1p
Van még vesztenivalója a Fidesznek, bár a kétharmadhoz nagyon közel került a párt. Az első forduló abszolút vesztese az MDF - írja legfrissebb elemzésében a Political Capital
A választások első fordulójának egyértelmű győztese a Fidesz, valamint az LMP. Nyert, de nem lehet teljesen elégedett a Jobbik, vesztett, de van mivel vigasztalódnia az MSZP-nek, az abszolút vesztes pedig az MDF - írja legfrissebb elemzésében a Political Capital (PC).

A PC - szerkesztőségünkhöz közleményben eljuttatott - friss elemzése szerint a kétharmad biztos elvesztéséhez a Fidesznek a második forduló 57 egyéni választókerületéből 13 helyen kellene vereséget szenvednie, ha viszont legfeljebb csak 9 egyéniben veszít, biztosan minősített többséget szerez.

A választás eredménye az elmúlt húsz év legnagyobb átalakulását jelenti a magyar pártrendszerben. Az LMP és a Jobbik révén két új párt is bekerült a parlamentbe, miközben az MDF és az SZDSZ története parlamenti pártként véget ért, az MSZP középpárttá zsugorodott, a Fidesz pedig domináns erővé vált. A 2006-os országgyűlési választásokhoz képest jelentős választói mozgásokról beszélhetünk. A Fidesz történetében először nyert listán választást, 432 ezerrel többen szavaztak rá, mint négy évvel ezelőtt. A Jobbik előretörése ennél is nagyobb mértékű: a MIÉP-Jobbik összefogás által 2006-ban szerzett 119 ezer szavazathoz képest óriási növekedést jelent a most bezsebelt több mint 855 ezer voks. Mindeközben az MSZP majdnem 1 millió 350 ezer szavazót elveszített 2006 óta, és a lélektani 1 millió alá süllyedt.

A Fidesz szinte minden célját elérte az első fordulóban: nagyon közel került a kétharmados parlamenti többség megszerzéséhez, 119 egyéni választókerületi mandátumot már az első fordulóban biztosított, és szinte mindenhol döntő fölénybe került a Jobbikkal szemben. A 87 területi mandátummal együtt 206 képviselői helye már most biztosítja a kényelmes abszolút többséget. 57 kerületben lesz második forduló, 1 kivétellel mindenhol a Fidesz-KDNP jelöltje vezet.



A kétharmados többség megszerzéséhez nem elegendő az egyéni mandátumokkal számolni, mivel azok kimenetele meghatározza az országos listás mandátumok sorsát is. A választókerületek eltérő lélekszáma, a részvételi arány és a jelöltek támogatottságának különbségei miatt pontos értéket nem lehet mondani arra, hogy hány mandátum kell a minősített többséghez, intervallumok viszont meghatározhatók.

BŰVÖS NYOLCAS?

A nyolc körzet, ahol eldőlhet a kétharmad

A Fidesz jelöltjei legfeljebb 9 választókerületet mindenképp elveszíthetnek, a kétharmadot ez nem veszélyezteti. Annak függvényében, hogy mely kerületekről van szó, akár 10-11-12 vereség is beleférhet, még mindig meglehet az alkotmányozó többség. Ha már 13-at elveszít (bármelyik 13-ról is van szó), akkor viszont bizonyosan nem lesz meg a kétharmad. Az eredmények alapján a Fidesz legnagyobb feladata, hogy a második fordulóban is elvigye szavazóit a nyitva maradt 57 egyéni választókerületben.

Az első forduló eredményei alapján tehát erősen valószínűnek tűnik, hogy meglesz a Fidesz kétharmados többsége. Az egyetlen fenyegetettséget szavazóinak elkényelmesedése jelentheti: a már megszerzett győzelem tudatában kérdéses, hogy ugyanilyen aktivitást mutatnak majd a választók abban a bizonyos 57 kerületben. A Fidesz ezért bizonyosan intenzív helyi kampányt fog folytatni.

A PC szerint az LMP több mint 7 százalékos eredménye vitathatatlan politikai siker, a párt a teljes ismeretlenségből lépett elő parlamenti szereplővé, sőt, Budapesten a harmadik legnagyobb párttá vált, közel 13 százalékos eredménnyel (szinte pontosan akkora támogatottságot szerzett, mint 2006-ban az SZDSZ). Relatíve jól szerepelt a párt viszonylag kevés egyéni jelöltje is.

A legfrissebb szavazás a Privátbankáron:
Ön négypárti parlamentre számított?
A Jobbik az EP-választáshoz képest megduplázta szavazói számát, és csaknem egész Kelet- Magyarországon maga mögé utasította az MSZP-t. Így bár a számszerű eredmény siker, a Jobbik a túlságosan magasra tett első fordulós mérce miatt nem vált a választás meglepetésévé, ami nehezítheti első fordulós szavazóinak megtartását, újbóli mozgósítását.

Az MSZP közel 20 százalékos eredménye viszonylag jó eredménynek tűnik az előzetes közvélemény-kutatásokhoz képest, ám az mégsem mondható, hogy a szocialistáknak sokkal több szavazója maradt, mint azt gondolták volna - emeli ki a PC közleménye. Bár az MSZP lesz az Országgyűlésben a legnagyobb ellenzéki párt, a kudarc így is egyértelmű: a szocialisták 1990 után a legrosszabb választási eredményüket produkálták.

Az MDF a 2010-es választás abszolút vesztese, a párt a tavalyi EP-választáson mobilizált szavazóiból is veszített, ez pedig egy jóval magasabb részvételt produkáló országgyűlési választáson csak 2,67 százalékot jelentett. A két egykori nagy rendszerváltó párt, az MDF és a vele megállapodást kötött SZDSZ így egyszerre esett ki a parlamentből. A két párt megállapodásának egyértelmű kudarcát jelzi, hogy az MDF még Budapesten se volt képes átlépni az 5 százalékos bejutási küszöböt.

Érdekek a színfalak mögött

Alapvetően mindenkinek az az érdeke, hogy állva maradjon és ráerősítsen az első fordulós eredményre - véli a PC. Az MSZP-nek saját szavazói csalódottságát kell legyőznie, a Jobbik azzal kampányol, hogy még legyőzhető az MSZP is, noha a második helyre nem igazán van esélye, az LMP pedig arra használhatja a második fordulót, hogy új pártként definiálja magát, ismét „bemutatkozzon” a választóknak, immár parlamenti pártként. A legnehezebb dolga mégis a Fidesznek lesz: az elsöprő győzelem tudatában a választók elkényelmesedhetnek, a pártnak emelnie kell a tétet, és minden egyes függőben maradt egyéni kerületről be kell bizonyítania, hogy a kormányzás sikere is függ tőle.

Hány MSZP-s jelölt lép vissza a Fideszesek javára?
Megvan, mivel kezdi a kormányzást a Fidesz?
Kétharmados Fideszben bíznak a piacok
Hajnalban ért véget a botrányos választás
Magyarország: jobbra át!
52 mandátum kell még a Fidesz-kétharmadhoz
Mesterházy kihívta Orbánt
Orbán: életem legnagyobb feladata előtt állok

Zsiborás Gergő

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG