Az EU-csúcstalálkozó után, a Brüsszeli Magyar Klub rendezvényén a kormányfő úgy fogalmazott, hogy miként Európának, Magyarországnak is "tükörbe kell néznie", mi okozta a válságos helyzetet, amelyre meg kellett találni a gyógyírt. Szerinte Magyarországnak látnia kell, hogy a fő ok az volt: nem végezte el "házi feladatát", bő tíz évig nem hajtott végre modernizációt, strukturális változtatásokat. Az ország a rendszerváltás utáni első évtizedben "jól haladt, aztán lefékezett" - állapította meg.
Ennek okát abban jelölte meg, hogy a pártok felismerték: a választásokon azoknak a szavazata dönt inkább, akik közvetlenül vagy közvetett módon az állami újraelosztó rendszerből élnek. Ebből következett az ígérgetés - mondta.
Mennybe megy, aki elhozza nekünk az eurót |
Abban, hogy az "állami transzferre" utaltak szavazatának megnyerése érdekében a politikusok ígérgettek, és a produktív szférára nehezedő terheket növelték, Bajnai Gordon szerint az elmúlt évtizedben "a mindenkori kormány és a mindenkori ellenzék felelőssége egyaránt megállapítható, de ki kell mondani, hogy a kormány felelőssége a meghatározó".
A miniszterelnök szerint Magyarország nagy elismerést vívott ki magának a nemzetközi színtéren az utóbbi időben meghozott intézkedésekkel. Bárki alakít majd kormányt a választások után, ezt az utat kell követnie - meg kell őriznie az egyensúlyt, tovább kell folytatnia a modernizációs politikát, ugyanakkor stabilizálnia kell az ország növekedési képességét. Úgy vélekedett, hogy Magyarország számára a következő években évi 3-4 százalékos gazdasági növekedés lehetősége kínálkozik, és hogy az országnak törekednie is kell az EU-átlagot mintegy 2 százalékkal meghaladó növekedési rátára.
Divatosak lettünk az unióban
Nem lesz nekünk jólét, ha a németek megtorpannak
Európa jövője: Athos, Porthos, Bajnai
MTI