Alan Greenspan, volt FED-elnök szerint is nagyon hasonló az 1987-es, az 1998-as, valamint a 2007-es szituáció, tehát „remegnek a kezek”. Miközben sokan azzal érvelnek, hogy az amerikai sub-prime jelzálogpiac csak nagyon kis szelete a tortának, a jelek baljósak, és arra utalnak, hogy a pénzügyi rendszer tart még egy-két csontvázat a szekrényben.
A jegybankok folyamatosan „öntik” a pénzt a bankközi pénzpiacra, a bankok hetek óta nem hajlandók három hónapon túl hitelt nyújtani egymásnak, és a sem a deviza-, sem pedig a részvénypiacok nem tudtak visszatérni a korábbi trendjeikbe. A menekülő befektetők az amerikai állampapírokban találtak menedéket, ahol a hozamcsökkenés mértéke főként a 2-3-éves lejáratnál elképesztő volt (0,9%-pont).

Technikailag szintén nem túl rózsás a helyzet. A techniaki elemzésben jártasabbaknak ezúttal érdemesebb hosszabb távú grafikonon vizsgálni a DAX alakulását. A heti bontás nagyon beszédes. Tisztán látszik, hogy az árfolyam esését az 50%-os Fibbonacci szint tartotta meg 7280 pont környékén, majd ezt követően a 10 hetes mozgóátlag 7640-es visszatesztjénél tartunk éppen.

Visszatekintve megállapíthatjuk, hogy 2004 augusztusa óta, amikor az árfolyam át tudta törni a 10 hetes mozgóátlagot felfelé és felette zárt, akkor az hosszú távon megtartotta az árfolyamot és erős támasznak bizonyult. Úgy is fogalmazhatunk, hogy az elmúlt három évben heti bontás alapján nem volt „false breakout”. Viszont a mostani próbálkozás sikere ellen szól, hogy a visszateszt csökkenő momentum mellett alakult ki, vagyis bearish divergencia fedezhető fel. Amennyiben nem jön össze az ellenállás áttörése, úgy megint az 50%-os Fibbonacci szint lehet az alsó támasz.
Friss tőzsdei árfolyamok Legfrissebb devizaárfolyamok |
Amikor legutóbb ellenállásként viselkedett az 50 napos, akkor egy duplaalj formáció keretében második próbálkozásra sikerült áttörnie. Ám a mostani helyzet sokban különbözik a korábbitól. Akkor egy erős emelkedő trendben volt az árfolyam, most pedig nagyon bizonytalanul oldalazik és keresi az irányt. Ráadásul most még az idő is sürgeti a beszűkülő mozgóátlagok miatt. Amennyiben lefelé veszi az irányt az árfolyam, úgy megint az 50%-os Fibbonacci szint, majd pedig a 200 napos mozgóátlag lehetnek a fékező támaszok.
Kőrös Gábor – Misik Sándor
Hamilton Zrt
Az EKB nem nyúlt a kamathoz
Azokon a napokon: kihez dörgölődzik a BUX?
Csak sebtapasz kell, műtét nem
Bush segítő kezet nyújt az adósoknak