1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány felkérte a vámhatóságot, az adóhatóságot, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt, és az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőséget, hogy szeptember végéig készítsenek intézkedéscsomagot a feketegazdaság visszaszorítására - mondta Gyurcsány Ferenc sajtótájékoztatóján.
A kormány felkérte a vámhatóságot, az adóhatóságot, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt, és az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőséget, hogy szeptember végéig készítsenek intézkedéscsomagot a feketegazdaság visszaszorítására - mondta Gyurcsány Ferenc sajtótájékoztatóján.

Visszafogott becslések szerint is Magyarországon a GDP-hez viszonyítva 18 százalékot tesz ki a feketegazdaság aránya, és ha azt sikerülne 1-3 százalékponttal mérsékelni, akkor 100 milliárd forint nagyságrendű többletbevételt fordíthatna a kormány a magyar oktatás és kultúra fejlesztésére, illetve az adóterhek csökkentésére - mondta a miniszterelnök.

A kormányfő a feketegazdaság mérséklésével kapcsolatos elképzelések között példaként említette annak lehetőségét, hogy ahol az APEH fekete foglalkoztatást észlelne, ott annak idejére, de legalább 3 hónapra visszamenőleg becsléssel is megállapíthatná a közterheket, illetve egy építési beruházás anyagköltségének elemzésével is megállapíthatná a befizetendő általános forgalmi adót.

A kormányfő minderről azután beszélt, hogy a Parlamentben egyeztetést folytatott többek között Nagy János országos vámparancsnokkal, Szikora Jánossal, az APEH elnökével, Pálfalvi Andrással, az OEP megbízott főigazgatójával, és Papp Istvánnal, az OMMF elnökével. Gyurcsány Ferenc kiemelte, hogy szeptember végén a kormány megtárgyalja a hatóságoknak a feketegazdaság visszaszorítását célzó javaslatait, és várhatóan azok alapján törvény-, illetve rendeletmódosításokat is indítványoz.

A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a magyar feketegazdaság 18 százalékos aránya a régió országaihoz képest is feltűnően magas, példaként említette, hogy Csehországban 7 százalék, illetve Szlovákiában 15 százalék. Gyurcsány Ferenc utalt arra, hogy a mintegy 25 ezer milliárd forintot kitevő magyar GDP-hez mérve a 18 százalékos feketegazdaság, csaknem 4 ezer milliárd forintot tesz ki.

"A kormány ambíciója az, hogy ha az intézkedések hatására sikerül 1-3 százalékponttal mérsékelni a feketegazdaságot, akkor 100 milliárd forint nagyságrendű többletbevétele lenne a központi költségvetésnek" - emelte ki a miniszterelnök.

Gyurcsány Ferenc szólt még arról, hogy a kormány felhatalmazná az adóhatóságot arra, hogy kockázatelemzéssel kiválaszthasson cégeket, amelyeknél ellenőrizné, hogy vezetői valóságos személyek-e, és amennyiben azt tapasztalnák, hogy a társaság fiktív, akkor az adószámát akár visszamenőleg is törölhetnék, illetve az újonnan alakuló társaságokat 90 nappal a bejegyzésük után megvizsgálnák, hogy még idejekorán kiszűrhessék a fiktív cégeket.

A kormányfő kiemelte, hogy miután az elmúlt egy évben az ukrán határhoz közel megerősítették a vámellenőrzéseket, elterjedt az a szokás, hogy a csempészett cigarettát csomagban küldték be az országba. Ezért a kormány felhatalmazná a postát arra, hogy az unión kívülről érkező csomagokat - az emberi szabadságjogokat nem sértő, megfelelő garanciális feltételek mellett - fel lehessen bontani.

Gyurcsány Ferenc elmondta, hogy a jövedéki termékek szigorú adóztatása területén jelentős lépés volt ugyan a zárjegy alkalmazása, ám várhatóan 2008. január 1-jével bevezetik a vonalkóddal ellátott zárjegyeket, amelynek leolvasásakor a vámos azonnal megbizonyosodhat arról, hogy rendben befizették-e a jövedéki adót.

A kormányfő összegzésképpen kiemelte: a feketegazdaság elleni intézkedések emelik a központi költségvetés bevételeit, növelik a piac tisztaságát, és mindezt erős társadalmi támogatottság kíséri. "Akik a közteherviselésben nem vesznek részt, azok másokra hárítják a terheket, ami nem tisztességes, és ezen mindenképpen változtatni kell" - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.

A Fidesz szerint a feketegazdaság visszaszorítása érdekében mérsékelni kellene az adókat, csökkenteni a bürokráciát és a korrupciót - mondta a párt szóvivője. "Egészen világos, hogy mi az a három lépés, amit meg kellene tenni a feketegazdaság visszaszorítása érdekében. Ez a három lépés pedig a bürokrácia és a korrupció visszaszorításán túl az adóemelések elkerülésére, és az adócsökkentésre helyezi a hangsúlyt" - fogalmazott Szijjártó Péter.

Közölte: a kormány, amióta hivatalban van, szinte kizárólag az adóemelés eszközéhez nyúlt. A Fidesz szóvivője emlékeztetett: a kormány számos új adófajtát vezetett be az elmúlt években, és emelte az adók mértékét is. A politikus pártja álláspontját tolmácsolva azt mondta: ez hasonlóképpen lesz a következő években is.

Szijjártó Péter szerint a kormány csak szavakkal harcol a feketegazdaság ellen, amit az is jelez, hogy hosszú ideje semmiféle érdemi eredményt nem sikerült elérni e területen. Mint mondta, ez is azt mutatja, a kormány alkalmatlan a feketegazdaság megfékezésére, visszaszorítására. Hozzátette: a kormány nem a megfelelő eszközökkel próbálja mérsékelni a feketegazdaságot. Ha a kormány valóban küzdeni akarna a feketegazdaság ellen, akkor a Fidesz által javasolt három területen kellene előre lépni - szögezte le.

Gyurcsány bűvös száma: 48
Gyurcsány: Rendet!!!
Megint sok volt a számla-hiány
Keményen lecsaptak a feketézőkre

 MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG