Bajnai Gordon azt mondta: az elmúlt tíz hónapban azt tette, amit párton kívüli miniszterelnökként tehetett azért, hogy Magyarország önmagából kihozza a legjobbat. "Nem akartam megváltóként feltűnni, rajongókat gyűjteni és korszakot csinálni" - fogalmazott. Hozzátette: "szakszerűen, a lehető legkevésbé megosztó módon, tisztességgel, határozott, de visszafogott hanggal, eredményesen" igyekezett dolgozni, és annyit végezni a rengeteg feladatból, amennyit egy év alatt csak lehet, és mindig a nehezét venni előre.
"Tettem, amit a békés, gyarapodó, modern, európai Magyarországért miniszterelnökként tehettem, a legjobb tudásom szerint, nem tévedhetetlenül, de nagy igyekezettel" - fogalmazott.
Bajnai Gordon szerint Magyarország a világgazdasági válság alatt állva maradt; a kormány kezelte a válságot, megvédte a polgárokat, utat nyitott a fellendüléshez. A miniszterelnök kiemelte: nyugodt szívvel, tiszta lelkiismerettel mondhatta ki ezt a mondatot a kormányzás 10 hónapja után. A kormányfő a válságkezelést megköszönte a felelős többségnek, és a magyaroknak, akik megvalósították, elviselték a válságkezelő programot.
A következő kormánynak és parlamentnek azt javasolta, hogy lépjen meg adó- és járulékcsökkentést, és ezt elsősorban és "mindenek előtt" a munka terheinek csökkentése érdekében tegye. Kifejtette, hogy a magyar gazdaság 2011 után 4 százalék körüli mértékben bővülhet, és ez alatt 2000 milliárd forintnyi többletforrást kínál a közös tervekhez. A kormányfő azt javasolta, hogy ennek az összegnek egy szeletét a jövőre, vagyis a versenyképesség javítására és a növekedés fenntartására fordítsák; lépjenek meg adó- és járulékcsökkentést.
Bajnai Gordon hozzátette: nincs most helye a felelőtlenségnek, a csodavárásnak és az illúziókeltésnek, nem lehet feladni a józan ész politikáját. A miniszterelnök azt mondta: az ország aktuális vezetőinek arra kell felkészíteniük Magyarországot, hogy a következő tíz évben mostohábbak lesznek körülmények, mint amilyenek a válság előtti évtizedben voltak. Az ország vezetőinek olyan korszakra kell felkészítenie Magyarországot, amikor lassabb lesz a fejlett világ növekedése és élesebb lesz a verseny a munkahelyekért, a hitelekért, a piacokért - mondta összegző beszédében a kormányfő. Hangsúlyozta: ebben a helyzetben kell helyt állni, ezt pedig csak a józan ész diktálta felelősséggel lehet.
A hét kérdése: Véleménye szerint mennyi lenne az ideális nyugdíjkorhatár Magyarországon? Szavazzon! |
Bajnai Gordon azt javasolja a Fidesznek és az MSZP-nek, hogy legalább a szélsőjobbal szembeni fellépés legyen olyan téma, amelyben összefognak, vagy legalábbis nem játsszák ki egymást egymás ellen. "Demokrata és hazafi Orbán Viktor is, demokrata és hazafi Mesterházy Attila is. Lehet, hogy csak ennyi a közös nevező, de ez közös nevező, és ez elég lehet ahhoz, hogy Magyarország legyőzze a szélsőjobb veszélyt" - fogalmazott a kormányfő a Parlamentben.
A miniszterelnök szavai szerint a két nagy párt fanatikus szembenállásból egy szörny született, és ezt a szörnyet úgy táplálta napról-napra a gyűlölet és a megosztottság, akár az anyatej a csecsemőket. "Ez a szörny ugyanis itt áll, az ajtónk előtt. Dörömböl, hogy eresszük be. És azt is mondja, hogy ránk töri az ajtót és szétveri a berendezést, és beveri a képünket, ha nem tetszik neki" - tette hozzá. Bajnai Gordon szerint az a baj a Jobbikkal, hogy tönkreteszi az országot azzal, hogy nem megoldásokat kínál, hanem bűnbakokat, üzemanyaga pedig a békétlenség, a megosztottság és a harag.
