
Az osztrák hírügynökségnek nyilatkozva Schwarzenberg kedden közölte, hogy reménye szerint a kérdés nyugvópontra jutott. Ha azonban az intézkedés mégis megtörténne, azt Prága barátságtalan lépésnek tekintené - hangsúlyozta.
Véleménye szerint hasonlóképpen elcsitultak a hullámok a dél-csehországi temelíni atomerőmű körül is. Az osztrákok nem tartják biztonságosnak a létesítményt, és már évek óta követelik annak bezárását. Legutóbb májusban parázslott fel a vita, amikor Bécs diplomáciai jegyzéket intézett a cseh kormányhoz, Prága szemére vetve, hogy nem tartja be a néhány éve Melkben megkötött megállapodást, amely szabályozza az atomerőmű biztonsági kérdéseit és a haladéktalan információcserét balesetek előfordulásakor.
A cseh diplomácia vezetője elégedettségét fejezte ki a témakörrel foglalkozó parlamentközi munkacsoport tevékenységével kapcsolatban, és úgy ítélte meg, hogy kölcsönös megértés mutatkozik a felek részéről, még akkor is, ha "vannak olyan pontok, amelyekben nincs egyetértés". Szerinte Temelín nem tartozik ugyan a legjobb nukleáris létesítmények közé Európában, de a legrosszabbak közé sem.
A cseh területre tervezett amerikai rakétavédelmi radarállomás ügyében a külügyminiszter nem lát problémákat. Elismerte, hogy a közvélemény-kutatási eredmények kedvezőtlenek, ám véleménye szerint a felmérések csupán a cseh lakosság kisebb részének álláspontját tükrözik. Megértését fejezte ki viszont a helybeliek zúgolódása miatt, visszautasítva egyidejűleg azokat a hamis híreszteléseket, amelyek a környéken terjengnek - például arról, hogy a radarállomás alatt kisméretű atomerőmű működik majd, hogy ellássa árammal a létesítményt.
Kormányzati hátszelet kap az OMV
Ketyeg, de nem robban az osztrák nyugdíjbomba
Ausztriában a magyar bojkottról beszélnek
MTI