Günther Oettinger leszögezte: az EU számára fontos a déli folyosó, azaz, hogy közvetlen kapcsolatot teremtsen a Kaspi-tenger és a Közel-Kelet térségével. Ebben kulcsszerepet játszik a Nabucco vezeték, de az EU kész támogatni más vezetékeket is.
Oettinger egyebek mellett a Grúziát Európával összekötő Fehér Áramlatot, az Olaszországba Törökországon és Görögországon át azeri gázt szállító ITGI vezetéket, valamint a Görögországból Olaszországba haladó adriai vezetéket említette, majd hozzátette: "nem állunk a Déli Áramlat útjába, s támogatjuk is azzal a feltétellel, hogy eleget tesz a biztonságra vonatkozó műszaki feltételeknek".
A visegrádi országok múlt heti budapesti csúcstalálkozóján elfogadott közös zárónyilatkozatban egyebek mellett az is szerepel, hogy Bulgária, Horvátország, Magyarország, Szerbia és Szlovénia az Oroszország által szorgalmazott Déli Áramlat projektben is részt vesznek, és ennek révén alternatív útvonalon is forrásokhoz juthatnak.
Oroszország és Horvátország Moszkvában kormányközi megállapodást kötött Zágráb részvételéről a Déli Áramlat gázvezeték építésében. A megállapodás aláírásánál jelen volt Vlagyimir Putyin orosz és Jadranka Kosor horvát kormányfő. Egy másik dokumentum értelmében Horvátország az idei nyári szezonra, az áprilistól októberig terjedő időszakra vízummentességet biztosít az orosz állampolgároknak. A két ország között létrejött egy tudományos-műszaki együttműködési megállapodás is.
Tízmilliárddal segítik a környezetközpontú fejlesztéseket
Nem jön az áram Ukrajnából
Ausztria, a bionagyhatalom
MTI