1p
Széteshet az euróövezet, ha a tagállamok nem tesznek további lépéseket szerkezetének javítására - írta a hétfői Financial Timesban Soros György
Széteshet az euróövezet, ha a tagállamok nem tesznek további lépéseket szerkezetének javítására - írta a hétfői Financial Timesban Soros György, aki szerint ha Görögországot sikerül is megmenteni, az euróövezet jövője akkor is kérdéses.

A magyar-amerikai nagybefektető szerint a valutauniós építmény egyértelműen hibás, mivel egy teljesen kifejlett valutarendszerben nemcsak központi bankra, de kincstárra - pénzügyminisztériumra - is szükség van.
   
Az euróövezet tagjai a közös jegybankot megalkották, ám arra nem voltak hajlandók, hogy az állampolgárok adóztatásának jogát átadják egy szintén közös hatóságnak. Ha azonban a pénzügyi rendszert az összeomlás veszélye fenyegeti, a jegybank tud likviditást nyújtani, a fizetésképtelenséggel kapcsolatos problémákat azonban csak a kincstár képes kezelni. Ez jól ismert tény, és mindazok számára is világosnak kellett volna lennie, aki részesei voltak az euró létrehozásának - írta Soros György a londoni gazdasági napilapban.
   
A Soros Fund Management befektetési társaság elnöke felidézi Ottmar Issingnek, az euróövezeti jegybank volt igazgatósági tagjának minapi, szintén a Financial Timesban megjelent cikkét, amelyben Issing elismeri, hogy a pénzügyi unió megteremtése politikai unió nélkül olyan, mintha a szekeret fognák a ló elé.
   
Soros szerint az EU egészét is úgy hozták létre, hogy a szekeret kötötték a ló elé: korlátozott, de politikailag megvalósítható célokat és menetrendeket tűztek ki, jól tudván, hogy ezek nem elégségesek, és idővel újabb intézkedések válnak szükségessé. Több okból is azonban a folyamat fokozatosan leállt, és az EU jelenlegi formájában jórészt "befagyott" - írja Soros György.
   
A cikk szerint ugyanez vonatkozik az euróra is.
A 2008-as krach, amikor a tagországoknak önállóan kellett bankrendszereik megmentésére sietniük, megmutatta a hiányosságokat, amelyek a görög adósságválsággal csúcsosodtak ki. Ha a tagállamok képtelenek lesznek továbblépni, az euró széthullhat - fogalmaz Soros György.
   
A nagybefektető szerint a piacokat nem győzte meg a fokozatos görög hiánycsökkentésre kidolgozott terv, és a görög államkötvények kockázati prémiuma továbbra is 3 százalékpont körül mozog, ami éppen az euróövezeti tagság előnyeinek zömétől fosztja meg Görögországot.
   
Ha ez így folytatódik, valós a veszély, hogy Görögország nem tudja kirángatni magát a bajból, bármit tesz is. A további költségvetési kiadáscsökkentések csak még tovább nyomják a gazdasági aktivitást, csökkentve az adóbevételeket és növelve a bruttó nemzeti termékhez (GNP) mért adósságrátát. Éppen e veszély miatt a kockázati felárak nem fognak visszatérni korábbi szintjükre külső segítség nélkül - áll Soros György írásában.
   
A hét kérdése:
Véleménye szerint mennyi lenne az ideális nyugdíjkorhatár Magyarországon? Szavazzon!
Soros szerint a leghatékonyabb megoldás a közösen kibocsátott, egyénenként garantált eurókötvény lenne,
a lejáró görög adósság például 75 százalékának refinanszírozására, azzal a feltétellel, hogy Görögország teljesíti a kitűzött célokat. Ez jelentősen csökkentené a finanszírozási költségeket, és egyenértékű lenne azzal, mintha a Nemzetközi Valutaalap (IMF) folyósítana feltételes hiteleket, részletekben - írta az üzletember.
   
Soros már pontosan egy éve, tavaly februárban is azt javasolta a Financial Times által akkor közölt cikkében, hogy euróövezeti szintű közös államkötvény-piacot kell létrehozni, mert a jelenlegi, tagállami széttöredezettségű adósságpiaci elrendezés - ahogy a válság is megmutatta - súlyos problémák forrása. A nagybefektető a tavalyi cikkben is az euróövezet "szerkezeti hiányosságának" nevezte, hogy van közös jegybank, de nincs központi kincstár, és a bankrendszer felügyeletét is meghagyták tagállami szinten.

Hétfőn megjelent újabb cikkében Soros György azonban azt írta, hogy a közös kötvénykibocsátás jelenleg politikailag lehetetlen, mivel Németország eltökélten visszautasítja, hogy a pazarló társállamok "mély zsebeként" szolgáljon. Így hevenyészett megoldásokat kell találni. Az ilyen megoldások elégségesek lennének Görögország számára, de itt van Spanyolország, Olaszország, Portugália és Írország is, amelyek együtt már túl nagyok ahhoz, hogy az euróövezet ilyen módon megsegíthesse őket.
   
Ha Görögországot sikerül is megmenteni, akkor is kérdéses marad az euró jövője. Egyértelmű, hogy mire van szükség: a jelenleginél mélyrehatóbb figyelő és intézményi rendszerre a feltételes segítségnyújtás érdekében, és kívánatos lenne egy jól szervezett, euróövezeti szintű kötvénypiac is. Kérdés, hogy meg lehet-e teremteni a politikai akaratot e lépésekhez - fejezi be írását Soros György.
   
A görög kormányfő azonban a hétvégén Londonban többször is egyértelműen kijelentette, hogy Görögország nem kér pénzügyi segítséget az EU-tól államháztartási és adóssággondjainak megoldásához. Jeórjiosz Papandreu a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában azt mondta: a görög kormánynak nem pénzügyi, hanem politikai támogatásra van szüksége. Emellett időre, hogy bemutathassa: azokat az intézkedéseket, amelyeket bejelentett, végre is hajtja, és így ismét hitelessé válhat.
   
Papandreu már vasárnapi nyilatkozata előtt, a "Haladó kormányzás" című - a brit Munkáspárt és több nagy külföldi balközép párt vezetőinek, illetve nemzetközi intézmények szakértőinek részvételével összehívott - pénteki londoni értekezleten is kijelentette: téves feltételezés, hogy Görögország olyan pénzügyi segélyben reménykedik, amilyent a bankok is kaptak. "Mi nem kérünk pénzügyi segítséget, nem kérünk pénzt más országoktól ... a görög kormány minden szükséges intézkedést megtesz az általa kitűzött költségvetési hiánycsökkentési célok elérésére" - mondta a görög miniszterelnök.

Gyűlik az arany a jegybankok pincéjében 
Hogyan kaszálhatunk a kínai befektetéseken?
Ereszt a lufi? Póráz kerülhet a kínai tigrisre
Az aranyember: figyeld Soros Györgyöt!

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG