1p
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) úgy véli, Magyarország pénzügyi helyzete ugyan javult, azonban kockázatokat lát a 2010-es hiánycél teljesítését illetően - derült ki a washingtoni székhelyű pénzintézet jelentéséből. A miniszterelnök szerint teljesíthető a 4%-os hiánycél, ha a következő kormány kitart amellett, amit kormánya csinált az elmúlt 18 hónapban
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) úgy véli, Magyarország pénzügyi helyzete ugyan javult, azonban kockázatokat lát a 2010-es hiánycél teljesítését illetően - derült ki a washingtoni székhelyű pénzintézet pénteken közzétett jelentéséből.

Az ország pénzügyi helyzete alapvetően erősödött, "de többet kell tenni azért, hogy a hiányt határozott csökkenő pályára állítsák" - olvasható a magyar készenléti hitelkeret ötödik felülvizsgálatáról szóló részletes szakértői jelentésben, amelyet az intézet igazgatósága a héten hagyott jóvá.
   
A befektetői bizalom visszatérőben van, és a gazdaság a felépülés útjára lépett, de a költségvetési politika további szigorítására van szükség a középtávú makrogazdasági stabilitás és növekedés biztosítására. Magyarország stabilizációját megzavarhatja, ha növekszik a nemzetközi pénzügyi feszültség, tekintettel a törékeny globális pénzügyi helyzetre és a nagy finanszírozási igényekre.
   
Az IMF szerint további intézkedések lesznek szükségesek 2011-ben ahhoz, hogy a GDP 3 százaléka alá lehessen csökkenteni a költségvetési hiányt. Egyebek között javítani kell a bankrendszer felügyeletén és a bankok szabályozási keretén a pénzügyi stabilitás fenntarthatósága érdekében.
   
A jelentés a kockázatok között említette az önkormányzatok esetleges nagyobb költekezését a választás évében, a tömegközlekedés tervezettnél nagyobb támogatását, valamint a nemrégiben újból államosított Malév körüli bizonytalanságokat.
   
Az IMF szerint az áprilisi parlamenti választások további pénzügyi bizonytalanságot teremtenek. "Bizonytalanság kapcsolódik ahhoz, hogy milyen politikát fog folytatni az áprilisi választások után hatalomra kerülő kormány" - írta az IMF, konkrétan megemlítve: a kormány úgy dönthet, hogy átvállalja a MÁV vagy más állami tulajdonú vállalatok hiteleit részben vagy egészben.
   
A jelentés szerint az IMF szakértői találkoztak a vezető ellenzéki párt, a Fidesz gazdasági vezetésével is. A Fidesz képviselői kifejezték azon szándékukat, hogy idővel csökkenteni szándékoznak a hiányon, de konkrét célokról vagy politikáról nem beszéltek.


Bajnai véleménye


Magyarország számára teljesíthető marad a GDP 4 százalékát kitevő költségvetési hiány, amennyiben a következő kormány kitart azon nagyon sikeres szigorú pénzügyi politika mellett, amelyet a szakmai kormány az utóbbi 18 hónapban folytatott - nyilatkozott Bajnai Gordon miniszterelnök a CNBC amerikai gazdasági hírcsatornának pénteken Brüsszelben.

Az idei év első két hónapja után az államháztartás hiánya pénzforgalmi szemléletben - helyi önkormányzatok nélkül – 350,6 milliárd forintot volt, ami összhangban van a prognózisban rögzített 39,9 százalékos mértékkel - áll a Pénzügyminisztérium jelentésében. Az éves pénzforgalmi hiánycél 870,3 milliárd forint.
Azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy akár Görögországban, akár Magyarországon nincs-e veszélye annak, hogy a túlságosan erős megszorító intézkedéseknek kedvezőtlen politikai következményei lesznek, azt mondta: "a magyarok elég bölcsek voltak, és gyorsan elfogadták a válságkezelő programot". Kifejtette: Magyarország esetében az IMF-hitelprogram nagyon sikeres volt. "Az eredmények azt igazolják, hogy érdemes egy ilyen programot végrehajtani (...) Magyarország nagyon gyorsan stabilizálódott". Hozzátette: "ezeknek a programoknak nyilván az az egyik sarkalatos pontjuk, hogy szociális elfogadottságot kell szerezni".
  
Rámutatott, hogy Görögország és Magyarország között az az egyik különbség, hogy előbbi az euróövezet tagja, tehát az utca embere nem érzi meg azonnal a piacon jelentkező problémákat. Magyarországon viszont, ahol 1,7 millió családnak volt devizahitele, a forint romlása gyors üzenetet küldött arról, hogy gondok vannak. "Emiatt  a program elfogadottsága nagyon erős volt".
   
A CNBC-nek arra a kérdésére, hogy a fő ellenzéki párt - amely szerint a valós gazdasági adatok akár kétszer rosszabbak lehetnek a közölteknél - újratárgyalná az IMF-hitel feltételeit, a miniszterelnök azt mondta: "ezen az ellenzéki párton kívül, amelyik választási kampányt folytat, senki nem állítja ezt; mindenki, minden nemzetközi elemző, az IMF, az OECD, a független magyar Költségvetési Tanács egyetért: a költségvetési hiány a célnak megfelelően várhatóan 4 százalék körüli lesz". "Szerintem ez kampányüzenet, nincs más alternatíva Magyarország számára, mint tartani a szigorú gazdaságpolitikát, de ez nagyon sikeresnek bizonyult" - tette hozzá.
   
Várakozása szerint Magyarország a választások után képes lesz folytatni ezt az utat, "vissza fog térni a józan időszak", és az ország tartani fogja azt a politikát, amely megalapozza az euró bevezetését a következő években. Bajnai Gordon arról is beszélt: ha nem született volna megoldás Görögország esetében, akkor "ez mindannyiunk számára problémát okozott volna, az eurózónán kívül is, Magyarországnak is, mert megrázta volna a piaci hangulatot".

Európa megmenekült? Itt a mentőcsomag!
Az IMF sorolja, mit kellene még tennünk
Megszorítás nélkül lehetetlen az adócsökkentés
Ecostat: túlságosan izmos most a forint

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG