Pár hónapja még azzal foglalkozott a magyar piacon érdekelt befektetők többsége, hogy néhány szerencsétlen kormányzati nyilatkozat miként süllyesztette el a forint árfolyamát az euróval és a svájci frankkal szemben. Napjainkban viszont visszaerősödött a forint, rakétaként tör ki a BUX, és mind az EU hivatalnokai, mind pedig a Magyarországgal foglalkozó külföldi befektetők optimisták, amikor a magyar kilátásokról nyilatkoznak.
Az ígéret szép szó, és ez most még elég
A nemzetközi hangulatot megfordító kormányzati bejelentések túlnyomó része egyelőre csak ígéret, s az év második felében következhet el az igazság pillanata. Az ország megítélésének javulása ezeken az ígéreteken nyugszik, no és persze azon, hogy az egyik legnagyobb régiós versenytársunkról, Lengyelországról alkotott kép igencsak borús mostanában.
A fordulat szép fokozatosan következett be, ám valódi áttörést végül a Széll Kálmán Terv bejelentése hozott. Ennek fogadtatása során felmerültek ugyan kétségek is – például azért, mert az angol fordítás eltért a belföld felé kommunikált szövegtől –, ám abban nagyjából megvan a külföldi befektetők körében az egyetértés, hogy ha valóban teljesíti ígéreteit a kormány, akkor fenntartható pályára áll a költségvetés.
Az ENSZ-főtitkár a Parlamentben a kormányfővel. Javuló megítélés.
Nem a kormány miatt? A magyarországi német befektetők nagy várakozásokkal tekintenek a 2011-es évre, és a gazdaság helyzetét lényegesen jobbnak ítélik meg, mint egy évvel ezelőtt. Az optimizmust azonban a hazai folyamatok helyett főként az általánosan javuló gazdasági helyzetre illetve az exportgazdaság élénkülésére alapozzák, az Orbán-kormány munkáját a többség rossznak értékeli, szemben a Bajnai-kabinetével. Részletek >>> |
Külső segítség: ma mára kötvény a menő
Mindezzel párhuzamosan persze külföldi tényezők is segítették az országkockázat javulását. Míg tavaly a befektetési alapok körében a feltörekvő országok részvényeibe való befektetés volt a sláger, az idén a kötvény a menő. Felfokozott érdeklődés mutatkozik a fejlődő országok kötvényei iránt, folyamatosan áramlik be a tőke. Különösen erős szerepet játszanak ebben a régióbeli országok.
A jelenlegi tőkepiaci hangulatban nem lehet eléggé hangsúlyozni az államadósság fontosságát. Éppen ez az, ami miatt az elmúlt hetekben erős kétségek vetődtek fel Lengyelországot illetően. Igaz ugyan, hogy a lengyel alkotmányban szerepel az 55 százalékos GDP-arányos küszöb, ám ezt a helyi szabványok szerint kell számolni, az EU-ban használatos ESA szabvány alapján ennél magasabb lenne a ráta.
Konvergencia: 2011-re is találtak 15 milliárdot |
Privátbankár, Figyelő