1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nagyok még mindig többet kapnak, de az új tagállamok is sokat szakítanak: háromszor annyit kapnak vissza, mint amennyit befizetnek a közös kasszába. A régiek közül a franciák, a 12 új tag közül a lengyelek kapták a legtöbb támogatást - az Európai Unió közzétette tavalyi költségvetési kiadásairól szóló pénzügyi jelentését.
Az Európai Unió tavalyi költségvetési kiadásairól szóló, pénteken közzétett pénzügyi jelentés arról tanúskodik, hogy az új tagországokat szolgáló alapok részaránya növekvőben van, de a legnagyobb összegeket továbbra is ugyanazok a tagállamok kapták 2007-ben, mint amelyek 2006-ban. A 12 új tagország immár csaknem háromszor akkora arányban részesedik az elnyert támogatásokból, mint amilyen arányban hozzájárul az EU-országok összesített bruttó nemzeti jövedelméhez.

A 2007-ben elköltött 114 milliárd euróból 44 milliárdot fordítottak a gazdasági növekedés és a foglalkoztatás ösztönzésére. Ez most már meghaladja a mezőgazdasági támogatások összegét, ami tavaly 43 milliárd euró volt. Vidékfejlesztésre, halászati támogatásra és környezetvédelemre 12 milliárdot, külföldi EU-akciókra pedig 7,3 milliárdot költöttek.

A legtöbb támogatást (13,9 milliárd eurót) Franciaország kapta. A sorban a következő Spanyolország 12,8 milliárddal, majd Németország 12,5 milliárddal, valamint Olaszország 11,3 milliárddal. E négy ország tehát a költségvetési kiadások csaknem felét vette fel.

A 12 új tagországnak 2006-ban 12,9 százalék volt az összesített részesedése a költségvetésből, 2007-ben pedig már 17 százalék. Ez nominálisan 5 és fél milliárd euró növekményt jelent. A legtöbb támogatást - 7,8 milliárd eurót - ezen országcsoportból Lengyelország kapta. A 2007-ben kapott EU-támogatás Litvániában jelenti a bruttó nemzeti jövedelem legmagasabb százalékarányát. A litván adat 3,88, a görög 3,77, a lett 3,52, a lengyel 2,65, a magyar pedig 2,6 százalék. A mezőgazdasági, valamint a kohéziós (felzárkóztatási) támogatások hasonló arányokat mutatnak.

A gazdák támogatására, valamint vidékfejlesztési célokra kapott pénzek nagyságát illetően az élboly itt is a francia-spanyol-német-olasz négyesfogat, amelyet a britek követnek. A franciáknak adott 10 milliárdhoz, illetve a britek által kapott 4,2 milliárdhoz képest a lengyelek 3,1 milliárd euróban részesültek. A kohéziós alapokat illetően Spanyolország volt a legnagyobb kedvezményezett, 5,4 milliárd euróval. Görögország a második helyre zárkózott fel 4,6 milliárddal. E két országot Olaszország, Németország, Lengyelország, Portugália, Franciaország, Nagy-Britannia, majd Magyarország követi. A magyarok 1,3 milliárd eurót kaptak ilyen célra.

A bruttó nemzeti jövedelemhez (GNI) viszonyítva a lettek kapták a viszonylag legtöbb kohéziós támogatást: 2,28 százalékot. Őket ebben a tekintetben a görögök követik, majd egy olyan országcsoport, amelyen belül nem nagy a szóródás - ide tartozik Litvánia, Portugália, Észtország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia.

Tavaly 227 millió eurós támogatási keret úszott el amiatt, hogy a jogosult ország nem igényelte kifizetését az előírt két éven belül. Az új tagállamok közül csak Szlovénia (0,2 millió) és Szlovákia (1,4 millió) veszített így pénzt. A régi tagok közül csak az írek és finnek kerülték el teljesen az ilyen veszteséget.

A szolidaritási alapból Magyarország tavaly 15,1 millió eurót kapott a 2006-os tiszai árvíz miatt. A 2007-es EU-költségvetés összege 6,9 százalékkal volt magasabb a 2006-osnál, és az EU-országok összesített bruttó nemzeti jövedelmének 0,93 százalékát tette ki, ugyanúgy, mint az előző évben. A 2007-es növekedés jórészt Románia és Bulgária csatlakozásának tudható be.

Összesen 221 eurója van Boszniának?
Európa találkozik az orosz medvével
Szerbia parkolópálya felé halad
A Bizottság a Bírósággal fenyeget minket
Bajnai megmondta: a hozzáállásunkkal van a baj
Távoznak az iráni milliárdok Európából

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG