1p
Átmeneti időre 2009. december 31-ig a jelenlegi áramszolgáltatók lesznek a lakosság és a kisfogyasztók villamosenergia-igényét kötelezően ellátó egyetemes szolgáltatók
Átmeneti időre és ideiglenes jelleggel 2009. december 31-ig a jelenlegi áramszolgáltatók lesznek a lakosság és a kisfogyasztók villamosenergia-igényét kötelezően ellátó egyetemes szolgáltatók - derül ki a parlamentbe hétfőn benyújtott villamos energia törvényjavaslatból, amely a villamosenergia-piac teljes liberalizációjának feltételeit szabja meg.

Az egyetemes szolgáltatók a háztartási és a háromszor 25 ampernál nem nagyobb csatlakozási teljesítményű fogyasztókat látják el kötelező jelleggel, ha azok nem kívánnak a 2008. január 1-jétől megnyíló szabadpiacra lépni. A törvény hatályba lépésétől számított egy év után, 2009. január 1-jétől más villamosenergia-kereskedők is engedélyt szerezhetnek egyetemes szolgáltatásra. Az egyetemes szolgáltatásra nem jogosult fogyasztók a törvény hatályba lépésétől számítva három hónap türelmi időt kapnak. Addig a jelenlegivel azonos körülmények mellett a jelenlegi szolgáltatójuktól vásárolhatják az áramot.

Az átmeneti időszakot követően is marad garancia a lakossági ellátásra, mert ha nincs jelentkező az egyetemes szolgáltatásra, akkor a Magyar Energia Hivatalnak (MEH)  lesz joga kijelölni ilyen szolgáltatót, mégpedig a kiskereskedelmi piacon jelentős piaci erővel rendelkező szereplőket. A MEH-nek 2008. június 30-ig kell elvégeznie az első piacelemzést a jelentős piaci erőfölényes szereplők azonosítására, és ennek alapján 2008. október 31-ig kell javaslatot tenni a beavatkozásokra.

A szociálisan rászoruló, vagy fogyatékkal élők elsősorban részletfizetéssel vagy halasztott fizetéssel egyenlíthetik ki a számlájukat, és a szolgáltató köteles számukra előre fizető mérőt felszerelni.
Az egyetemes szolgáltató bárhonnan vásárolhat villamos energiát, de az árellenőrzés és az árrés-szabályozás a beszerzési költségek csökkentésére ösztönzi.
Az árrést külön jogszabály határozza meg, és betartását az energiahivatal ellenőrzi. Hatósági ára lesz a hálózat használatának is, és ennek mértékét szintén külön jogszabály határozza meg.

A jelenlegi közüzemi szolgáltatóknak 2007. október 31-ig kell a MEH-hez benyújtaniuk az egyetemes szolgáltatásra vonatkozó engedélykérelmet. A jövőbeni egyetemes szolgáltatóknak pedig 2009. december 31-ig kell megkötniük a szerződéseket, addig a jelenlegi szerződések hatályosak.

A törvény új intézményt vezet be, a végső menedékest arra az esetre, ha az egyetemes szolgáltatásra jogosult ellátás nélkül maradna. A törvény lehetővé teszi, hogy  az energia hivatal  - önkéntesség hiányában - bármelyik egyetemes szolgáltatót, vagy áramkereskedőt kijelölje erre a szolgáltatásra.

A törvényjavaslat szerint üzleti alapon bárki építhet erőművet Magyarországon, de a MEH engedélye kell, ha az eléri az 50 megawatt teljesítményt. A hivatal - ha a rendelkezésre álló villamos energia hosszú távon nem elegendő - pályázatot írhat ki nemcsak új kapacitások építésére, hanem a kereslet szabályozására is. Ilyen lehet például a fogyasztók árcsökkentéssel vagy más eszközzel történő ösztönzése arra, hogy  a csúcs-, vagy kapacitáshiányos időszakban a felhasználásukat visszafogják.

A megújuló és a hőtermeléssel kapcsolt villamos energia esetében a kormány technológiánként és energiaforrásonként eltérő kötelező átvételi árat szabhat meg. A kötelezően átveendő mennyiséget és időtartamát pedig a MEH állapítja meg, figyelembe véve az egyes projekteknek juttatott egyéb támogatásokat is.

Ha a törvényjavaslatot jóváhagyják, akkor bővül a rendszerirányító Mavir feladatköre, és erősödnek a MEH, valamint a fogyasztóvédelmi hatóságok jogosítványai. A Magyar Energia Hivatalnak például -  a piaci szereplőkkel történt eredménytelen egyeztetés esetén - lehetősége lesz a villamosenergia-ellátási szabályzatot határozattal módosítani, ha az akadályozza a hatékony versenyt, megszegi az árszabályozásra vonatkozó jogszabályi rendelkezést, vagy egyes felhasználókkal szemben indokolatlan megkülönböztetést alkalmaz.

(F)elszabadul az árampiac: mennyit fizetünk majd? (hanganyag)
2008-tóll liberalizált lesz az árampiac
Ha felrúgjuk a szerződéseket, elszállhat az áram ára (hanganyag)

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG