenge és a hitelezés sem tudott még beindulni - magyarázta az elemző. Hozzátette: persze ha a következő hónapokban is ilyen mértékű felfelé mutató kockázatok lesznek az inflációban, akkor a jegybanknak lépnie kell.
Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint a magas infláció egyértelműen a nyersanyagárakon keresztül importált drágulással magyarázható, a belföldi kereslet nyomottsága továbbra is inflációt csökkentő tényező. A várakozásoknál magasabb márciusi adatot azonban a váratlanul felgyorsuló élelmiszer drágulás okozta, pontosabban ennek hatása.
A feldolgozott élelmiszerek drágulásának mintegy 40 százalékát egy termék okozta, a cukor - mutat rá az elemző. Hozzáfűzi: nem tudjuk megmagyarázni, hogy mi okozza egy német Lidlben, vagy Aldiban látott 182 forintos kilónkénti ár és a magyar 352 forintos átlagár közti különbséget. Ezért úgy gondolja, hogy a következő hónapokban ez kiegyenlítődik majd, így enyhíti az inflációs nyomást.
Samu János úgy véli, hogy az infláció márciusi megugrása nem jelenti a kilátások hasonló mértékű romlását. Az inflációs nyomás azonban csak lassan fog enyhülni, év végére is csak 3,8 százalék körülire, szemben a központi bank 3 százalékos inflációs céljával.
MTI