.jpg)
Kifejtette: amikor a kilencvenes évek elején megjelentek a nyugat-európai ingatlanfejlesztő cégek Magyarországon, német márkában finanszírozták az irodaházakat, bevásárlóközpontokat, logisztikai létesítményeket, majd ebben a devizanemben határozták meg a bérleti díjakat is. Az euró megjelenésével mindkét oldal euró alapra került - emlékeztetett az ügyvezető igazgató. (Néhány kivétel volt, például a Bank Center, ahol dollár lett a bérleti díj devizaneme.)
Ismertette: addig senki nem emelt kifogást ez ellen, amíg a forint euróhoz viszonyított árfolyama a 240-270 forintos sávban mozgott. Amikor az euró árfolyama 300 forint fölé ment, azok kezdték kifogásolni az eurós bérleti díjakat, akik nem euró, hanem forint alapú bevételükből fizetik azt.
Jelenleg - euró alapon - a magyar ingatlanpiac hozamelvárása 7-8 százalék, tavaly 6-7 százalék volt, ami azt jelenti, hogy egy adott invesztíció bő 15 év alatt térül meg a befektetőnek.
Ezeket a fejlesztéseket 3,5 százalék körüli kamatozású euróhitelekkel finanszírozták a fejlesztők, és az irodáknál átlagban 13-14 euró körüli bérleti díjat kértek, kérnek négyzetméterenként havonta. A forinthitel kamata 13 százalék körüli, így forint alapon finanszírozva a projekteket, azok többe kerülnének, és a bérleti díj is magasabb lenne.
Az ügyvezető igazgató szerint öt évre visszatekintve - a forint drasztikus gyengülése ellenére - még mindig előnyben vannak az euróhitellel fejlesztők a forinthiteleket felvevőkhöz képest.
Az ingatlanpiac globális, ott dollárban és euróban kalkulálnak, és ez alól sem Magyarország, sem más állam nem tudja kivonni magát, az egész közép-kelet-európai régióban euró alapú az ingatlanfejlesztés - húzta alá a szakértő.
Tilki Róbert szerint az euróban megkötött bérleti szerződéseket - éppen a szerződéses kötelem miatt - csak a bérbe adó és a bérlő közös akaratával lehetne forintra átszámítani. Ha a bérbe adó ebbe bele is menne, az árfolyamkockázatot beépítené a bérleti díjba, így a bérlő nem biztos, hogy jobban járna.
Az ingatlantanácsadó úgy véli: a bérlők akkor járnak legjobban, ha a mai bérleti díjon hosszú távra, euróban kötnek szerződést. A magyar irodapiacon - az elhalasztott fejlesztések miatt - két év múlva hiány mutatkozik, ami felhajtja az akkori bérleti díjakat.
A bérlők diktálják a bérleti díjakat
Átértékelték az ingatlanalapok vagyonát
Fizetnek az ingatlanalapok
Most jön az irodabérlők Kánaánja
Ingatlanpiac: menekül, ki merre lát
Egy teremtett lélek sincs az ingatlanpiacon
MTI