.jpg)
A New York-i szenátor asszonyt népszerűsítő félperces reklámban a berlini fal, a nagy tőzsdekrach, az olajválság és a Katrina hurrikán történelmi képei mellett Oszama bin Laden is látható néhány pillanatra. Ez a világ legkeményebb posztja, mindenre fel kell készülni, különösen most, amikor Amerika két háborút vív, az olajár az egekben és a gazdaság válságba jutott, vajon ki a legalkalmasabb az elnökségre? - hangzanak a narrátor szavai. A klip végén Clinton képe jelenik meg. Megfigyelők szerint Clinton a legutolsó pillanatban kétségeket akar ébreszteni a határozatlan szavazók körében Barack Obama alkalmasságával kapcsolatban. Ugyanez a taktika bejött már a Clinton-stábnak Ohio és Texas előtt.
Bill Burton, Obama szóvivője azzal reagált a reklámra: a volt first lady az amerikaiak félelmére játszik, ugyanúgy, ahogy a republikánusok teszik. Azt mondta, Clinton is felelős azért, hogy Oszama bin Laden még szabadlábon lehet: szavazatával ugyanis jóváhagyta az iraki inváziót, amely teljesen lekötötte az amerikai hadsereget. A szóvivő sajnálatosnak nevezte, hogy Clinton éppen Bush taktikáját emelte be kampányába. "Már van egy elnökünk, aki a félelemmel politizál, nincs még egyre szükség" - mondta.
Hillary Clintonnek - aki a delegátusgyűjtő versenyben némileg le van maradva Obama mögött - elemzők szerint nincs más esélye a helyzet megfordítására, minthogy a tekintélyvesztést is kockáztatva kíméletlenül támadja riválisát. Csak nagy arányú pennsylvaniai győzelemmel nyílhat esélye arra, hogy behozza az illinoisi szenátor előnyét.
A többi államnál idősebb, fehérebb és több női szavazóval rendelkező Pennsylvaniában Clinton győzelmét valószínűsítik, a volt fist lady éppen ezen csoportok támogatására építi kampányát. Obama talán annak köszönhetően is tudott ilyen gyorsan lefaragni hátrányából, hogy több mint kétszer annyi pénzt költött politikai reklámokra, mint Clinton. Előbbi 8,6, utóbbi 3,6 millió dollárt fordított fizetett tévéhirdetésekre. |
A Gallup adatai szerint beigazolódni látszanak azok a demokrata félelmek, hogy az egymást őrlő demokrata jelöltaspiránsok igazi győztese a Republikánus Párt majdani elnökjelöltje, John McCain. Az MSNBC becslése szerint Obama eddig 1653 delegátust gyűjtött össze a jelöltség megszerzéséhez szükséges 2024-ből, Clinton pedig 1513-at. Pennsylvania után már csak kilenc, a keddinél kisebb megméretés van hátra. Ez alapján, továbbá a küzdelem szorossága miatt matematikailag lehetetlennek tűnik, hogy az előválasztásokon bármelyikük bebiztosítsa jelöltségét.
A párt szétszakadása miatt olyannyira aggódnak a Demokrata Párt egyes vezetői, hogy már az is felmerült: ha a nyár végi jelöltállító kongresszus előtt nem dől el a verseny, akkor Al Gore volt alelnököt környékezik meg, hogy vállalja el a jelöltséget. Egy felmérés szerint Clinton-Obama patthelyzet esetén a demokrata szavazók 49 százaléka támogatna egy ilyen megoldást.
FT: "a demokratáknak Obamát kell választaniuk"
Visszafelé sült el a Clinton-fegyver
A férje miatt magyarázkodhatott Hillary Clinton
Politikai öngól: a nevető harmadik lehet a befutó
A bukik szerint Obama a befutó
MTI