1p
Magyarországon az elmúlt évtizedben rendre elmaradtak a szükséges szerkezeti reformok, mert a politika a konfliktusok vállalása helyett inkább kompromisszumokra törekedett - mondta az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank londoni székhelyén tartott előadásában a magyar kormányfő, aki szerint azonban már mutatkoznak a konszolidációs intézkedések eredményei
Magyarországon az elmúlt évtizedben rendre elmaradtak a szükséges szerkezeti reformok, mert a politika a konfliktusok vállalása helyett inkább kompromisszumokra törekedett - mondta az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) londoni székhelyén tartott előadásában a magyar kormányfő, aki szerint azonban már mutatkoznak a konszolidációs intézkedések eredményei.

Bajnai Gordon gazdasági szakembereknek és elemzőknek tartott helyzetismertetésében elmondta: Magyarország az 1990-es évek végén sok szempontból a kelet-közép-európai térség éllovasa volt, azonban fokozatosan elvesztette e vezető szerepét, mert az utóbbi tíz évben állandóan halasztgatta a fontos szerkezeti átalakításokat. Ennek oka valószínűleg "valamiféle hamis kompromisszum" volt, egy olyan politikai konszenzus, amelynek célja a szavazatnyereség volt az állami újraelosztás növelésével, akár az ország növekedési potenciáljának feláldozása árán is, kerülve a változásokkal járó szükségszerű konfliktusokat. A reformok halasztgatását az tette lehetővé, hogy a piacon bőséges volt a hozzáférhető finanszírozás az elmúlt évtizedben - tette hozzá a kormányfő.

A korrekció mértékéről Bajnai Gordon elmondta: a kormány két év leforgása alatt a GDP-érték 5 százalékának megfelelő államháztartási kiigazítást hajt végre, recesszió közepette. A kormányfő szerint ez hatalmas mértékű korrekció. Hozzátette: a kormány olyan időszakban tűzött ki 3,9, illetve 3,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycélt 2009-re és 2010-re, amikor az európai deficitátlag meghaladja a 7 százalékot. A miniszterelnök megerősítette azt a kormányzati előrejelzést, hogy a magyar gazdaság teljesítménye az idén 6,7 százalékkal, jövőre 0,9 százalékkal csökken.

Válságkezelés: a Die Presse Bajnait idézte
A kiigazítás eredményei gyorsan jelentkeztek: Magyarország kilenc hónap után vissza tudott térni az eurókötvény-piacra. A magyar gazdaság most már teljes mértékben képes finanszírozni magát a piacról, és nem kell az IMF/EU keretet használni - mondta a kormányfő. Kiemelte, hogy a forint április óta csaknem 15 százalékot erősödött.

Bajnai Gordon szerint a piaci-elemzői közösség nagyon kedvező visszajelzéseket ad. A miniszterelnök felidézte a Bank of America-Merrill Lynch befektetési csoport londoni részlege által néhány hete kiadott elemzést, amely szerint Magyarország költségvetési szempontból a világ élvonalában lehet jövőre. A ház az előrejelzésben elképzelhetőnek nevezte, hogy a ciklikus kiigazítással számolt strukturális többlet Magyarországon elérheti a GDP-érték 6 százalékát is. A kormányfő felidézte a JP Morgan bankcsoport nemrég kiadott londoni prognózisát is, amely szerint Magyarország előbb lehet az euróövezet tagja, mint Lengyelország és Csehország.

Bajnai Gordon ugyanakkor elmondta: elemzők rendszeresen felteszik neki a kérdést, hogy "mi történik majd a választások után". A kormányfő kijelentette: legalább három okát látja annak, hogy a következő kormány miért nem fog változtatni az alapvető magyarországi folyamatokon. Az egyik az, hogy jövő októberig tart az IMF és az EU programja, amelyhez az országnak tartania kell magát, a másik az EU által kezdeményezett túlzottdeficit-eljárás - amilyen egyébként más országokkal szemben is folyik -, a legfontosabb ok azonban az 1,7 millió lakossági devizaadós. A visszatérés az üres ígéretek politikájához őket sodorná veszélybe az országgal szembeni pénzügyi bizalom elvesztése esetén - mondta Bajnai Gordon.

Thomas Mirow, az EBRD elnöke a magyar kormányfő előadása előtti rövid bevezetőjében azt mondta: Magyarország figyelemreméltó haladást ért el a válságkezelésben. Mirow gratulált Bajnai Gordonnak az ebben felmutatott sikerekhez. A bank működési térségének egészéről szólva ugyanakkor kijelentette: jóllehet vannak olyan jelek, amelyek szerint az országcsoport recessziója elérte a mélypontot, de ez még nem jelenti a válság végét, súlyos másodlagos hatások mutatkozhatnak, a nem teljesítővé váló kinnlevőségek és a munkanélküliség meredek növekedésének formájában.

Magyarország erőteljesen támogatja az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) tőkeemelési terveit - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök. A kelet-európai átalakulás pénzügyi támogatására alakult pénzintézet elnöke, Thomas Mirow nemrégiben a bank 20 milliárd euró jegyzett tőkéjének 50 százalékos emelését kérte a részvényes országoktól, arra hivatkozva, hogy a jelenlegi tőkekészlettel az EBRD nem tudja tovább emelni a működési területéhez tartozó országok finanszírozását. A bank igazgatótanácsa nemrég hagyta jóvá, hogy az országcsoportnak szánt idei finanszírozási összeg 8 milliárd eurós rekordra emelkedjen, de Mirow szerint tőkeemelés nélkül ez az éves folyósítások lehetséges felső határa.

 

Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!

Felkészületlenül ért minket a válság
Erősebb remények: mi lesz veled, forint?
Közép-Európa nem kivételezett a bankokkal
Bajnai: mások még megfertőzhetik az országot

 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG