.jpg)
"Az én koromban és az én egészségi állapotomban nem tudni, mennyi időm van még hátra, de mindenesetre tudatni kívánom, hogy megvetem azt az óriási álszentséget, amit ezt a döntés jelent" - írta a kubai vezető a Cubadebate című portálon megjelent "állásfoglalásában".
Fidel Castro, aki februárban mondott le az államfői tisztségről, bírálta azt a módot, ahogyan az EU megállapodott a 2003-ban bevezetett és 2005-ben egyszer már felfüggesztett büntetőintézkedések - például a magas szintű látogatások korlátozása - feloldásáról. Az unió közleményéből ugyanis kiderül, hogy a közösség javulást vár Havannától az emberi jogok terén, továbbá követeli, hogy engedjék szabadon a politikai foglyokat. Az EU azt is kubai hatóságok szemére veti, hogy "brutális módszerekkel" toloncolják ki az illegális latin-amerikai bevándorlókat.
Castro cikkében sérelmezi, hogy az EU az emberi jogok nevében olyanok számára követel büntetlenséget, akik megpróbálják "kiárusítani a hazát és a népet az imperializmusnak".
Egyúttal hangsúlyozta, hogy az unió döntéseinek "semmilyen gazdasági következménye nem lesz Kubára nézve".
Castro rendszeresen megjelent cikkei a kubai forradalom történelmi vezetője jelenlétét hivatottak erősíteni. A súlyos beteg, 81 éves, leköszönt államfő személyesen nem jelent meg a nyilvánosság előtt 2006. júliusi műtétje óta, csupán néhány videó-felvételt és fotót láthatott róla a világ.
Ok még van, szankció már nincs Kubával szemben
Eltörli az unió a kubai szankciókat
MTI