1p
Harmincöt repülőgép 1,4 milliárd dollárt érő megrendelésével "vezette be" a brazil elnök, Dilma Rousseff kínai látogatását Peking. Obama múlt heti brazíliai látogatása után a most megkötött üzletek jelzésértékűek. A feltörekvő Brazília és Kína egymásra kacsintott - hol marad az Egyesült Államok, és főleg, hol van Európa?
Harmincöt repülőgép 1,4 milliárd dollárt érő megrendelésével "vezette be" a brazil elnök, Dilma Rousseff kínai látogatását Peking - derült ki keddi sajtójelentésekből.

Pekingben a brazil elnök és vendéglátója, Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államelnök közös közleményt adott ki a kereskedelem és a beruházások területén folytatandó együttműködésről. Kínai részről ígéretet fogalmaztak meg a magas hozzáadott értéket képviselő termékek importjának növelésére, míg Brazília kötelezettséget vállalt Kína piacgazdasági státusának mihamarabbi elismerésére.

"Meggyőződésünk, hogy a látogatás új szintre emeli a Kína és Brazília közötti egészséges kapcsolatot" - jegyezte meg ugyancsak kedden Hung Lej (Hong Lei) kínai külügyi szóvivő, hozzátéve, hogy az elmúlt évtizedben húszszorosára nőtt a kereskedelmi forgalom a két ország között, s ezzel Kína Brazília legnagyobb kereskedelmi partnerévé vált.

A népes üzleti delegációval, benne 24 vállalati képviselővel érkezett Rousseff is elsősorban a gazdasági, kereskedelmi kapcsolatok bővítését szeretné elérni. Az első hír kedden a brazil Embarker SA 190-es típusú repülőgépeinek megrendeléséről szólt.

Brazília arra törekszik, hogy a kivitelben az agrártermékek és a nyersanyagok túlsúlya csökkenjen, s magasabb feldolgozottsági fokú termékekkel is megjelenhessen a kínai piacon, így például ruházattal, kozmetikumokkal, cipővel és ékszerekkel. Ennek érdekében brazil cégek hírek szerint már márkanépszerűsítő, marketing munkába kezdtek. Kávé és mézforgalmazók két éve váltak aktívabbá Kínában, s máris sikerekről számolnak be; nyolc minőségi cipőmárkát már ugyancsak bevezettek a piacon.

Brazília Kína legnagyobb szójaimport forrása, s az ország a mezőgazdasági termékek vásárlásának további növekedésével számol. Remélik, hogy az elnöki látogatást követően a baromfi és marha után Kína megnyitja piacát a sertéshús előtt is.

Brazil források szerint a Kínába irányuló export kétharmada nyersanyag,
s a kínai befektetések közel 90 százaléka is a természeti erőforrásokkal kapcsolatos ágazatokra összpontosít. A brazil gyártóknak pedig a fele arra panaszkodik, hogy piacvesztést volt kénytelen elszenvedni a kínai versenytársak megjelenése miatt.

Brazíliában a kínai beruházások értéke megközelíti a 30 milliárd dollárt; Kína az olajipar mellett jelen van még az acéliparban, vagy az építőiparban is. A Chery autógyár pedig 400 millió dollárt fektetett be Sao Paulo államban.

2010-ben Brazília több mint 46 százalékkal növelte kivitelét az előző évhez viszonyítva, s körülbelül 31 milliárd dollár értékben exportált Kínába, míg 26 milliárd dollárért vásárolt onnan. A többlet tehát 5 milliárd dollár körül volt. Az idei első negyedévben a brazil export több mint 46 százalékkal bővült az egy évvel korábbi, azonos időszakhoz képest.

Sajtóértesülések szerint a Sinochem kínai olajipari vállalat és brazil partnere, a Petrobras megállapodást ír alá két olajfeltárással kapcsolatos beruházásról. Úgy tudni a kínai állami elektromos művek és az Elektrobras is  dokumentálni fogja együttműködésének terveit. Brazil médiajelentések beszámoltak arról is, hogy a ZTE kínai távközlési órás gyárépítésre készül Sao Paulóban, míg a Chong Qing Grain Group ipari szójafeldolgozásra és műtrágyagyár építésére készül.

A brazil elnök mostani látogatásához kapcsolódóan jelentették be: a kínai Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) bankot nyitna Brazíliában, s ezzel Európa és az Egyesült Államok után Latin Amerikában is megvetné a lábát. Ezt a brazil jegybank jelentette be friss közleményében. Az ICBC a Bank of China-t követi a brazil piacon.

A brazil elnök kedden részt vett egy 700 vállalkozó részvételével tartott szemináriumon, s pekingi programját követően csütörtökön a dél-kínai Hajnan (Hainan) szigeten jelen lesz a Brazíliát, Oroszországot, Kínát, Indiát és Dél-Afrikát tömörítő BRICS-csoport csúcstalálkozóján.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG