
Ez az alapvető kockázatkerülő magatartás tükröződik az igénybevett befektetési formák alakulásában is: az európai magánbefektetők 40 százaléka, az amerikaiak 53 százaléka bankbetétben tartja megtakarításait. Nagy népszerűségnek örvendenek továbbá az életbiztosítások és nyugdíjalapok is, bár országonként jelentős eltérések figyelhetők meg. Belgiumban szinte minden megkérdezett invesztál nyugdíjalapba csakúgy, mint az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban tízből kilenc válaszadó. Ezzel szemben Törökországban, Lengyelországban és Spanyolországban mindössze tízből egy válaszadó jelezte, hogy pénzét nyugdíjalapban tartja. Az európai magánbefektetők körében a harmadik legnépszerűbb befektetési formát a részvények, illetve részvényalapok jelentik: a megkérdezettek 18 százaléka invesztált ezen eszközökbe. Az Egyesült Államokban e befektetési eszközöket a megkérdezettek 79 százaléka választotta, mely így – a nyugdíjalapok mellett – itt az egyik legkedveltebb befektetési forma.
Mindazonáltal meg kell jegyezni, hogy a megtakarításaik kamatoztatására egyik befektetési formát sem választók aránya továbbra is viszonylag magas. Nyugat-Európában a válaszadók 42 százaléka, míg Kelet-Közép-Európában a megkérdezettek 67 százaléka nem invesztált egyik vizsgált befektetési eszközbe sem.
Mibe fektessem a pénzem? |
Európa a biztonságot tartja szem előtt
A preferált befektetési formákkal kapcsolatban adott válaszokból kitűnik, hogy a magánbefektetők rövid távon a mérsékelt kockázattal járó eszközöket részesítenék előnyben. A kérdésre, mely formát preferálná, ha rendelkezésére állna 50.000 eurónak megfelelő befektethető összeg, a válaszadók egynegyede a bankbetéteket jelölte meg. A megtakarításokkal rendelkezők mintegy harmada bankbetétbe fektetne Ausztriában, Franciaországban, Németországban, és ez a legnépszerűbb befektetési forma Kelet-Közép-Európában is. Ezzel szemben az egyesült államokbeli magánbefektetők 37 százaléka a részvényeket, illetve részvényalapokat preferálná és mindösszesen 14 százalékuk fektetné pénzét bankbetétbe.
Hazánkban a válaszadók 27 százaléka tanácstalan azzal kapcsolatban, mely befektetési formát válassza, amennyiben hétmillió forint állna rendelkezésére befektetési céllal. A válaszadók egyötöde a mérsékelt kockázattal, ugyanakkor mérsékelt hozammal kecsegtető bankbetétre szavazna, és ugyancsak 20 százalék kutatna más, a felmérés során nem vizsgált, egyéb eszközök után. Kötvénybe 8 százalék, életbiztosításba és részvényekbe 7-7 százalék fektetné pénzét.
Magánvagyon: a helyzet nem mindenhol rózsás
A magánvagyon mértékét tekintve egyértelműen az Egyesült Államok vezet: a megkérdezettek negyede nyilatkozott 75.000 dollár értéket meghaladó magánvagyonról. Ezzel egyidejűleg mintegy ötödük semmilyen megtakarításról nem tudott beszámolni. Európában csak az Egyesült Királyságban és Belgiumban haladta meg a 10 százalékot azok aránya, akik saját bevallásuk szerint 75.000 eurónál nagyobb vagyonnal rendelkeznek. Nyugat-Európában a németek a sereghajtók: mindössze 2 százalék nyilatkozott 75.000 eurónál nagyobb magánvagyonról. A kontinens nyugati felében tízből négy válaszadó mondta azt, hogy vagyona nem haladja meg a 25.000 eurót és nagyjából ugyanennyien vannak azok, akik semmiféle megtakarítással nem rendelkeznek. Kelet-Közép-Európában a megtakarításokkal nem rendelkezők aránya eléri a 66 százalékot – Magyarországon pedig a 75 százalékot. Hazánkban ugyanakkor hétmillió forintnál nagyobb pénzügyi megtakarítással a háztartások 2 százaléka rendelkezik.
A megtakarításokra vonatkozó várakozások: az Egyesült Államok optimista
A megtakarításokra vonatkozó várakozások kapcsán idén ősszel újfent az Egyesült Államok bizonyult a legderűlátóbbnak: a megkérdezettek 12 százaléka úgy látja, hogy sokkal többet, 30 százalékuk pedig valamivel többet fog megtakarítani, mint az elmúlt egy évben. Nyugat-Európában ez az arány már csupán 3, illetve 13 százalékra tehető. A kontinens nyugati felén a többség (45 százalék) a jelenlegi helyzet fenntartását, azaz azt valószínűsíti, hogy ugyanannyit fog félretenni, mint az elmúlt 12 hónapban.
Magyarországon még a kelet-közép-európai átlagnál (30 százalék) is lényegesen többen, mintegy 43 százalék véli úgy, hogy sokkal kevesebbet fog megtakarítani. További 21 százalék számít arra, hogy valamivel kevesebbet, 30 százalék pedig arra, hogy nagyjából ugyanannyit tud majd félretenni, mint az elmúlt egy évben. A legpesszimistább jóslatokat megfogalmazók aránya 2003 ősze óta - amikor is 22 százalékot ért el - közel duplájára emelkedett, de a legutóbbi, 2007 tavaszi felméréshez képest is magasabb - olvasható a GfK Csoport felmérésében
Akarja tudni, mi az igazi luxus? Elmondjuk
Fanyalgó befektetők: milliárdokba kerülő gyávaság
Tovább hódítanak a befektetési biztosítások
Tökös tőkés: attól, hogy pénze van, még nem hülye!
Mikulás rali: minden adott a hozamvadászathoz
Aranyom! Megválok tőled!