BÉT: megvágják a fizetéseket, 420 forint az osztalék
A Budapesti Értéktőzsde elnökének és felügyelőbizottsági elnökének díjazását mintegy 30 százalékkal csökkentik 2009-ben az előző évhez képest. A BÉT éves rendes közgyűlésén csütörtökön erről 94,45 százalékos arányban döntöttek a részvényesek az igazgatóság előterjesztésére. Az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjainak javadalmát 16 százalékkal mérséklik.
Több mint 2 milliárd az osztalékokra
Részvényenként 420 forint, összesen 2,27 milliárd forint osztalékot fizet a Budapesti Értéktőzsde a 2008. évi 2,28 milliárd forint adózott nyereségéből. Erről a BÉT tulajdonosai a csütörtöki éves rendes közgyűlésen döntöttek.
Az előző évben, 2007-ben a tőzsde 2,57 milliárd forintot fizetett ki osztalékként a részvényeseinek, egy részvényre 475 forint jutott. A BÉT fő részvényese a bécsi tőzsdét üzemeltető Wiener Börse AG, 50,45 százaléknyi részvénnyel.
Az osztalék kapcsán egy kisrészvényes felvetette, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) levélben kérte a pénzintézeteket, hogy ne fizessenek a tulajdonosoknak osztalékot. Patai Mihály, a tőzsde elnöke a közgyűlésen válaszában elmondta, hogy a BÉT igazgatósága nem kapott ilyen levelet, a PSZÁF felszólítása a pénzintézeteknek szól. A BÉT fő tulajdonosa 50,45 százalékkal a bécsi tőzsdét üzemeltető Wiener Börse AG.
A Budapesti Értéktőzsde Zrt. az idén 1,31 milliárd forint adózott nyereséget tervez, szemben a 2008. évi 2,28 milliárd forinttal, ami mintegy 300 millió forinttal kisebb volt a 2007. évinél - számolt be Patai Mihály a részvényeseknek. Részvényesi kérdésre a tőzsdeelnök elmondta, hogy az idei profitterv a Keler Zrt.-től származó 400 millió forint osztalékkal számol.
A tőzsdeelnök közlése szerint az idei évben a költségek lefaragásán van a hangsúly. Az igazgatóság kikötésére a múlt évivel megegyező eredeti üzleti tervhez képest 7 százalékos költségcsökkentést, 1,7 milliárd forint kiadást tervez a társaság.
Mohai György, a BÉT vezérigazgatója a tőzsde tevékenységével kapcsolatban elmondta, hogy a a kapitalizációt tekintve a BÉT a 2003. évi szinten áll. Patai Mihály pedig azt hangsúlyozta, hogy a BUX mutató és a tőzsdei kapitalizáció a világ tendenciáit követi, de ezeknek az alakulására pótlólagos nyomást gyakorol a magyar országkockázat.
Nézze meg, hogyan állnak részvényei!
Több mint 1 milliárdos bevételre számít a BÉT
MTI