A PC - szerkesztőségünkhöz közleményben eljuttatott - friss elemzése szerint a kétharmad biztos elvesztéséhez a Fidesznek a második forduló 57 egyéni választókerületéből 13 helyen kellene vereséget szenvednie, ha viszont legfeljebb csak 9 egyéniben veszít, biztosan minősített többséget szerez.
A választás eredménye az elmúlt húsz év legnagyobb átalakulását jelenti a magyar pártrendszerben. Az LMP és a Jobbik révén két új párt is bekerült a parlamentbe, miközben az MDF és az SZDSZ története parlamenti pártként véget ért, az MSZP középpárttá zsugorodott, a Fidesz pedig domináns erővé vált. A 2006-os országgyűlési választásokhoz képest jelentős választói mozgásokról beszélhetünk. A Fidesz történetében először nyert listán választást, 432 ezerrel többen szavaztak rá, mint négy évvel ezelőtt. A Jobbik előretörése ennél is nagyobb mértékű: a MIÉP-Jobbik összefogás által 2006-ban szerzett 119 ezer szavazathoz képest óriási növekedést jelent a most bezsebelt több mint 855 ezer voks. Mindeközben az MSZP majdnem 1 millió 350 ezer szavazót elveszített 2006 óta, és a lélektani 1 millió alá süllyedt.
A Fidesz szinte minden célját elérte az első fordulóban: nagyon közel került a kétharmados parlamenti többség megszerzéséhez, 119 egyéni választókerületi mandátumot már az első fordulóban biztosított, és szinte mindenhol döntő fölénybe került a Jobbikkal szemben. A 87 területi mandátummal együtt 206 képviselői helye már most biztosítja a kényelmes abszolút többséget. 57 kerületben lesz második forduló, 1 kivétellel mindenhol a Fidesz-KDNP jelöltje vezet.
A kétharmados többség megszerzéséhez nem elegendő az egyéni mandátumokkal számolni, mivel azok kimenetele meghatározza az országos listás mandátumok sorsát is. A választókerületek eltérő lélekszáma, a részvételi arány és a jelöltek támogatottságának különbségei miatt pontos értéket nem lehet mondani arra, hogy hány mandátum kell a minősített többséghez, intervallumok viszont meghatározhatók.
BŰVÖS NYOLCAS?A nyolc körzet, ahol eldőlhet a kétharmad |
Az első forduló eredményei alapján tehát erősen valószínűnek tűnik, hogy meglesz a Fidesz kétharmados többsége. Az egyetlen fenyegetettséget szavazóinak elkényelmesedése jelentheti: a már megszerzett győzelem tudatában kérdéses, hogy ugyanilyen aktivitást mutatnak majd a választók abban a bizonyos 57 kerületben. A Fidesz ezért bizonyosan intenzív helyi kampányt fog folytatni.
A PC szerint az LMP több mint 7 százalékos eredménye vitathatatlan politikai siker, a párt a teljes ismeretlenségből lépett elő parlamenti szereplővé, sőt, Budapesten a harmadik legnagyobb párttá vált, közel 13 százalékos eredménnyel (szinte pontosan akkora támogatottságot szerzett, mint 2006-ban az SZDSZ). Relatíve jól szerepelt a párt viszonylag kevés egyéni jelöltje is.
A legfrissebb szavazás a Privátbankáron: Ön négypárti parlamentre számított? |
Az MSZP közel 20 százalékos eredménye viszonylag jó eredménynek tűnik az előzetes közvélemény-kutatásokhoz képest, ám az mégsem mondható, hogy a szocialistáknak sokkal több szavazója maradt, mint azt gondolták volna - emeli ki a PC közleménye. Bár az MSZP lesz az Országgyűlésben a legnagyobb ellenzéki párt, a kudarc így is egyértelmű: a szocialisták 1990 után a legrosszabb választási eredményüket produkálták.
Az MDF a 2010-es választás abszolút vesztese, a párt a tavalyi EP-választáson mobilizált szavazóiból is veszített, ez pedig egy jóval magasabb részvételt produkáló országgyűlési választáson csak 2,67 százalékot jelentett. A két egykori nagy rendszerváltó párt, az MDF és a vele megállapodást kötött SZDSZ így egyszerre esett ki a parlamentből. A két párt megállapodásának egyértelmű kudarcát jelzi, hogy az MDF még Budapesten se volt képes átlépni az 5 százalékos bejutási küszöböt.
Érdekek a színfalak mögött
Alapvetően mindenkinek az az érdeke, hogy állva maradjon és ráerősítsen az első fordulós eredményre - véli a PC. Az MSZP-nek saját szavazói csalódottságát kell legyőznie, a Jobbik azzal kampányol, hogy még legyőzhető az MSZP is, noha a második helyre nem igazán van esélye, az LMP pedig arra használhatja a második fordulót, hogy új pártként definiálja magát, ismét „bemutatkozzon” a választóknak, immár parlamenti pártként. A legnehezebb dolga mégis a Fidesznek lesz: az elsöprő győzelem tudatában a választók elkényelmesedhetnek, a pártnak emelnie kell a tétet, és minden egyes függőben maradt egyéni kerületről be kell bizonyítania, hogy a kormányzás sikere is függ tőle.
Hány MSZP-s jelölt lép vissza a Fideszesek javára?
Megvan, mivel kezdi a kormányzást a Fidesz?
Kétharmados Fideszben bíznak a piacok
Hajnalban ért véget a botrányos választás
Magyarország: jobbra át!
52 mandátum kell még a Fidesz-kétharmadhoz
Mesterházy kihívta Orbánt
Orbán: életem legnagyobb feladata előtt állok
Privátbankár