Reagálások - dicséretek, szidalmak
Mesterházy Attila szerint nem lehet az elmúlt nyolc évet kidobni a kukába és az ország közös sikere, ahogy a gazdasági válságot kezelni tudták az elmúlt tíz hónapban. A szocialista frakcióvezető a miniszterelnök hétfői parlamenti felszólalására reagálva azt mondta, hogy "valódi nemzetmentő munkát" végeztek, akik támogatták a kormányzati intézkedéseket. Sokan most nem ismerik el ezt a teljesítményt, de a történelem a miniszterelnököt és a szocialista pártot fogja igazolni. "Az elmúlt tíz-tizenkét hónap, amit válságkezeléssel töltött a kormány sikeres volt" - fogalmazott.
Navracsics Tibor szerint Bajnai Gordon hétfői parlamenti beszédében levetette magáról a felelősséget. A Fidesz frakcióvezetője a miniszterelnök napirend előtti felszólalására reagálva úgy fogalmazott: Bajnai Gordon "édes-bús búcsúbeszéde" azt juttatta eszébe, amikor az apa délután elmegy otthonról, a gyerekeket otthon hagyja játszani, és néhány intő szó kíséretében elmondja, legyenek jók. Navracsics Tibor azt kérdezte a kormányfőtől, ha "annyira kínozzák" azok a problémák, amelyeket beszédében felsorolt, akkor miért nem folytatja közéleti pályáját. "Nem csodálom, hogy végül is úgy döntött, hogy ezt a frakciót ön nem vállalja fel" - mondta az MSZP képviselőcsoportjára utalva.
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint az elmúlt időszak hibás kormányzati politikájával a kabinet minden választópolgár életéből elvett egy évtizedet. Hargitai János, a KDNP frakcióvezető-helyettese a miniszterelnök hétfői parlamenti felszólalására reagálva kiemelte: ma "rendetlenség és kupleráj" van az országban, Magyarország versenyképtelenné és sikertelenné vált. Ezt az időszakot a gátlástalanság, a mindent elöntő korrupció jellemzi - összegezte. Ez az ország katarzisra vár, s ezt a katarzist az önök távozása hozza meg - fogalmazott a kereszténydemokrata politikus.
A gazdasági lépések szempontjából sikeresnek, a társadalmi problémák kezelését tekintve viszont kevésbé megfelelőnek tartja a kormány, illetve a szabad demokraták elmúlt tíz hónapos munkáját Kóka János. Az SZDSZ frakcióvezetője a hétfői napirend előtti felszólalása során emlékeztetett arra, hogy a liberális képviselőcsoport a megválasztása előtt szerződést kötött Bajnai Gordonnal. Azt mondta, hogy munkájuk eredményeként stabilitást és egy lényegében egy 17 százalékos, egykulcsos adót hagynak a következő kormányra és parlamentre. Megjegyezte, hogy a társadalmi válság kezelése során nem voltak "maradéktalanul sikeresek".
Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint a koalíciós kormányzásnak az alacsonyabb foglalkoztatást, az erősödő szélsőségeket és a burjánzó korrupciót köszönheti az ország. A pártelnök hétfőn az Országházban újságíróknak úgy fogalmazott: az elmúlt két ciklusban a kormány munkahelyteremtő politika helyett osztogató politikát folytatott. Úgy vélekedett, a nyolcévnyi egyhelyben toporgás a szélsőségek erősödéséhez vezetett. Hozzátette: a koalíciós kormányzás évei alatt "a korrupció még sűrűbb hálót szőtt a politika és a gazdaság köré", ezért az MDF azonnali antikorrupciós közmegegyezést sürget.
Máris módosították a döntési moratóriumot
Bajnai: le kell számolni a kivételekkel
Orbán: magyar lábakra kell állítani a gazdaságot!
Bajnai: a következő kormány bevezetheti az eurót
Orbán 20 évre tervez
MTI