
Medvegyev úgy vélte, égetően szükséges az orosz gazdaság korszerűsítése, s 10-15 év alatt meg is valósítható. Kérdésre kifejtette: a modernizálás előrehaladásáról akkor lehet majd beszélni, ha az állami bevételek jelentős része, legalább 30-40 százaléka nem az energiahordozók exportjából származik majd. Rámutatott, hogy a gazdaság mellett a szociális és politikai életet is fejleszteni, korszerűsíteni kell.
Hangsúlyozta: a költségvetés idei és jövő évre tervezett hiánya nem drámai, de 2011-re újra mentesnek kell lennie a hiánytól.
Az inflációról szólva elmondta, hogy az a válság előtt igen magas volt, s noha harcoltak ellene, nem sikerült eléggé visszaszorítani. Mostanra viszont az infláció lelassult - ami természetesen részben összefügg a pénz mennyiségének és a termelésnek a csökkenésével is. Úgy vélte, az inflációt 5-7 százalékra kell csökkenteni.
Súlyos problémának és a vezető szervek előtt álló kihívásnak minősítette a munkanélküliséget. Ez a júliusi 8,3 százalékról augusztusban 7,8 százalékra esett vissza, első sorban a munkaerőigény szezonális növekedésének köszönhetően. Az orosz Statisztikai Hivatal szerint a munkanélküliek száma mintegy 6 millió.
Az elnök helyesnek minősítette a válság kezdetén a bankszektornak nyújtott közvetlen állami támogatást, s úgy vélte, az akkor megingó bankrendszer ennek köszönhetően nem omlott össze, s mostanra már magához tért. Ugyancsak helyeslően nyilatkozott a rubel meggyengüléséről, amelyet szükséges lépésnek nevezett.
Végül Medvegyev hangsúlyozta: mindettől függetlenül az orosz költségvetés szociális lesz a válságos és a válság utáni időkben is, és támogatást ígért a válságot különösen megsínylő úgynevezett monovárosoknak, amelyekben a lakosság megélhetését egyetlen nagy ipari üzem biztosítja.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Optimisták az oroszok gabonaügyben
Az oroszok ontják az aranyat
MTI