1p
Furcsa, talán soha meg nem ismétlődő választás lesz a 2010-es. A szavazók 77 százaléka állítja, hogy a Fidesz fog győzni, a Jobbik győzelmében csak 3% hisz
Furcsa, talán soha meg nem ismétlődő választás lesz a 2010-es. A szavazók 77 százaléka állítja, hogy a Fidesz fog győzni, az MSZP első helyére viszont csak 2, a Jobbikéra pedig 3 százalékuk lát esélyt - tudtuk meg a Nézőpont Intézet friss felmérésből, melyet a közvélemény-kutató ma publikált honlapján.

A kampány előrehaladtával csökkenni szokott a különbség a „két nagy párt” között, amit az elemzői köznyelv „záruló ollónak” nevez. Ezzel szemben ma Magyarországon nincs két nagy párt, a Fidesz és az MSZP közötti különbség pedig a választások közeledtével egyre nő. Január elején az aktív, részvételüket biztosra ígérő szavazók körében a Fidesz 42 százalékon állt, március közepére viszont már 57 százalékra emelkedett. Ezzel szemben az MSZP nem tudott kitörni a 10-12 százalékos körből, s a Jobbik sem haladta meg tartósan a 10 százalékot. A Nézőpont Intézet választáskutatása a bizonytalan vagy rejtőzködő szavazók pártpreferenciáját is megpróbálja meghatározni. Az MSZP és a Jobbik a potenciális szavazók körében sem ért el tartósan 20 százalék feletti eredményt, sőt – Bajnai Gordon háttérbe szorulásával – a szocialisták támogatottsága még csökkent is.



Gyurcsány Ferenc visszatérése

A volt miniszterelnök aktivizálódása sem segíthet sokat az MSZP-nek, s alighanem nem is ezzel a céllal vállalt szerepet. Sokkal inkább a választás utáni időkre készül; április 25. után számára nem egyszerűen április 26. következik. Személye és eddigi teljesítménye azonban az egyéves visszavonulás alatt sem lett népszerűbb. Mivel az „őszödi beszéd” tartalma a megkérdezettek csupán 20 százalékának tetszett (67 százalékuknak nem!), Gyurcsány Ferenc visszatérését pedig csak 14 százalékuk óhajtja (81 százalékuk ellenzi!), az egykori kormányfő szerepvállalásával aligha hoz új MSZP-szavazókat.

Kispártok

A választási győzelmi reményét fokozatosan feladó, ma már csak a váltópárti státus megőrzésére összpontosító MSZP számára rossz hír, hogy a baloldal romjain több kispárt is életre kapott. „Most vasárnap” a Lehet Más a Politikának komoly esélye lett volna (potenciálisan 9 százalékon áll) arra, hogy bekerüljön a parlamentbe, az MDF a hatalmi harcok miatt azonban így sem éri el az ötszázalékos küszöböt (legfeljebb 4 százalékot).

Ugyanakkor könnyen belátható, hogy minden nem-fideszes és nem-jobbikos aktív szavazó az MSZP eredményét rontja, ha a szocialisták helyett valamelyik kispárt listájára szavaz. Nem véletlen, hogy Mesterházy Attila minden lehetséges fórumon hangoztatja, hogy az LMP és az MDF támogatása „elvesztegetett szavazat”. A két kispártnak mintegy 300 ezer biztos szavazója van, de potenciálisan további 300-400 ezren adhatják rájuk listás voksukat. Ezek a szavazatok pedig nagyon hiányoznak majd az alig 800 ezres táborral rendelkező MSZP-nek.

Fidesz és Jobbik küzdelme

A hét kérdése:
Ön szerint létrejön a kormányfőjelöltek televíziós vitája?
Noha mára egyértelművé vált, hogy a Fidesz és a Jobbik nem szövetségesei egymásnak, a legnagyobb ellenzéki párttal szimpatizáló több mint 3,5 millió választópolgár közül 400 ezren a Jobbikra adnák második voksukat. Ezen szavazók háromnegyede azonban Orbán Viktort szeretné miniszterelnöknek, akit a szélsőséges párt az utóbbi időben fő ellenségének kiáltott ki. Hosszú évek után új helyzetet jelez az is, hogy a Fidesz elnökét a Fidesz támogatóinál is többen választanák kormányfővé. Az összes megkérdezett fele (49 százalék) őt választaná, Bokros Lajost csak 11, Mesterházy Attilát 10, Vona Gábort pedig 5 százalékuk tenné meg miniszterelnöknek.
Az adatfelvétel 2010. március 19. és 21. között készült, 1000 fő véletlenszerű kiválasztásával, országos reprezentatív mintán. Az adatfelvétel módszere: telefonos lekérdezés.

Az adatok hibahatára a mintanagyságtól függően legfeljebb +/- 3,2 százalék.


Modellparlament

Az átalakuló politikai tabló eredménye egy alapvetően új parlament lehet, amelyben a Fidesz–KDNP-szövetségnek továbbra is komoly esélye van a kétharmad megszerzésére. Az új országgyűlésben így öt frakció alakulhat (Fidesz, KDNP, MSZP, Jobbik, LMP), de jogilag elképzelhető, politikailag lehetséges, kommunikációs és pénzügyi szempontból pedig előnyös lenne a baloldalnak, ha külön képviselő-csoport alakulna Gyurcsány vezetésével. A magyar választási rendszer miatt az LMP bejutása az MSZP és a Jobbik számára lenne előnytelen, ellenkező esetben ugyanis – nagyjából azonos arányban – ez a két párt osztozhatna a zöldpárt mandátumain.

Kis esélye a kis pártoknak is van
Hat párt állíthat országos listát 
A Jobbik nyer a Fidesz győzelmével
A Jobbik kezdi a bemutatkozást

Ütött az óra: hol, kire lehet majd szavazni?
18 ezren szavaznának a lakóhelyüktől távol, Magyarországon
Kilencezren szavaznának külföldön


Zsiborás Gergő

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG