A nemzetközi cégminősítő, Dun & Bradstreet Hungária Kft. (D&B) elkészítette elemzését, mely 2010 első negyedévében vizsgálja a magyar gazdaságban a vállalkozások összetételét, az iparágak jelentőségének, kockázatosságának állapotát, változását, a fizetési késések alakulását.
Társas vállalkozások száma, összetétele, új cégalapítások
A társas vállalkozások száma az elmúlt negyedévben tovább növekedett, és 2011 első negyedévének végén elérte az 561 ezret, ami 3 százalékkal több, mint az előző év első negyedévének azonos időszakában. A cégszám-növekedés üteme azonban lassult: 2007-ről 2008-ra 5,65%-kal nőtt a cégek száma, 2008-ról 2009-re 4,44 %-kal, míg 2009-ről 2010-re pedig már csak 4,04 százalékkal. Az első negyedéves tendenciákon az látszik, hogy az évek óta jellemző folyamatos cégszám-bővülés lassul, az új cégalapítások száma egyre kevésbé haladja meg az egyre több bedőlt és bezárt vállalkozás számát.
A társas vállalkozásokhoz hasonlóan az egyéni vállalkozók száma is nőtt az elmúlt egy évben, azonban kisebb mértékben, mint a társas vállalkozásoké. Jelenleg közel 400 ezer aktív, regisztrált egyéni vállalkozás van Magyarországon, ami 1,7 %-os bővülés a 12 hónappal ezelőtti adathoz képest.
A Magyarországon sajátosan magas cégszám, a kisvállalkozások országává teszi hazánkat. A környező országokat is figyelembe véve csak Romániában alacsonyabb az 1 millió dollár (megközelítőleg 200 millió Ft) feletti árbevételű cégek aránya, pedig a gazdaság stabilizálódásának egyik útja az lenne, ha minél több cég érne el magasabb árbevételt, és tartósan is stabilan tudna működni. A jelenlegi folyamatosan növekvő cégszám és szaporodó cégbedőlések nem ezt a tendenciát erősítik, azonban a cégszám-növekedés csökkenő üteme bizakodásra adhat okot.
Amennyiben a működő cégek száma helyett az újonnan alakuló cégeket vizsgáljuk, akkor az idén már több olyan iparágat találunk, ahol 2010 első negyedévéhez képeset kevesebb új cég alakul. Többek között az építőiparban is csökkent az új cégalapítások száma, ami a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység és a kiskereskedelem után a harmadik „legnépesebb” iparág ma hazánkban. Az új cégek számának első negyedéves csökkenése nem meglepő, mivel az építőiparban a legnagyobb (5,68 %) a cégek bedőlési aránya, így a válság hatására egyre kevesebben remélnek hasznot az elmúlt időszakban belassult, és ezzel együtt racionalizálódó cégszerkezetű építőiparból.
A magyar cégszerkezet fővárosközpontú, nem meglepő módon Budapesten és Pest megyében tevékenykedik a cégek közel 55 százaléka. A területenkénti megoszlásból azt láthatjuk, hogy általában a legnagyobb városok vonzáskörzetében csoportosul a cégek nagy része. Kiugró érték Nógrád megye, ahol a cégek kevesebb, mint 1 százaléka működik.
Az átlagos fizetési határidő az elmúlt 3 hónapban 27 nap volt, míg 2010 azonos időszakában még közel 31 nap volt, derül ki a D&B partnerségen és ingyenes csatlakozáson alapuló DunTradeŽ, fizetési tapasztalat programjának adataiból. 2011 első negyedévében a számlák 60 százalékát határidőben kifizették a cégek, míg egy évvel korábban csupán a kiállított számlák 53 százaléka került határidőben kiegyenlítésre. Tény, hogy egyre több cég úgy próbálta az elmúlt időszakban elkerülni a cash flow problémákat és a nem vagy késve fizetésekből adódó veszteségeket, hogy szigorúbb feltételeket szabott. A fizetési határidők, késedelmek és extrém késések együttes javulása azonban azt mutatja, hogy a cégek fizetési fegyelme, ha lassan is, de javul.
Az átlagos számlafizetési késedelmeket vizsgálva azt tapasztalhatjuk, hogy ez elmúlt három hónapban az ingatlanügyletek területén tevékenykedő cégek esetén szélsőségesen magas volt a fizetési késedelem. A magas - majdnem 53 napos - számlafizetési késedelem nem meglepő az ingatlanpiac helyzetéből kiindulva, de várhatóan a tavaszi időszakban már beindul az ingatlanpiac, így annak szereplői is jobban fognak fizetni, mint a téli holtszezonban. A közigazgatás is szerepel a nagy fizetési késedelmű tevékenységek között, ami a mostanában zajló nagyszámú önkormányzati csődök miatt szomorú, de érthető tény.
Fizetésképtelenségi eljárások, szektoriális kockázatok
A D&B szerint a cégek bedőlési, fizetésképtelenségi aránya az elmúlt egy évben jelentősen megnövekedett, a cégek 3,19 százaléka szűnt meg fizetésképtelenség miatt, míg egy évvel korábban csak 2,89 %-uk. 2011 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest, nemcsak a felszámolási eljárások és csődeljárások aránya ugrott meg, hanem a végelszámolások száma is jelentősen nőtt. Végelszámolás esetén ugyan a tulajdonos saját döntése, és nem a hitelezők külső kényszere, hogy nem folytatja tovább tevékenységét, de a végelszámolások első negyedéves 42 százalékos növekedése arra utal, hogy a tavalyinál jóval több cég döntött úgy, nem éri meg tevékenységégét folytatnia. A végelszámolások számának ilyen mértékű növekedése a 2010-es év első negyedévéhez képest azért is meglepő, mert a felszámolások száma az előző év első negyedévéhez képest idén csak 2,8 százalékkal nőtt.
A végelszámolások első negyedéves száma viszonyítva a negyedév végi összes cégszámhoz azt, mutatja, hogy az építőiparban, a bányászat és kőfejtés területén, a fafeldolgozásban, a mezőgazdaságban és a szálláshely-szolgáltatás területén volt a legmagasabb a végelszámolások aránya. Bedőlési arány (felszámolások és csődeljárások cégszámára vetített aránya) tekintetében a fizetésképtelenségi eljárásokkal leginkább veszélyeztetett iparágak között is megtalálható az építőipar, a fafeldolgozás. Az tapasztalható a nehéz helyzetben lévő iparágak esetén, hogy sok cég még azelőtt megszünteti tevékenységét, mielőtt azt hitelezői kezdeményeznék. A kiugróan magas végelszámolási trend több felszámolást hozhat, amennyiben ugyanis a végelszámolást kezdeményező cég nem tudja hitelezői követeléseit kiegyenlíteni, az átalakul felszámolássá.
Az elmúlt években a bedőlési arány alakulása sajnálatos módon erősen negatív tendenciát mutat. Míg 2008-ban 2,3 százalék volt ez a szám, addig 2009-ben már 2,84 százalék, 2010-ben pedig a cégek 3,20 százaléka került fizetésképtelenségi eljárás alá. Javulás 2011 első negyedévében sem volt tapasztalható, mivel az elmúlt 12 hónapban 3,19 százalékos bedőlési aránnyal kellett számolni, amit csak tetéz a megugró végelszámolások száma. Az elmúlt 12 hónap fizetésképtelenségi aránya azonban nem nagyobb, mint a 2010-es szám, és remélhetőleg a nagymértékben romló tendencia megáll és a gazdaság a stabilizáció útjára lép.
Az iparágakat vizsgálva - az elmúlt 12 hónap adatait összevetve - 2010 első negyedéve előtti 12 hónapban azt láthatjuk, hogy a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása területén tevékenykedő cégek bedőlési aránya csökkent. Az iparág fejlődése már a gazdaság stabilizálódásának a jele, mivel a számítástechnikai termékek válság miatti keresletcsökkenése megállt, a gyártás a kereslet növekedésének köszönhetően újra elindult, jelentősen kisebb arányban lesznek fizetésképtelenek az iparágban tevékenykedő cégek.
A magas bedőlési arányú cégek listáján három iparág is jelentősen rosszabban teljesített, mint korábban. A többi iparághoz képest nagyobb mértékben nőtt a fizetésképtelenségi eljárások aránya a szállítás, a raktározás területén, a nagykereskedelemben és a gumitermékek gyártásában. Az építőipart és a hozzá kapcsolódó fafeldolgozást továbbra is kiemelkedően fenyegeti a fizetésképtelenség, mivel ezekben az iparágakban az elmúlt 12 hónapban 100 cégből majdnem hatnak kellett bezárnia nehéz helyzete miatt.
Jó hír, hogy az elmúlt 24 hónapban több megyében javult a cégek bedőlési aránya, mint amennyiben romlott. Vannak azonban olyan megyék, ahol jelentősen megugrott azon cégek aránya, melyeket fizetésképtelenségi eljárás érintett. Zala, Borsod-Abaúj-Zemplén és Győr-Moson-Sopron megyében jelentősen megnőtt a korábbi évekhez képest a felszámolások és csődeljárások száma, Hajdú-Bihar és Békés megyében viszont javulni látszik a helyzet.
Mi várható az év hátralévő részében?
A fizetési fegyelmet mutató számok együttes javulása arra utal, hogy a gazdaság elindult a stabilizáció útján, sőt a 2011-es első negyedév bedőlési arányai sem romlottak 2010-hez képest. A hirtelen megnőtt végelszámolások száma arra utal, hogy azok a cégek, amelyek az elmúlt időszakban nem tudtak nyereségesen működni, a korábbiaknál nagyobb mértékben döntöttek a bezárás mellett, azaz nem várták meg míg nyilvánosan fizetésképtelenné váltak, és erőn felüli tartozásokat halmoznak fel. A gazdaság lassú javulásának jele a D&B Failure Score stabilizálódása az elmúlt hónapokban, mely mutató azt jelzi előre, hogy a cégek milyen valószínűséggel kerülnek fizetésképtelenségi eljárás alá. Ezek a tényezők együttesen arra utalnak, hogy a magyar gazdaság elindult egy stabilabb cégszerkezet felé, ahol remélhetőleg a jövőben a nagyobb árbevételű, kevésbé kockázatos vállalkozások az eddigieknél nagyobb arányban lesznek jelen. Eddig azonban még hosszú az út, és nem szabad arról elfeledkezni, hogy ma minden 100 vállalatból több mint 3 fizetésképtelenné válik, a megelőzés, a vevői, szállítói kockázatkezelés, a partnerek monitoringja nélkülözhetetlen a vállalkozások biztonságos növekedése érdekében - olvasható a közleményben.
Privátbankár