Az ország pénzügyi helyzete alapvetően erősödött, "de többet kell tenni azért, hogy a hiányt határozott csökkenő pályára állítsák" - olvasható a magyar készenléti hitelkeret ötödik felülvizsgálatáról szóló részletes szakértői jelentésben, amelyet az intézet igazgatósága a héten hagyott jóvá.
A befektetői bizalom visszatérőben van, és a gazdaság a felépülés útjára lépett, de a költségvetési politika további szigorítására van szükség a középtávú makrogazdasági stabilitás és növekedés biztosítására. Magyarország stabilizációját megzavarhatja, ha növekszik a nemzetközi pénzügyi feszültség, tekintettel a törékeny globális pénzügyi helyzetre és a nagy finanszírozási igényekre.
Az IMF szerint további intézkedések lesznek szükségesek 2011-ben ahhoz, hogy a GDP 3 százaléka alá lehessen csökkenteni a költségvetési hiányt. Egyebek között javítani kell a bankrendszer felügyeletén és a bankok szabályozási keretén a pénzügyi stabilitás fenntarthatósága érdekében.
A jelentés a kockázatok között említette az önkormányzatok esetleges nagyobb költekezését a választás évében, a tömegközlekedés tervezettnél nagyobb támogatását, valamint a nemrégiben újból államosított Malév körüli bizonytalanságokat.
Az IMF szerint az áprilisi parlamenti választások további pénzügyi bizonytalanságot teremtenek. "Bizonytalanság kapcsolódik ahhoz, hogy milyen politikát fog folytatni az áprilisi választások után hatalomra kerülő kormány" - írta az IMF, konkrétan megemlítve: a kormány úgy dönthet, hogy átvállalja a MÁV vagy más állami tulajdonú vállalatok hiteleit részben vagy egészben.
A jelentés szerint az IMF szakértői találkoztak a vezető ellenzéki párt, a Fidesz gazdasági vezetésével is. A Fidesz képviselői kifejezték azon szándékukat, hogy idővel csökkenteni szándékoznak a hiányon, de konkrét célokról vagy politikáról nem beszéltek.
Bajnai véleménye
Magyarország számára teljesíthető marad a GDP 4 százalékát kitevő költségvetési hiány, amennyiben a következő kormány kitart azon nagyon sikeres szigorú pénzügyi politika mellett, amelyet a szakmai kormány az utóbbi 18 hónapban folytatott - nyilatkozott Bajnai Gordon miniszterelnök a CNBC amerikai gazdasági hírcsatornának pénteken Brüsszelben.
Az idei év első két hónapja után az államháztartás hiánya pénzforgalmi szemléletben - helyi önkormányzatok nélkül – 350,6 milliárd forintot volt, ami összhangban van a prognózisban rögzített 39,9 százalékos mértékkel - áll a Pénzügyminisztérium jelentésében. Az éves pénzforgalmi hiánycél 870,3 milliárd forint. |
Rámutatott, hogy Görögország és Magyarország között az az egyik különbség, hogy előbbi az euróövezet tagja, tehát az utca embere nem érzi meg azonnal a piacon jelentkező problémákat. Magyarországon viszont, ahol 1,7 millió családnak volt devizahitele, a forint romlása gyors üzenetet küldött arról, hogy gondok vannak. "Emiatt a program elfogadottsága nagyon erős volt".
A CNBC-nek arra a kérdésére, hogy a fő ellenzéki párt - amely szerint a valós gazdasági adatok akár kétszer rosszabbak lehetnek a közölteknél - újratárgyalná az IMF-hitel feltételeit, a miniszterelnök azt mondta: "ezen az ellenzéki párton kívül, amelyik választási kampányt folytat, senki nem állítja ezt; mindenki, minden nemzetközi elemző, az IMF, az OECD, a független magyar Költségvetési Tanács egyetért: a költségvetési hiány a célnak megfelelően várhatóan 4 százalék körüli lesz". "Szerintem ez kampányüzenet, nincs más alternatíva Magyarország számára, mint tartani a szigorú gazdaságpolitikát, de ez nagyon sikeresnek bizonyult" - tette hozzá.
Várakozása szerint Magyarország a választások után képes lesz folytatni ezt az utat, "vissza fog térni a józan időszak", és az ország tartani fogja azt a politikát, amely megalapozza az euró bevezetését a következő években. Bajnai Gordon arról is beszélt: ha nem született volna megoldás Görögország esetében, akkor "ez mindannyiunk számára problémát okozott volna, az eurózónán kívül is, Magyarországnak is, mert megrázta volna a piaci hangulatot".
Európa megmenekült? Itt a mentőcsomag!
Az IMF sorolja, mit kellene még tennünk
Megszorítás nélkül lehetetlen az adócsökkentés
Ecostat: túlságosan izmos most a forint
MTI