
Ugyanakkor az újraelosztás módjáért folyó küzdelem miatt súlyos strukturális reformokat halogat az ország, ez pedig tartós, relatív leszakadást okozhat - mondta a politikus. A gazdasági miniszter szerint egyaránt hamisan ábrázolja a valóságot az, aki azt állítja, hogy minden jól megy a magyar gazdaságban, de az is aki gazdasági válságot emleget.
Mint mondta, természetesen nincs gazdasági válság, hiszen az OECD prognózisa szerint jövőre már meghaladja a 3 százalékot a növekedés, az államháztartás közeledik egy egyensúlyi helyzethez és a forint erős árfolyama sem azt mutatja, hogy bizalomvesztés tapasztalható a magyar gazdaság iránt.
Hozzátette: ugyan tavaly valóban alacsony, 1,3 százalékos volt a gazdasági növekedés, de ez elsősorban az állami szektor szűkítésének az eredménye. Ugyanis a magánszektor növekedése elérte a 4 százalékot, 10 százalékos exportbővülés mellett. A miniszter szerint szintén hamis állítás a szociális válság emlegetése, hiszen 1992 óta tavaly volt a legkisebb, 6,2 százalékos különbség a legalacsonyabb és a legmagasabb jövedelmek között.
A miniszter szerint ugyanakkor fordulóponthoz érkezett az ország. A "húzd meg - ereszd meg" politikájának elhagyásához sokkal nagyobb társadalmi és politikai önfegyelemre volna szükség. Ugyanis ez akadályozza az országot abban, hogy rálépjen a valódi felzárkózás útkára - szögezte le. Ezért társadalmi-politikai konszenzust kellene kialakítani a legfontosabb feladatok megoldása, a munkahelyteremtés, a munkára ösztönzés és a szakképzés érdekében - fűzte hozzá.
Példaként említette, hogy az élő munkát terhelő magas adók miatt, ami az alacsony foglalkoztatási szint következménye, arányait tekintve Magyarországon kétszer annyian élnek minimálbéren, mint Szlovákiában. Véleménye szerint irreálisan magas a vállalkozások száma, 450 ezer olyan nyugdíjas él országszerte, akik a hivatalos korhatár előtt mentek nyugdíjba. Egyaránt túl nagy az adókikerülésben és az újraelosztásban érdekeltek tábora - mondta a miniszter.
Ugyancsak változtatásra szorul az adózáshoz kapcsolódó adminisztráció. Példaként említette, hogy adó adminisztrációra a GDP 6,8 százalékát fordítják a vállalkozások, miközben az EU átlag 3,5 százalék. A kettő között 750 milliárd forint a különbség, ami már önmagában jelentős adókönnyítést jelenthetne a vállalkozások számára.
Most dől el, hogy a növekedés alacsony szinten stabilizálódik, vagy tartósan felgyorsul az ország felzárkózása - mondta Bajnai Gordon.
Bajnai megmondta: a hozzáállásunkkal van a baj
Az euró és az adóreform kihúzna a csávából
Magánnyugdíj: a pénz megvan, csak a papír késik
Sólyom: Összefogás nélkül nincs kiút
Adózunk, mint a katonatiszt -sínen van a büdzsé
MTI