1p
A MOL szempontjából szinte felbecsülhetetlen stratégiai jelentősége van a horvát cégnek - olvasható a Cashline elemzésében. A piaci pánikot vételre kell kihasználni.
A MOL INA közkézhányadára (30%) tett ajánlati szándéka mögött 1,7 milliárd dollárnyi összegre rúgó érték húzódik meg (részvényenként minimum 2560 kuna), ami az INA jelenlegi működését tekintve egyértelműen drága (16 feletti P/E és 9 feletti EV/EBITDA), majdnem duplája a szektorátlagnak. Azonban egyrészt az első 25%-ot a MOL még rendkívül nyomott áron (505 millió dollár) szerezte meg, másrészt amúgy sem szabad az INA-t a jelenlegi körülmények között értékelni, hiszen egy sor torzító tényező van jelen a működésében, a lehetőségei viszont gyakorlatilag korlátlanok. A MOL szempontjából szinte felbecsülhetetlen stratégiai jelentősége van a horvát cégnek - olvasható a Cashline elemzésében.

Az INA 50% feletti részesedéssel rendelkezik a horvát piacon mind a nagykereskedelemben, mind a kiskereskedelmi szegmensben. A horvát piacon üzemeltetett több mint 400 benzinkútja és a régióban lévő 50 állomás többségének elhelyezkedése kiváló, azonban portfólió-tisztítás keretén belül 50-60 kutat valószínűleg eladnak vagy bezárnak. Ebből finanszírozni lehet a maradék hálózat további felújítását.

2006-ban az INA csoportnál mintegy 15 ezer alkalmazott dolgozott, többszöröse az optimális számnak. A leépítésekkel együtt (ha a MOL zöld utat kap) legalább 15-20 milliárd forint hatékonyságjavulás érhető el évente, beleértve a költségcsökkentő lépéseket és szinergiák kihasználását (beszerzés, értékesítés racionalizálása, INA finomítók melléktermékeinek hasznosítása a MOL vegyipari szegmensében és fordítva).

Az INA kitermelési projektjei szintén nyújtanak együttműködési lehetőséget részben a koncessziós jogok közös kihasználása (Szíria, Namíbia, Angola, Egyiptom és természetesen az Adria térség), részben a kapcsolati tőke és szakmai tapasztalat kölcsönös kiaknázása révén.

Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Mindamellett a jövőbeli profitpálya legfontosabb része a horvát üzemanyag- és energiapiac liberalizációja, ami Horvátország EU-csatlakozásával teljesedhet ki (várhatóan 2009-2010). A jelenleg alkalmazott árazási formulák Horvátországban nem teszik lehetővé, hogy a finomítás és kereskedelem részesüljön a nemzetközi jegyzésárak és árrések által kínált profitlehetőségből, azonban 2010-től, a csatlakozással ez változni fog. Ráadásul addigra nagyrészt befejeződhetnek a két finomítónál (Rijeka, Sisak) zajló beruházások, amely révén jelentősen javul a finomítók hatékonysága, a termékpaletta, illetve a finomított termék minősége megfelel az EU-szabványoknak.

A horvát turista- és átmenő forgalom óriási lehetőség a horvát üzemanyagpiac és kiskereskedelmi hálózat szempontjából, az üzemanyagok értékesítése mellett az egyéb szolgáltatások értékesítése egyre fontosabb szerepet tölt be. A horvát kúthálózat évente több millió turista elérését is biztosítja, ami szintén egy felbecsülhetetlen érték.

A Pozsony-Százhalombatta-Sisak-Rijeka a meglévő kúthálózattal és vezetékrendszerrel olyan tengelyt jelenthet a finomításban és elosztásban, ami a MOL-t kikezdhetetlen és megkerülhetetlen szereplővé teszi a régióban. Ezen a területen új finomítóval és árversennyel sem éri meg piacot szerezni a MOL-tól, stratégiailag alapvető fontosság mind az OMV, mind a Lukoil és a Gazprommal szemben.

2010-től az INA EBITDA hozzájárulása a MOL csoport egészéhez alsó hangon meg kell üsse az 1,2-1,3 milliárd dollárt, ami a jövőbeli növekedés bázisául szolgálhat.

A MOL ajánlattételi szándéka azt jelzi, hogy a MOL már látja a horvát kormánnyal való tárgyalások végét, mert e nélkül nem valószínű, hogy vakon nyilvános ajánlattal élt volna. A Cashline várakozásai szerint a 14 vagy 19%-os pakett átvételéről szóló és egyéb részleteket rögzítő megállapodás a következő két hétben megszülethet, de legkésőbb augusztusban lezárulhat. Ugyan az INA akvizíció piac általi megemésztése időbe telhet, de nem kétséges az előbb-utóbb jelentkező kedvező hatás.

Tekintettel a MOL árfolyamában történt folyamatos süllyedésre és figyelembe véve az INA akvizíció várt pénzügyi és stratégiai hozadékát, a Cashline rövid távon semleges ajánlását vételre változtatja - a piaci pánikot vételre kell kihasználni. Megerősítik az általuk vélt 22 ezer forintos fair értéket (működés alapján) a MOL részvényekre, azonban az INA megszerzése a MOL stratégiai értékét 30 ezer forintos árról legalább 35-40 ezer forintra emeli megítélésük szerint, ami természetesen csak hosszabb távon, vagy egy MOL-felvásárlásban tükröződhet igazán.

Cashline elemzés

Az OMV is köröz az INA körül 
INA-ba szállt a Mol bátorsága
Brüsszelben kérdezgették a Molt és az OMV-t
Könnyű préda lehet a Mol, ha ezt most benézi 
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG