1p
Az MGYOSZ álláspontja szerint többek között a banki különadó, az előtörlesztés és a minimálbér emelés is hátrányosan fogja érinteni a vállalati szférát
A Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége egyetért a kormány azon céljaival melyek a addósság csökkentésére és az új munkahelyek teremtésére irányulnak, azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy a kormányzati döntések számos esetben bizonytalanságot és kiszámíthatatlanságot okoznak.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) egyetért a kormány által megfogalmazott fő célokkal, az állami eladósodottság csökkentésével, az államháztartási hiány kordában tartásával, az államadósság csökkentésével, valamint a meglévő munkahelyek megőrzésének és az új munkahelyek teremtésének a céljával.

Az MGYOSZ továbbá egyetért a kormány azon törekvéseivel, miszerint számos jogszabály és az intézményi rendszer lényeges részeinek alapvető átalakítása is indokolt. Azonban a szövetség felhívta a figyelmet arra, hogy a gazdaság szereplőinek szempontjából a kormányzati döntések volatilitása, az előzetes egyeztetések hiánya és a szakértői vélemények gyakori mellőzése bizonytalanságot, kiszámíthatatlanságot és számos esetben a kitűzött céloktól eltérő eredményt, hibás jogszabályalkotást eredményezhet.

A szövetség álláspontja szerint a banki különadó valamint a devizahitelek előtörlesztése hatványozottan érinti a vállalati szférát, hiszen a szűkülő banki források miatt romlanak a vállalatok hitelhez jutási lehetőségei, és jelentősen nőnek a hitelkamatok. Mindezek mellett a kis- és középvállalkozások számára kezelhetetlen, a nagyok számára is jelentős problémát jelent a volatilis árfolyam. Az MGYOSZ véleménye szerint a hiteles és kiszámítható gazdaságpolitika, és az óvatos kormányzati kommunikáció segíthet a hektikus devizaárfolyam-mozgások tompításában.

Az MGYOSZ felhívta a figyelmet arra, hogy a beruházási aktivitás növelése és elősegítése érdekében az uniós pénzügyi alapok forrásainak a jelenleginél egyszerűbb és gyorsabb felhasználására irányuló intézkedések nem halaszthatók tovább. Véleményük szerint ez olyan jelentős kormányzati gazdaságélénkítő eszköz lehet, amely részben ellensúlyozhatja a vállalati finanszírozási feltételek romlását.

Úgy vélik, hogy a vállalatok versenyképességét tovább csökkentheti a munkára rakódó terhek növekedése, továbbá a drasztikus minimálbér- és garantált bérminimum-emelés kigazdálkodhatatlan a vállalatok jelentős hányadának. A kis- és középvállalatok és számos szolgáltató cég esetében a szürkülés irányába hathat. Leginkább a belföldi szolgáltató és feldolgozó munkahelyek megszűnését vonhatja maga után, és munkára váró százezreket távolít el a lehetőségektől.

Az MGYOSZ szerint az 5 százalékos béremelési elvárás többszöröse a termelékenység növekedési ütemének, ezért indokolatlan és teljesíthetetlen a vállalkozások többségénél. A hiányszakmákban a piac ilyen vagy ennél magasabb emelést is kikényszeríthet, míg azokban a gazdasági szegmensekben, ahol a munkanélküliség már ma is magas, tovább rontja a helyzetet.

Mindezek mellett üdvözlendőnek tartja a szövetség, hogy az előzetesen napvilágot látott tervek alapján a kormány megosztaná a béremelés többletráfordításait a vállalkozásokkal, ez önmagában azonban sajnos nem elégséges a növekvő bérköltségek versenyképességben és foglalkoztatásban okozott kedvezőtlen hatásainak ellensúlyozására.

A Cafeteria rendszer eddig megismert átalakítási elképzelésével kapcsolatban megemlítették, hogy az várhatóan megnehezíti a munkahelyi étkeztetést, és az eredeti célokkal szemben csökkenti az üdülési célokra fordított összeget is.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG