A hat új jogszabály és a versenyképességi paktum elfogadásáért dicséret illeti a keményen dolgozó Van Rompuy bizottságot és a magyar elnökségi munkában ezzel foglalkozó szakembereket is - mondta Bajnai Gordon volt kormányfő kedden Budapesten, a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány és a német Bertelsmann Alapítvány konferenciáján.
Ugyanakkor a volt miniszterelnök kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy a paktumból való kimaradás a magyar nemzeti érdekek szempontjából káros.
Bajnai Gordon az Európai Unió (EU) gazdasági kormányzásáról szóló előadásában kiemelte: a világméretű válság "korábban elképzelhetetlen intézkedésekre kényszerítette" a huszonheteket, mert a krízis felerősítette az unió szerkezeti fogyatékosságait és gazdasági versenyképességi problémáit. Bajnai szerint a válság három problémát minden korábbinál láthatóbbá tett.
A volt miniszterelnök az Európai Unió (EU) gazdasági kormányzásáról szóló előadásában kiemelte: a világméretű válság "korábban elképzelhetetlen intézkedésekre kényszerítette" a huszonheteket, mert a krízis felerősítette az unió szerkezeti fogyatékosságait és gazdasági versenyképességi problémáit. Bajnai szerint a válság három problémát minden korábbinál láthatóbbá tett.
Az egyik az EU hosszú távú versenyképességének "gyorsuló ütemű csökkenése". A folyamat jóval a válság elmélyülése előtt indult, jelentőségét pedig mutatja, hogy az unióban átlagosan évente 5 héttel kevesebbet dolgoznak a munkavállalók, mint az Egyesült Államokban. A második probléma, amelyre a válság ráirányította a figyelmet az, hogy az EU "nem megfelelően működő, szerkezetileg egyre inkább erodálódó monetáris unió fiskális unió nélkül".
A harmadik fő probléma a nemzetek feletti pénzügyi felügyeleti rendszer hiánya és nemzeti felügyeleti szervek gyengesége.
Az uniós integráció "félszívvel végzett, félig végiggondolt és félbehagyott program, amelyet a választóknak is csak félig magyaráztak el" - mondta Bajna Gordon, hozzátéve, hogy mindez veszélyezteti az eurót és az uniót.
Az egyezmény "egy lépés előre, legalábbis részleges megoldást" nyújt egy sor égető problémára, és olyan területeket is bevon az integrációba, amelyek mostanáig tagállami hatáskörbe tartoztak. Ilyen például az adózás - mondta a volt kormányfő.
A tagállami szuverenitás és az EU kapcsolatáról szólva Bajnai elmondta: a huszonhét tag a nemzeti szuverenitás egyre nagyobb részét "rakja be a közösbe", ami sajátos, kettős kötésbe vonja a politikusokat, kettős felelősségi szerkezetbe helyezi őket: meg kell felelniük az uniós szabályoknak és a választóknak is. A két oldal merőben eltérő elvárásokat támaszt, ez pedig feszültséget gerjeszt.
"A demokratikus legitimáció új formáira van szükség uniós szinten" - hangoztatta Bajnai Gordon. Ezen a területen egyelőre nincsen számottevő előrehaladás, a probléma pedig "újra és újra előkerül, nyomaszt majd minket", és azzal a veszéllyel jár, hogy erősödnek a nacionalizmust, a protekcionizmus és a nemzeti bezárkózást pártoló irányzatok a társadalomban.
Ebben a politikai környezetben kell folytatni a munkát. Elsősorban a válság és a korábbi hibás politika miatt felhalmozódott adóssághegy lebontására és mélyreható szerkezeti reformokra van szükség. "Ezt a kettőt gyűlölik a választók a leginkább" - fogalmazott Bajnai. Kifejtette: az adósságcsökkentés ugyan az állam szintjén takarékosságot jelent, ami felelősségteljes, megfontolt magatartás és erény, a választópolgár szintjén viszont megszorítás, a strukturális reform pedig beavatkozás a választók életformájába felülről.
A volt kormányfő a felvázolt dilemmával összefüggésben Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnököt idézve rámutatott: az uniós tagállamok vezetői mind tudják, hogy mit kellene tenni, azt azonban nem, hogy miként győzhetnek a következő választáson, ha meg is teszik.
MTI, Privátbankár