
150 sebesült a belgrádi zavargásokban Lecsillapodtak a kedélyek Belgrádban - de meddig? |
A péntek nagyobbik része a takarítás jegyében telt el a feldúlt központú Belgrádban.
A nap hatalmas forgalmi dugókkal indult, mivel a belső, legforgalmasabb, és normális körülmények között is zsúfolt utakon nem voltak közlekedési lámpák - a randalírozók előző este megsemmisítették őket. A nagy kereszteződésekben álló rendőrök kétségbeesetten próbálták - sikertelenül - biztosítani a forgalom folyamatosságát.
A köztisztasági vállalat délre megtisztította az úttesteket, a belvárosi parkokat a részben a rombolók, részben a félmilliós tüntetés békés résztvevői által hátrahagyott szeméttől, de a letépett közlekedési jelzőtáblák, kövekkel szétdobált szemaforok, felgyújtott padok, szemetesládák pótlásához még sok idő kell.
Kilencven betört kirakatú, feldúlt, kirabolt belvárosi üzlet dolgozói is a kárelhárítók között voltak. Sokan közülük könnyes szemmel, indulatosan nyilatkoztak a szerb sajtó munkatársainak arról, hogy munkájukat, keresetüket veszítik el, ha elpusztított munkahelyük képtelen talpra állni. Az egyik belvárosi - négy nap alatt kétszer felgyújtott - McDonald´s étterem dolgozói ezt sem mondták, csak legyintettek a szerb televízió riporterének a kérdésére.
A csütörtök este megtámadott nagykövetségek közül a legnagyobb károkat elszenvedett amerikai és horvát képviselet előtt rohamsisakos, védőruhás rendőrök álltak.
EU: A dolgoknak le kell csendesedniük
Az Európai Unió felszólította Szerbiát, hogy tegyen meg mindent a külföldi diplomáciai képviseletek védelme érdekében. "A nagykövetségeket meg kell védeni, és ez az adott ország kötelessége" - mondta Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a szlovéniai Brdóban tartott uniós védelmi miniszteri találkozón.
Solana utalt arra, hogy negatívan befolyásolhatja a Belgrád és az EU közötti kapcsolatokat, ha az erőszakos cselekmények folytatódnak Szerbiában. "A dolgoknak le kell csendesedniük, hogy helyreállíthassuk azt a légkört, amelyben előrelépés történhet a társulási és stabilizációs megállapodás ügyében" - mondta.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Szerbiának "az európai családban van a helye". Solana szerint a szerb politikusoknak tudatosítaniuk kell magukban az ország európai távlatait, és ennek megfelelő felelősséggel kell cselekedniük.
Brüsszelben Olli Rehn, az EU bővítési biztosa nyomatékosította, hogy az unió nem fogadja el a szerb részről megnyilvánuló erőszakot. Szóvivője, Nagy Krisztina útján közleményben tudatta: az Európai Bizottság elismeri ugyan Szerbia jogát arra, hogy kifejezze álláspontját a koszovói fejleményekről, de a véleménynyilvánítás erőszakos módja elfogadhatatlan.
Egész Szerbia utcára vonult
Békére szólít a pápa Koszovóban
Olaszország és Észtország is elismeri Koszovót
Diákok az utcán: Nem adjuk Koszovót!
Koszovó: élelmiszerhiányt okoz a határzár
MTI