
Mint csütörtökön Brüsszelben bejelentették, az Európai Bizottság hivatalosan felszólította Magyarországot a jogszabály módosítására, mert az hátrányosabb helyzetbe hozza azokat, akik más uniós tagországban adják el otthonukat, hogy Magyarországon lakóingatlant vásároljanak. Ez - tették hozzá - ellentétes a letelepedés szabadságának elvével.
Ha Magyarország két hónapon belül nem reagál kielégítő módon, akkor az Európai Bizottság az ügyet a luxembourgi székhelyű Európai Bírósághoz utalhatja.
Az Európai Bizottság csütörtökön már bejelentette, hogy hat tagállam, köztük Magyarország ellen lépéseket tesz a belső piaccal kapcsolatos különböző uniós jogszabályoknak a nemzeti jogrendbe történő átültetési hiányosságai miatt.
Magyarországgal és Lettországgal szemben a luxembourgi székhelyű Európai Bírósághoz fordul Brüsszel, a Cseh Köztársaság, Hollandia, Lengyelország és Portugália esetében még csak felszólítás ment az érintett kormányoknak.
Magyarország ellen azért indítanak bírósági eljárást, mert az uniós tőkekövetelményi irányelvek közül az egyiket - a befektetési cégek és hitelintézetek tőkemegfelelőségéről szólót - nem ültette át nemzeti jogrendjébe.
Bár Magyarország már nemzeti jogrendjének részévé tette a témában született irányelvek közül a legfontosabb előírásokat, néhány végrehajtási rendelkezés még hiányzik - állapította meg a brüsszeli bizottság, az EU legfőbb végrehajtó testülete.
A tőkekövetelményi irányelvek átültetésének 2006. december 31. volt a határideje. Ezen irányelvek új szabályokat állítottak fel abban a tekintetben, hogy a bankoknak és befektetési vállalkozásoknak milyen saját tőkével kell rendelkezniük a kockázatok kivédése érdekében.
A külföldieket nem is zavarja
A Magyarországon lakást vásárló külföldieknél eddig nem merült fel problémaként az, hogy hátrányosabban fizetik az illetéket, mint a magyar állampolgárok - reagált az Európai Bizottság csütörtöki felszólítására Bodor Csaba, az Otthon Centrum International Client Services igazgatója.
Bodor Csaba, az Otthon Centrum külföldiek lakásvásárlásaival foglalkozó részlege, az International Client Services-nek az igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a külföldiek negatív megkülönböztetése eddig nem okozott problémát a vásárlások során.
Aki Magyarországra jön lakni, az sem adja el szükségképpen a más országban lévő (otthoni) lakását. Ha mégis eladja, akkor sem reklamálta egyik vevő sem eddig, hogy több illetéket kell fizetnie, mint a magyar állampolgároknak. Legtöbben amúgy is új lakást vásárolnak, az pedig 15 millió forintig illetékmentes, a külföldieknek is.
A külföldi vásárlók többsége hitelre vásárol lakást Magyarországon, ehhez a hitelt egy évvel ezelőttig az otthoni bankjuktól, az ottani lakásukat megterhelve vették fel. A másodlagos jelzálogpiaci termékek okozta válság óta előnyben részesítik a magyar bankot, amely a vásárolni kívánt lakást tudja be fedezetként.
Azok, akik befektetési céllal vásárolnak lakást Magyarországon, eleve nem adják el a külföldön lévő lakásukat, így az illeték probléma sem érinti őket - mondta Bodor Csaba.
Budapestet méltatták az EU-csúcs után
Kettészakad az Unió?
Brüsszeltől kértünk segítséget - válasz szerdán (hanganyag)
Válságban az Európai Unió
MTI