1p
Egy friss tanulmány szerint a cégvezetők elégedettek a Bajnai-kormánnyal, mégis a határozott véleményt nyilvánítók nagy része szerint a Fidesz-kormány kedvezőbb lenne az országnak
A Figyelő és a Straketing Stratégiai Marketingkutató és Tanácsadó Iroda idén is elkészítette felmérését, melyben arról kérdezték a vállalatvezetőket, hogy hogyan vélekednek az elmúlt év gazdaságpolitikájáról és milyen várakozásaik vannak a jövőre vonatkozóan. A Figyelőben csütörtökön megjelent eredmények szerint a cégvezetők elégedettek a Bajnai-kormánnyal, mégis a határozott véleményt nyilvánítók nagy része szerint a Fidesz-kormány kedvezőbb lenne az ország gazdasága szempontjából.

A Figyelő és a Straketing 1999 óta (a tavalyi év kivételével) minden évben elkészíti felmérését, melyben összesen 300 magyarországi cégvezetőt kérdeznek arról, hogy hogyan értékelik az elmúlt év gazdaságpolitikáját és milyen várakozásai vannak a következő évet tekintve.

A legutóbbi választások előtt, 2006-ban az üzleti szférában nem volt kormányváltó hangulat, idén viszont óvatos várakozások övezik az elkerülhetetlennek tűnő változásokat. A mostani eredményekhez hasonlóan a korábbi választások előtt a válaszadók közel fele mondta azt, hogy a Fidesz-kormány gazdaságpolitikai értelemben várhatóan ugyanazt csinálná, mint a jelenlegi vezetés. A válaszadók másik fele közül akkor kétszer annyian bíztak a hatalmon lévő baloldali koalícióban, mint az ellenzékben, idén viszont háromszor annyian, vagyis a cégvezetők 28%-a gondolja úgy, hogy a Fidesz-kormány kedvezőbb lenne gazdaságpolitikai szempontból.

Az elmúlt évet értékelve a cégek összességében elégedettek a Bajnai-kormánnyal, mely bátor lépéseket tett. A megkérdezettek többsége szerint a kormány nagyrészt olyan döntéseket hozott, melyekkel ők is egyetértenek.

Szintén többségben vannak azok, akik szerint a kormány alapvetően az ország érdekeit tartotta szem előtt és javította az ország nemzetközi megítélését. A kormány intézkedései közül pozitív visszhangot kapott többek között a vállalkozások bérterheit érintő járulékok csökkentése, az szja változtatása, illetve a munkahelymegőrző támogatások biztosítása. Negatívan értékelték viszont az áfa 20-ról 25%-ra emelését, a béren kívüli juttatások megadóztatását és a jövedéki adó emelését. A szuperbruttósítás, a vagyonadó bevezetése, a társasági adót érintő döntések, a nyugdíjat és szociális kiadásokat érintő megszorítások és a banki hitelnyújtás szabályozása vegyes fogadtatásban részesült.

Összességében a Bajnai-kormány igen jó értékelést kapott, a döntések 53%-át pozitívan, 47%-át negatívan értékelték a vállalatvezetők, amely jó eredménynek mondható szemben a két évvel ezelőtt tapasztalttal, amikor is mindössze 5% körül volt az egyértelműen pozitívan értékelők száma.




Mit várnak a vállalatvezetők a leendő kormánytól?

A hét kérdése:
Önnek mi lenne az első lépése kormányfőként? Szavazzon!
Az értékelés mellett a vezetők elvárásaikat is megfogalmazták a leendő kormánnyal szemben, mely szerint a legsürgetőbb intézkedés az adócsökkentés és az adórendszer egyszerűsítése (79%). Szintén fontosnak tartják a munkabérek után fizetendő járulékok csökkentését, a munkahelyteremtést és a munkanélküliség mérséklését (32-34%), emellett sokan szeretnék a forintárfolyam stabilizálását, a beruházások ösztönzését, támogatását, a bürokrácia csökkentését, illetve több pályázati és támogatási lehetőséget (13-15%).  A cégvezetők ezúttal elvárásaikkal szemben bizakodók is: 49%-uk gondolja úgy, hogy a következő években valamilyen mértékű adó- és tb- tehercsökkentés várható.



A növekedés tekintetében szintén optimisták a vezetők. A felmérésben részvevők több mint fele mondta azt, hogy az elmúlt évben csökkent a forgalma, viszont a következő évtől már növekedésben bízik. Beruházást viszont kevesen, mindössze a válaszadók 52%-a tervez, 44% pedig semmilyen befektetésben nem gondolkodik. Utóbbi adat soha nem volt ilyen magas. 

Kevés a tőkebefektetés a kkv-kba
Befektetések: most már hosszútávra tervezünk
Már a válság előtt bajban voltak a vállalatok
A cégek is szívják a fogukat a benzinár miatt

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG