A Magyar Nemzet azt írta, hogy miközben az idén csaknem tíz százalékkal több fiatal jelentkezett a felsőoktatásba, mint tavaly, egyes iskolák mégis a hallgatói létszám csökkenése miatt mehetnek tönkre. A diákok ugyanis főként az egyetemeket részesítik előnyben, a vidéki főiskolák egy része óriásit veszített a népszerűségéből.
A Népszabadság szerint általában igaz, hogy a nagy egyetemeken szeretne a legtöbb diák tanulni. Az idén országosan is nőtt a jelentkezői létszám, tavalyhoz képest 8,5 százalékkal többen, 137.408-an jelentkeztek az egyetemekre és a főiskolákra.
Az új felvételi mechanizmus első évében a vidéki főiskolákat sokkolták az eredmények: szinte mindegyikük több száz államilag támogatott hallgatót veszített. Mára azonban szétvált a mezőny: egyes vidéki főiskolák továbbra is lejtmenetben vannak, mások viszont, úgy tűnik, egyre nagyobb sikerrel pályáznak a hallgatók kegyeire - írta a Népszabadság.
A Magyar Nemzet szerint az összesített adatokból kiderül: a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola, a székesfehérvári Kodolányi János Főiskola és a Nemzetközi Üzleti Főiskola (IBS) könyvelhette el a legnagyobb arányú létszámcsökkenést. Mindhárom intézménybe csaknem 20 százalékkal kevesebb diák jelentkezett, mint tavaly ilyenkor, ami 30 százalékkal rosszabb az általános tendenciánál.
Rákaptak az elektronikus útra a felvételizők
Top 30 cég pályakezdőknek
Bolognai folyamat: menjenek többen külföldre!
MTI, Népszabadság, Magyar Nemzet