1p
Charles Gati szerint Magyarországot az juttatta a sereghajtók közé, hogy nincs beszélő viszony a politikai életben az ellenfelek között
Charles Gati washingtoni politológus szerint Magyarországot az juttatta az élenjáró európai országok közül a sereghajtók közé, hogy nincs beszélő viszony a politikai életben az ellenfelek között.

A magyar származású amerikai politológus ezt abban az interjúban fejtette ki, amelyet közelmúltban ünnepelt 75. születésnapja alkalmából adott az Amerikai Magyar Népszava Szabadságnak, a legnagyobb magyar nyelvű amerikai lapnak.

Gati a magyarországi politikai párbeszéd hiánya kapcsán elmondta: "az egyik oldal – most különösen a szélsőjobb – feltételezi, hogy a másik oldal nem szolgálja Magyarország érdekeit, csak a saját érdekeit (...) így a politikai ellenfélből ellenség lett, ezért minden legális és néha nem legális eszközt is felhasznál arra, hogy a másik oldalt megsemmisítse".

A John Hopkins Egyetemen professzora szerint "ebben a harcban elveszik Magyarország; ezért tart ott az ország, ahol tart".

Gati - aki tudományos életútja elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést vette át szeptember végén New Yorkban Bajnai Gordon miniszterelnöktől - elmondta: minden magyar miniszterelnökkel jó kapcsolatokat ápolt Antall Józseftől Bajnai Gordonig, akik ideológiai megfontolás nélkül szintén jó kapcsolatokat ápoltak vele. "De ha az ember az egyik oldallal jóban van Magyarországon, akkor legkevesebb, hogy árulónak tekinti a másik oldal" - tette hozzá keserűen.

A politológus arra a kérdésre, milyennek látszik most Magyarország az Egyesült Államokból nézve, úgy felelt: "egyelőre Magyarország jó lépéseket tesz, mert jó miniszterelnöke van, és ennek a miniszterelnöknek óriási előnye és szerencséje, hogy nem akarja magát újraválasztatni". Szerinte a kormányfő így olyan lépéseket tehet, amelyek Magyarország érdekeit szolgálják, és amelyeket az elmúlt kilenc évben három magyar kormány is elmulasztott. Különösen nagyra  becsüli, hogy a miniszterelnök a jól ismert gazdasági lépések mellett a magyar-amerikai kapcsolatok javítását célzó bátor és bölcs lépéseket tesz, "kár, hogy ezeket a fontos gazdasági és külpolitikai intézkedéseket egy választott kormányfő nem tenné meg".

Charles Gati értékelése szerint Magyarország a 90-es években még élen járt; Antall József és Horn Gyula után még Orbán Viktor miniszterelnökségének első két évében is. "Attól kezdve egy erőteljes befelé fordulást érzékelek, párosulva két olyan tendenciával, amivel nem értek egyet" - mondta. Szerinte az egyik a külpolitika leszűkítése külgazdasági politikára, mintha az egyetlen külpolitikai érdek a befektetők odacsábítása lenne. Ezzel leértékelődik a külpolitika legfontosabb, nemzetbiztonsági tartalma. A másik, szerinte zavaró tendencia a Putyin Oroszországához fűződő bensőséges viszony, amely "nem méltó egy olyan országhoz, amely felkelt 1956-ban az oroszok ellen, és a NATO tagja".

A politológus szerint az az elképzelés, hogy van egy harmadik út, vagy hogy Magyarország egyfajta híd lehet Kelet és Nyugat között, roppant káros, értelmetlen, és rombolja Magyarország nyugati megítélését. "Ez az ország súlytalanná válásához vezet" - szögezte le, hozzátéve: reméli, hogy az említett orientáció egy kis kerülő után visszatalál a 90-es évek egyértelműen Nyugat-barát külpolitikájához.

Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!

Bajnai Gordon: a hamis realizmus győzött
Meddig lesz miniszterelnök Orbán Viktor?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG