Utóbbiaknak a cikkíró, Michaela Seiser szerint jó idegekre van szükségük, mivel hónapok óta csak úgy záporoznak a negatív hírek a tőzsdén jegyzett cégekre. Ide sorolja Seiser az illetékek emelését, amellyel az Orbán-kormány az államháztartás rendbetételét akarja előmozdítani, továbbá a bank- és a válságadót.
2008 végén az ország az államcsőd közelében volt, ám időközben javult a helyzet: az idei évre a kormány 3 százalékos növekedést jósol. Az euró árfolyama 270-280 forint között stabilizálódott. A költségvetés hiánya pedig a GDP 3 százaléka alá fog szorulni.
Forint: kétesélyes jövő Szerda reggel a forint 271,18/euró volt vételi oldalon, kissé jobb a keddi késői 271,47/eurónál. A forint jövője kétesélyes: ha a szerdán első olvasatban megtárgyalandó költségvetési intézkedéseket jól strukturálják és jól kommunikálják, akkor a csomag megfordíthatja a magyar költségvetési kockázat megítélését, ám csalódás éppúgy lehetséges, írta elemzők véleményét idézve a Dow Jones hírügynökség szerda reggel. |
Bódis Péter, a Pioneer Investments Austria fondmenedzsere kritikusabb szemmel nézi a helyzetet: "A költségvetési politika hosszú távon nem tartós hatású, ez pedig növeli fizetésképtelenség kockázatát". Maya Bhandari, a londoni Lombard Street Research elemzője 50 százalékra taksálja az államcsőd kockázatát. A probléma szerinte a GDP 80 százalékára rúgó államadósság, amelynek lefaragása csak tartós növekedés biztosításával megoldható.
Reichel a fenti komor prognózisok dacára valószínűtlennek tartja az államcsődöt, még akkor is, ha a konjunktúra nem pörögne fel. Ebben az esetben a jövedelemadót kellene újból emelni, az iparra újabb terhek várnának. Osztja ezt a nézetet Fritz Mostböck, a bécsi Erste Group kutatórészlegének vezetője is. Szerinte "a konszolidáció jócskán előrehaladt, a fizetési mérleg többletet mutat. Ez azt jelenti, hogy Budapest nincs ráutalva külső eszközökre a költségvetési hiány finanszírozásához". Mostböck szerint a budapesti tőzsde akár tíz százalékkal is erősödhet, a BUX 25 ezer pontra kúszhat fel.
Némi megnyugvást jelenthet a piacoknak, hogy a magyar kormány a héten tárgyalja első olvasatban a szerkezeti reformok programját - ezt tegnap Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter mondta, tegnapi brüsszeli tárgyalásai után. A szaktárca vezetője ugyanakkor nem erősítette meg, hogy a korábbi elképzelésekhez hasonlóan a csomag részletei már február végén nyilvánosak lesznek. A kormányfő parlamenti felszólalásához hasonlóan csak annyit mondott, hogy március 15. előtt minden ki fog derülni. Okot adhat viszont a pesszimizmusra, hogy a vártnál jóval nagyobb hiányt halmozott fel tavaly az önkormányzati szektor az NGM előzetes adatai szerint.
MTI, Privátbankár