1p
A Fővárosi Bíróságra jóval több ügy érkezett tavaly, mint azelőtt, a támogatásuk viszont kevesebb lett. A korhatárcsökkentéssel nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek a bíróságok
A Fővárosi Bíróságra jóval több ügy érkezett tavaly, mint azelőtt, a támogatásuk viszont kevesebb lett. A korhatárcsökkentéssel nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek a bíróságok - Baka András két kollégája így is távozásra szólította fel, mert szerintük nem megfelelően védte érdekeiket.

Jelentősen nőtt a Fővárosi Bírósághoz (FB) érkezett ügyek száma 2010-ben; tavaly mintegy 194 ezer, azaz 16 ezerrel több ügy érkezett az FB-hez mint 2009-ben - közölte a hétfői éves összbírói értekezletet követően az FB sajtóosztálya.

"A korábbi, 2009. évhez képest jelentősen növekedett az ügyérkezés. Az igen jelentős érkezésnövekedést hallatlanul magas befejezés növekedéssel próbálta meg a bírói kar ellensúlyozni. Ennek köszönhető, hogy a kerületi bíróságok tekintetében sem polgári, sem gazdasági ügyszakban nem növekedett a folyamatban maradt ügyek száma" - olvasható a bírósági közleményben.

A fizetésekből spórolnak

A Fővárosi Bírósághoz, mint elsőfokú bírósághoz 2010-ben 193.613 ügy érkezett; 2009-ben ez a szám 178.498 volt. "Példátlan ügyérkezés-növekedés volt tapasztalható a közigazgatási kollégium esetében, az előző évi 6704 érkezéshez képest 2010. évben már 7641 ügy érkezett, amiből a korábbi évhez képest jelentős munkateher növekedés mellett 6902 ügyet sikerült befejezni" - írták. Az FB-hez mint másodfokú bírósághoz 2010-ben 21.880 ügy érkezett.

61 bírót kell hamarosan pótolni csak a fővárosban
A beszámoló szerint a bírói fluktuáció ugyan nagyobb volt 2010-ben az előző évhez képest, azonban az elmúlt nyolc évre visszatekintve lényegében nem emelkedett. 2010-ben összesen 58 pályázatot írtak ki bírósági vezetői és bírói álláshelyekre. Közölték azt is, hogy 2010-ben 173 igazságügyi alkalmazott szolgálati jogviszonya szűnt meg.
A közleményből az is kiderül, hogy a legtöbb bíró - 219 - 40-50 év közötti. A 51-60 év közötti bírók száma 165, a 36-40 év közöttieké 159. A 31-35 év közötti bírák 125-en vannak, a 61-70 év közöttiek 61-en. Legkevesebben, a 31 év alattiak vannak, ők 18-an.
A közlemény szerint a Fővárosi Bíróság pénzügyi helyzetére és gazdálkodására továbbra is jellemző, hogy "a jelentős dologi hiányt a személyi juttatás megtakarításaiból "finanszírozzák". A támogatás, és a kiadások összege is 2009-hez képest több mint félmilliárd forinttal csökkent. Kitértek arra is, hogy hozzávetőleg 220 millió forint előirányzat-csökkenést kellett kigazdálkodnunk.

Lemondásra szólították fel Baka Andrást

Két bíró lemondásra szólította fel Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnökét hétfőn, a Fővárosi Bíróság összbírói értekezletén - erősítette meg az MTI értesülését Szűcs Péter, az LB szóvivője, aki szerint a bírók azzal indokolták a felszólítást, hogy az elnök nem képviseli eléggé az érdekeiket.

Szűcs Péter szerint ez meglehetősen furcsa az utóbbi napok nyilatkozatai, levelezései alapján, mivel - mint mondta - az elmúlt másfél hétben három, a nyugdíjkorhatár csökkentésével kapcsolatos dokumentum is született. Azt mondta: azért is különösen érthetetlen ez a fellépés, mert a Magyar Bírói Egyesület Pesti Központi Kerületi Bíróságának alapszervezete is ugyanazt az aggodalmát fejezte ki a bírói korhatár megváltoztatásával kapcsolatban, mint amit az LB elnöke és a társai fogalmaztak meg korábban nyilvánosságra került leveleikben. A szóvivő szerint nem igaz, hogy az elnök nem próbált meg mindent, hogy a jogalkotót jobb belátásra bírja.

A hétfőn elfogadott új alkotmányban rögzített szabály szerint a bírák - akik a jelenlegi szabályok szerint 70 éves korukig dolgozhatnak - 30 éves koruktól az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig állhatnak szolgálati jogviszonyban. A nyugdíjkorhatár-betöltéssel megszűnő jogviszony vonatkozik majd az ügyészekre is, akik eddig ugyancsak 70 éves korukig végezhették munkájukat. A Kúria elnöke és a legfőbb ügyész ugyanakkor mentesül az alól, hogy szolgálati jogviszonya az öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor az alaptörvény erejénél fogva megszűnjön.

Baka András múlt hétfőn levélben kérte Orbán Viktor miniszterelnököt, vesse latba tekintélyét, hogy az Országgyűlés ne fogadja el az alaptörvény részeként a bírók nyugdíjkorhatárának drasztikus leszállításáról szóló indítványt, amelyet Lázár János Fidesz-frakcióvezető javasolt.

Baka András - aki egyúttal az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke is - az MTI-hez is eljuttatott levelében azt írta: a javaslat megalázó, szakmailag nem indokolható hatályba lépése az ügyek tízezreinek átszignálásához, az állampolgárok és a gazdasági szervezetek jogvitáinak jelentős elhúzódásához, növekvő jogbizonytalansághoz vezet.

Jogállamokban a legfelsőbb bíróságok elnökei, a bírói igazgatás vezetői napi szakmai munkát látnak el és csak egészen kivételes helyzetben kell szót emelniük a bíróságok és a bírói függetlenség védelmében. "Úgy gondolom, hogy az új Alaptörvény tervezetéhez a napokban benyújtott, a bírók nyugdíjkorhatárának drasztikus leszállításáról szóló frakcióvezetői indítvány Magyarországon ilyen kivételes helyzetet teremt" - írta az LB elnöke Orbán Viktornak.

Hogy fog ez menni a gyakorlatban?

A bírói nyugdíjkorhatár tekintetében bekövetkező változások hatályba lépéséhez és az ezt követően szükségessé váló intézkedések megtételéhez olyan átmeneti rendelkezések meghozatala szükséges, amelyek biztosítják az igazságszolgáltatás további zavartalan működését és orvosolják a bírói kar egy részét érintő hátrányos intézkedéseket - írta az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében a Magyar Bírói Egyesület.

A szervezet - mint írta - korábbi álláspontját fenntartja, de tényként kezeli, hogy az országgyűlés elfogadta az új alkotmányt. A Magyar Bírói Egyesület, mint érdekképviseleti szervezet, kötelességének és feladatának tekinti megfogalmazni kifogásait az új rendelkezések fokozatos bevezetésének hiánya miatt - húzták alá. Hozzátették: az alaptörvény e rendelkezései csak a sarkalatos törvényekben rögzített egyéb nem mellőzhető szabályozással együtt felelnek meg az európai értékrendnek.


 

 

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG