Növelni kell a hallgatók mobilitását. A becslések szerint jelenleg az európai diákok tíz százaléka képzi magát külföldi intézményekben is tanulmányai során. A cél, hogy 2020-ra húsz százalékra emelkedjen ezeknek a tanulóknak az aránya az Európai Felsőoktatási Térségben. A bizottság jelenleg azon dolgozik, hogy ne csak az egyetemi hallgatóknak legyen erre lehetőségük - hangsúlyozta Andrulla Vasziliu.
Az uniós biztos szerint továbbra is a mobilitás és a minőségbiztosítás a bolognai rendszer legfontosabb célja. A feladatok teljesítéséhez egyebek mellett strukturális változásokra és új oktatási módszerekre van szükség - fűzte hozzá.
Márius Rubiralta spanyol oktatási államtitkár, a soros uniós elnökség képviseletében kiemelte: a bolognai folyamathoz hasonló eredményeket eddig még soha nem sikerült elérni az európai felsőoktatásban.
Az Európai Felsőoktatási Térség lehetőséget teremt arra, hogy még átláthatóbbá és vonzóbbá váljon a felsőoktatási rendszer. Fontos cél, hogy a jövőben növekedjen a rendszer elfogadottsága az európai társadalmakban. Figyelmet kell fordítani arra is, hogy az egyenlő lehetőségeket biztosítsanak mindenki számára - hangsúlyozta a spanyol államtitkár.
A felsőoktatás képzési szerkezetét meghatározó bolognai folyamat eddigi eredményeiről és várható irányáról szóló kétnapos tanácskozást Magyarország és Ausztria közösen szervezi. A csütörtöki budapesti megnyitó után a megbeszélések pénteken az osztrák fővárosban folytatódnak. A konferencián mintegy félszáz ország vesz részt.
Huszonkilenc ország - közöttük Magyarország - 1999 júniusában fogadta el az összetartozó Európai Felsőoktatási Térség kialakításáról szóló bolognai nyilatkozatot, amelyben célként nevezték meg a diplomák átlátható és összehasonlítható rendjének kialakítását, az egymásra épülő, kétciklusú oktatási rendszer bevezetését, a hallgatói mobilitást segítő egységes kreditrendszer kialakítását, a hallgatói, oktatói és kutatói mobilitás segítését, továbbá az európai együttműködés támogatását a minőségbiztosításban.
Az oktatás a budapesti büdzsé legnagyobb vesztese
Munkapiaci körkép: Magyarország kivétel
Nincs elég IT szakember a piacon
MTI