A kormány nem tudja kivédeni a pénzügyi válság Magyarországra gyakorolt valamennyi hatását, ugyanakkor mindent megtesz a munkahelyek, a forint, a lakossági megtakarítások, a pénzügyi egyensúly és a fenntartható nyugdíjrendszer védelmében - mondta Lendvai Ildikó (MSZP) a jövő évi költségvetési törvényjavaslat általános vitájában a parlamentben.
A szocialista vezérszónok kiemelte: a köz- és piaci szféra munkahelyvédelmének, a 13. havi nyugdíj megőrzésének, valamint a hazai vállalkozások további segítésének komoly ára van, amelyet a társadalomnak közösen kell megfizetnie.
Lendvai Ildikó egyetértését fejezte ki a Fidesznek az állami luxuskiadások lefaragására, valamint a gazdaság élénkítésére és a vállalkozások segítésére tett javaslataival.
A Fidesz jelenlegi formájában nem támogatja a 2009-es költségvetési törvényjavaslatot, mert az nem kellően megnyugtató abban a tekintetben, hogy Magyarország meg tudja állítani a gazdasági válságot - jelentette ki Kósa Lajos a jövő évi büdzsé általános vitájában.
A jövő évi költségvetéssel az emberek biztonsága kerül veszélybe, a tartalékok jóval kisebbek annál, hogy az előterjesztésben szereplő megszorító csomagot át tudják vészelni - fogalmazott a Fidesz vezérszónoka.
Kósa Lajos szerint reformok kellenek, de azok csak akkor értelmesek, ha a választók elfogadják őket. Élesen bírálta a kis önkormányzatok összevonását, mert - mint mondta - az önkormányzati reformot a fővárossal kellene kezdeni, amelynek sokkal nagyobb a befolyása az ország gazdaságára.
Az SZDSZ szerint "ez a költségvetés így nem jó", az MDF nem támogatja a jövő évi költségvetésről szóló törvényjavaslatot; mindkét ellenzéki párt vezérszónoka a reformok elmaradását és a fűnyíróelv alkalmazását kifogásolta.
Kóka János (SZDSZ) sokallta az állam számára megállapított több mint kilencezer közfeladatot, amit meg lehetne szűrni és ezzel 200-300 milliárd forintot megtakarítani. Át kell gondolni az állami feladatokat, van-e köztük olyan, amit rá lehet bízni az egyénre, vagy a piacra és nem kell pazarolni az adófizetők pénzét - jelentette ki.
A liberális frakcióvezető szerint az antikapitalista reflex tévút és hamis diagnózis a kapitalizmust hibáztatni azért, ami történik. A demokráciafelfogás stratégiai szintű zavarára utal, hogy különböző politikai oldalakon egyaránt megfigyelhető a szocializmus iránti nosztalgia - tette hozzá Kóka János.
Az SZDSZ vezérszónoka szerint, amíg a kormányszóvivő.hu portálhoz a bolti ár két-háromszorosáért vásárolják meg az eszközöket, addig nem lehet csökkenteni a tanárok, egészségügyi dolgozók fizetését. Mint mondta, az államnak magán kell kezdeni a a rendszerszintű átalakítást és ha napirenden van a 13. havi fizetés és nyugdíj újragondolása, akkor azt is át lehet gondolni, miért kapnak alanyi jogon családi pótlékot a leggazdagabbak.
Kóka János álságosnak nevezte a válság kapcsán arról beszélni, hogy a kormány mindenkit megvéd, így például igazságtalan a devizahiteleseket az adófizetők pénzén megvédeni és helytelen, ha az egyéni felelősségvállalás helyére a mindenkit megvédő állam lép.
A szabad demokrata frakcióvezető azt mondta, a gazdasági előrejelzések általában tévesek és mindig egy irányba tévednek, tendenciózusan jobbnak látják a jövőt. Ezért szerinte az elsődleges felelősség a kormányé, de a szocializmus visszatüremkedésének megakadályozásában, a reformok elmaradásában közös a politika felelőssége.
Kóka János tíz kiemelt célt jelölt meg a költségvetés kapcsán: a plafontörvény szentesítését, jelentős költségvetési tartalékok képzését arra az esetre, ha a tervezettnél is nagyobb lesz a gazdasági visszaesés, stabilitási és adóreformalap létrehozását, a költségvetés pénzügyminisztériumi tervezésének alapvető megváltoztatását, átláthatóvá tételét, a 2012-es euróbevezetést, a vállalkozások hitelhez jutási képességének biztosítását, a nagy elosztórendszereket átalakítását, a több mint kilencezer közfeladat áttekintését és csökkentését, az IMF-hitelkeretek "bölcs" felhasználását, a válságból kilábalásért felelős nemzeti válságtanács létrehozását, illetve az új pártfinanszírozási törvény megalkotását.
"A költségvetésben kevesebb fűnyíróelvre és több szerkezeti reformra van szükség" - hangsúlyozta Kóka János.
Herényi Károly (MDF) szerint a koncepciótlan fűnyíróelv csak tűzoltás, a törvényjavaslat a közkiadások érdemi struktúrájába nem avatkozik be, átmeneti megoldásnak tűnik.
Nem a fájdalmas improvizáció, hanem az érdemi reform a megoldás. Ha a kormány nem ismeri fel a reformok végrehajtásának szükségességét, az egyensúly mindig alacsonyabb szinten fog megvalósulni - mondta az MDF vezérszónoka.
A költségvetési törvény minden esztendőben óriási lehetőséget kínál a kormánynak, hogy megfelelő prioritások, célok kijelölésével növelje a gazdasági szereplők versenyképességét és hozzájáruljon az ország gazdagodásához. Ezzel szemben 2002 óta a költségvetési törvény összeállításánál az egyensúly megtartása az uralkodó szempont, és még ez sem mindig sikerül - jegyezte meg Herényi Károly.
Az MDF frakcióvezetője kifogásolta, hogy egy gyorsan változó világban a kormány csak "követő" magatartást tanúsít, és ez nagy mértékben felelős a kialakult helyzetért.
A kormány nem hajlandó tudomásul venni, hogy ha ezen nem változtat, csak lefelé mehet minden, az egyensúly nem ösztönzi a fejlődést. Ugyanakkor a válság akár "teremtő pusztítás" is lehet, alkalmat adhat a kialakulásához hozzájáruló struktúrák eltakarításához. Ám ehhez hiteles kormány és társadalmi támogatás kell, erre Gyurcsány Ferenc nem alkalmas, csak egy új miniszterelnök - mondta a vezérszónok.
Herényi Károly szóvá tette, hogy a törvényjavaslatból nem ismerhető meg a foglalkoztatottság várható szintje, a válságkezelés forrása pedig a kiadáscsökkentés, a készenléti hitel, és a bérbefagyasztás. Szerinte szükség van az alapkamat csökkentésére, továbbá a kis- és középvállalatokat támogató határozott stratégiára.
A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!
A vártnál is nagyobb pofont kaphat Magyarország
A magyarok még ne is álmodjanak az euróról
Gazdasági csúcsot akar Gyurcsány
Így néz ki a jövő évi költségvetés
Közel az egyetértés a plafontörvényben
Költségvetés titkos IMF-szerződéssel?
Nézegessen IMF hitelszerződést!
MTI