.jpg)
A cseh államfő szerint ugyanakkor az európai politikusok azt várták, hogy az euró majd felgyorsítja a világátlagnál lassabb európai gazdasági növekedést, ám a közös pénz meghonosítása csak még további lassulást eredményezett.
Az euróövezeti növekedés elmarad az amerikaitól, de még az Európai Unió egészétől is, a termelékenység javulása is lelassult, és 2000-2006 között az akkori 12 tagállam közül hatnak az inflációs rátája lépte túl a maastrichti előírást. Márpedig ha egy országnak átlag feletti az inflációja egy egységes árfolyamrendszeren belül, az az ország fokozatosan elveszíti versenyképességi erejét, áll Klaus írásában.
A cseh elnök szerint az euróövezet bővítése még tovább növelheti az inflációs különbségeket. Szlovéniában, amely tavaly januárban csatlakozott, az infláció a belépés előtti 1,7 százalékról a tagság első évének végére 5,7 százalékra, 2008 márciusára már 6,9 százalékra gyorsult, és ma ebben az országban a legmagasabb az infláció az euróövezeten belül.
A szakértők egyetértenek abban is, hogy ha Szlovákia belép a valutaunióba, a szlovák infláció szintén jelentősen emelkedhet, írta a csütörtöki Financial Timesban a cseh államfő.
Václav Klaus úgy vélte: az euróövezet problémái közül sokat az okoz, hogy olyan, egymástól eltérő gazdaságok alkalmazzák a közös valutát, amelyeknek valójában különböző kamatszintekre és árfolyamra lenne szükségük.
A cseh államfő szerint emellett a brüsszeli bürokraták képtelenek reagálni a változásokra, alábecsülik a nyersanyagokért folyó küzdelmet és a kevésbé fejlett országok gazdasági felzárkózásával járó nyomásokat, és továbbra is "vakon" az éghajlatváltozást tartják elsődleges fontosságú globális ügyüknek.
Klaus szerint a politikusok várhatóan mind nagyobb nyomást gyakorolnak az EKB-ra annak érdekében, hogy az eurójegybank a legnagyobb, legbefolyásosabb eurótagállamok szükségleteinek megfelelően módosítsa pénzügypolitikáját.
Az euró a gyakorlatban megmutatta, hogy a gazdaságilag széttartó Európa politikai döntéssel történő bekényszerítése egy homogén képződménybe messze nem előnyös mindegyik tagállam számára, fejezi be érvelését a cseh államfő.
Életminőségben Prága jobb nálunk
Brüsszel: semmit nem érnénk az adócsökkentéssel
A szlovák infláció is csúcsra jár
Euró: már júliusban kamatemelés jöhet (hanganyag)
2013-ban lehet eurónk - talán (hanganyag)
MTI