Az ünnep a Magyar Köztársaság lobogójának felvonásával vette kezdetét hétfő délelőtt, majd a Múzeum-kertben, a Lánchídon és a Roosevelt téren folytatódott kulturális programokkal.
Az MSZP a Pilvax közben tartotta ünnepi megemlékezésén, ahol Mesterházy Attila, az MSZP miniszterelnök-jelöltje többek között azt mondta, Magyarországon a progresszió, a szabadság és a szolidaritás utolsó bástyája a Magyar Szocialista Párt, ezért azt kérte a nem baloldali demokratáktól, hogy támogassák az MSZP-t. Úgy fogalmazott: nincs könnyű dolguk, mert mára a magyar demokratikus oldal meggyengült. A liberális párt támogatása nem mérhető, a kis pártoknak pedig alig van esélye, hogy bejussanak a parlamentbe. Hozzátette: a demokratikus oldal csak a szocialistákra számíthat, mert csak az MSZP tudja képviselni a baloldali, a liberális, a demokratikus értékeket, és egyedül nekik van esélyük, hogy gátat állítsanak a "jobboldali nyomulás" elé.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szerint április 11-e, az országgyűlési választások első fordulójának napja az igazság pillanata lesz. A Fidesz az I. kerületi Dózsa György téren tartotta ünnepi rendezvényét egyben kampánynyitóját, ahol a pártelnök azt mondta, ő készen áll, hogy a maga munkáját elvégezze, de tudnia kell, azok is készen állnak-e, akik változást akarnak. Megerősítette: a következő kabinetnek a nemzeti ügyek kormányának kell lennie.
Nézze meg választási rovatunkat és értékelje Ön is a miniszterelnök-jelölteket! |
A Fővárosi Önkormányzat ünnepségét a Petőfi-szobornál tartotta, ahol Demszky Gábor főpolgármester mondott beszédet, amelyet folyamatosan bekiabálásokkal, pfujolással és fütyüléssel zavart meg néhány száz tüntető. Demszky Gábor szerint március 15-e üzenete 2010-ben az, hogy az 1989-es jogállami forradalmat és köztársaságot meg kell védeni. Beszédében a Jobbik előretörésének veszélyére figyelmeztetett a politikus, mint mondta, a húsz éve létrejött szabad, független, demokratikus jogállamot ma sokan támadják, és új rendszerváltásról, "sehol ki nem próbált harmadik útról prédikálnak".
Demszky Gábor ugyanakkor azt hangoztatta: azt a nyugati típusú többpárti demokráciát, amiért húsz éve sokan küzdöttek, legyen bármennyi hibája is, nem leváltani kell, hanem megóvni mindenáron, ezért a városvezető szerint ezért össze kell fogni a "tisztességes politikai ellenfelekkel", a demokratikus rendszerváltó pártokkal, a "bátor" parlamenti képviselőkkel; a köztársasági elnökkel, az Alkotmánybírósággal, a kontrollszerepre vállalkozó médiumokkal és a civilekkel. A főpolgármester beszédében azt mondta, a Jobbik nem csak szavakban, nem csak gárdákkal és nem csak a bírói ítéletek nyílt semmibe vételével uszít a parlamentáris jogállam, a társadalmi nyugalom, a romák, zsidók és itt élő külföldiek, a másként gondolkodók, az Európai Unió, a nyugati értékek ellen.
Az MDF miniszterelnök-jelöltje, Bokros Lajos a VI. kerületi Jókai téren tartott pártünnepségen úgy fogalmazott, a márciusi ifjak felelős, áldozatkész értelmiségiek voltak. A márciusi ifjak 162 évvel ezelőtt nem érték be saját "pecsenyéjük sütögetésével", saját "karrierjük" biztosításával. Bokros Lajos azt mondta, Magyarországnak újra reformokra van szüksége, azonban, mint fogalmazott, az értelmiségnek ma nem kell "forradalmasdit" játszania. A mostani nemzedéknek az a felelősség jutott, hogy puskaropogás és háborúk nélkül vívja meg a polgárosodás küzdelmeit. Az áprilisi választásokra utalva azt mondta: ma nagyon úgy tűnik, hogy a pártok ismét négy évnyi semmittevésre akarják ítélni Magyarországot. A választásokra készülve sokan ismét benyújtották a "tétlenség programját", és feledésre akarják ítélni a polgárosodás nagy programját.
A hét kérdése: Önnek mi lenne az első lépése kormányfőként? Szavazzon! |
Morvai Krisztina, a Jobbik államfőjelöltje arról beszélt, hogy a következő 27 napban sorsfordító döntést kell előkészíteni, mert Magyarország jövője dől el az áprilisi 11-i választáson. Pörzse Sándor, a párt képviselőjelöltje, a nagygyűlés műsorvezetője a rendezvény közben - meg nem nevezett forrásra hivatkozva - azt jelentette be, hogy ötvenezren gyűltek össze a helyszínen.
A lánchídi program volt a legsikeresebb
A kormányszóvivői iroda közlése szerint a március 15-i állami rendezvényekre több mint 25 ezer ember volt kíváncsi. A tájékoztatás szerint az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 162. évfordulójára rendezett ünnepi programok közül a lánchídi, "Széchenyi korzó" elnevezésű rendezvény volt a legsikeresebb, a nap folyamán több mint húszezren keresték fel a hidat.
A Nemzeti Múzeum lépcsőjén rendezett kulturális műsort ötezren nézték; a látványos előadásban kétszáz táncos, valamint a Nemzeti Lovas Díszegység és hagyományőrző honvédek, huszárok is közreműködtek.
A kormányszóvivő iroda közleményében azt írta, az állami ünnepségsorozat programjai békésen zajlottak, a rendezvények biztonságos lebonyolításáért felelős szervek képviselőiből álló operatív törzs befejezte munkáját.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság az operatív törzs esti ülésén közölte, hogy a központi rendezvényeken nem történt rendőri intézkedés, előállítás. A mentőszolgálat az operatív törzs ülésén jelezte: kórházi ellátásra senki nem szorult a rendezvényekkel összefüggésben. A BKV tájékoztatása szerint minden helyszínen a tervezettnél korábban megindulhatott a menetrend szerinti közlekedés. |
A BRFK közlése szerint munkatársaiknak elsősorban a közlekedés rendjének fenntartása, valamint a bejelentett rendezvények biztosítása volt a feladatuk. A nap folyamán a rendőrök 32 személyt igazoltattak, hat feljelentés született különböző szabálysértések miatt; a rendezvényekkel összefüggésben személyi szabadságot korlátozó intézkedés nem történt, rendbontás sehol nem alakult ki.
"A Budapesti Rendőr-főkapitányság köszöni az állampolgárok együttműködését, hogy idén március 15-e valóban az ünnepről szólhatott" - tartalmazza a rendőrségi közlemény.
A Fidesz semmit nem mond, ami számonkérhető?
30 millióval kevesebből ünnepeljük március 15-ét
MTI