Kínálati oldalon a visszaesés elérte a 18 százalékot. Az azonnal beköltözhető lakások aránya példátlanul magas, megközelíti a lakáskínálat felét. 2009 első félévében csak alig több mint 1000 db új lakás talált gazdára, kereslet visszaesése meghaladta a 60%-ot. A pénzügyi bizalmi válság mellett a vevőket további kivárásra készteti az ÁFA emelés, a vagyonadó, valamint az őszre ígért támogatott hitelkonstrukció. A legtöbb lakást idén is a XIII. kerületben vásárolták.
Növekvő számú használatbavétel 2009 első félévében
Míg 2008 egészét tekintve enyhén (-1,8 százalékkal) csökkent a budapesti használatba vett lakások száma, 2009 első félévében 4160 db, azaz 35 százalékkal több lakás kivitelezése fejeződött be, mint az előző év azonos időszakában. Ez a növekedési dinamika több mint kétszerese az országos átlagnak (+16,3 százalék). Az időszakon belül már az első negyedévet is határozott (28 százalékos) növekedés jellemezte, ami a második negyedévben tovább erősödött (42 százalékra).
Az összes lakásépítésen belül az értékesítési célú lakásépítések országosan az átlagosnál nagyobb mértékben növekedtek (28,3 százalékkal), míg Budapesten átlag-közeli (33 százalékos) növekedés mellett a már korábban is magas arányuk most nagyjából szinten maradt, így 3324 db értékesítési céllal megépített lakás kapott használatba vételi engedélyt az első félévben. Érdekes, hogy a lakóparkoknál ugyanakkor csak átlag alatti, 12 százalékos növekedés mutatkozik. Noha a bérbeadás céljából épített lakások száma jelentősen nőtt az utóbbi 6 hónapban, arányuk még a 2 százalékot sem éri el a megépült lakásokon belül.
Kevesebb építési engedély, megtorpanás a lakásméretekben
Történelmi mélységben a lakásvásárlási kedv A lakásértékesítés tavalyi 40 százalékos visszaesését az idei első félévben tovább erősödő, 63 százalékos csökkenés követte. Ezzel alig több, mint 1000 db lakás talált gazdára, ami kb. harmada a tavalyi és kevesebb mint negyede a 2007-es év hasonló időszakában regisztrált lakáseladásnak. A visszaesés minden kerületet érintett. |
A friss engedélyt kapott lakóépületekben kialakítandó lakások száma csak kis mértékben csökkent tovább az első félévben. 2007 és 2008 első félévi adatai szerint az egy épületre jutó átlagos lakásszám 24-ről 19-re, az idei első félévében engedélyt kapott épületek esetében 18-ra csökkent.
A csökkenő projektméret mellett korábban a leendő otthonok alapterületének növekedését figyelhettük meg. Ez a tendencia most megakadni látszik: hasonlóan az egy évvel korábbi időszakhoz, 2009 első félévében is átlagosan 80 m2-es lakásokra kértek építési engedélyt a beruházók.
A használatba vett lakások alapterületét tekintve is hasonló jelenség figyelhető meg. Míg a 2008 első félévében elkészült otthonok átlagos alapterülete 72,2 m2, azaz 10 m2-rel nagyobb, mint egy évvel korábban, 2009 első félévében újra kisebb, átlagosan 66,1 m2 nagyságú alapterületet regisztráltak Budapesten. Ezt részben magyarázza, hogy a 60 m2 alatti kislakások korábbi visszaszorulása is megfordult: míg ezek a lakások a korábbi kétharmados arányhoz képest tavaly már csak 52,3 százalékot képviseltek a használatba vett lakások között, az idei első félévben arányuk ismét 57,6 százalékra kúszott vissza.
Tovább csökken a kínálat
A tavaly nyárig viszonylag állandó volumenű lakáskínálatban 2008 harmadik negyedévétől csökkenés figyelhető meg. A csökkenés az idei első félévben tovább erősödött, jelenleg 18 százalékkal kevesebb lakást kínálnak, mint egy évvel korábban. 2009 nyarán 7463 újépítésű lakás közül választhatnak az otthont keresők Budapesten. A kínálat kerületi megoszlása továbbra is koncentrált és viszonylag állandó. A lakások közel kétharmadát (61,5 százalékát) 5 kerületben kínálják (XIII., XI., XIV., VIII., III.). A legnagyobb részesedéssel hagyományosan a XIII. kerület rendelkezik.
Vigyázat: a tízmilliós ingatlan is adózik! Igénytelen kacatok az újépítésű lakások |
A csökkenő kínálat csaknem fele készlet
A kínálaton belül az azonnal költözhető otthonok - korábban állandó - száma (ún. készlet) 2008 közepe óta folyamatosan nő. A növekedés eredményeképpen a készlet egyre nagyobb arányt képvisel a csökkenő kínálat egészéhez képest. 2009 első félévében már több, mint 3300 db olyan lakás van a budapesti kínálatban, amely már elkészült, de még nem került értékesítésre. Ez a kínálat 45 százaléka, több mint másfélszerese az egy évvel korábbi, már akkor is megnövekedett készletállománynak. Az elkészült lakások aránya a számottevő (150 lakást meghaladó) kínálattal rendelkező kerületek közül a VIII., X., XIV., XVIII. kerületekben haladja meg az átlagos készletarányt.
2008 utolsó negyedéve óta új jelenség, hogy már eladott lakások térnek vissza a budapesti kínálatba, elsősorban azoknál a beruházásoknál, akik termékükkel főként a külföldi kisbefektetőket célozták meg. 2009 első félévében 129 visszamondást regisztráltak. Az „újrakínált” lakások tovább árnyalják a kínálat visszaesését, amely ezek hiányában még erőteljesebb volna.
Nehezen bírja az építőipar a piacszűkülést
Lejtmenet: kevesebb és kisebb lakást építünk
Kilakoltatások: hol a törvény keze?
Végre döntöttek: panelra költjük a kvótabevételt
Társasházi viták: megúszható lenne a bírósági út
Lakóparkot építenek a rendőröknek
Lakáshitel problémák: az állam menti a menthetőt
Csak az szabadul meg a házától, aki rá van szorulva?
Privátbankár