1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Demszky Gábor szerint Budapest az ország gazdaságának motorja, a főváros GDP-je a Budapest nélküli országos átlag háromszorosa.
A gazdasági mutatók szerint a főváros gazdasága jobban prosperál az országosnál, az adóbevételek elosztása miatt azonban 2008-ban a korábbiaknál kevesebb pénz jut működtetésre és fejlesztésre Budapesten - mondta a főpolgármester sajtótájékoztatóján.

Demszky Gábor (SZDSZ) úgy fogalmazott: Budapest az ország gazdaságának motorja, amely egyre kevesebb üzemanyaghoz jut, ennek ellenére egyre jobb teljesítményt nyújt. A főváros GDP-je a Budapest nélküli országos átlag háromszorosa, s ez meghaladja az Európai Unió átlagát is - tette hozzá a főpolgármester.

Országos szinten Budapesten a legmagasabb a foglalkoztatottság és itt a legalacsonyabb a munkanélküliség; a bruttó jövedelmek a fővárosban 49 százalékkal magasabbak, mint vidéken. A cégek mintegy 40 százaléka, a Magyarországon jelen lévő külföldi vállalatoknak pedig 60 százaléka működik Budapesten - sorolta a főváros gazdasági adatait Demszky Gábor.

A városvezető elmondta: 2006-ban a fővárosban 417 milliárd forint személyi jövedelemadó keletkezett, az újraelosztás és az egyes elvonások után azonban ennek mindössze 1,3 százaléka, 5,3 milliárd forint maradt helyben. Tavaly ugyanakkor a vártnál 11 százalékkal, azaz 18 milliárd forinttal több iparűzési adót fizettek be Budapesten.

A főpolgármester szerint 2008-ban még nehezebb lesz a helyzet, mivel nem változik, s így reálértékben csökken a BKV és az egyéb intézmények normatív támogatása. További problémát jelent, hogy az agglomerációs települések körülbelül 15-20 milliárd forintba kerülnek a fővárosnak - például a fővárosban tanuló 16 ezer agglomerációs diák miatt - ezt azonban sem az állam, sem a környező önkormányzatok nem térítik meg. A szabad demokrata politikus szerint ez "igazságtalan és méltánytalan", mert az agglomerációs települések egy része "jól áll" anyagilag.

Ugyancsak a fővárosnak jelent terhet, hogy a kerületek sorra "szabadulnak meg" iskoláiktól, s a jogszabályok szerint ezek üzemeltetését a fővárosnak kötelező átvennie. Demszky Gábor hangsúlyozta: a Fővárosi Önkormányzat inkább besegít az intézmények fenntartásába annak érdekében, hogy az iskolák a kerületeknél maradjanak.

A főpolgármester úgy fogalmazott: az adó- és költségvetési szabályok büntetik Budapestet, és az adóelosztás újragondolására lenne szükség. A fejlesztésekről szólva Demszky Gábor azt mondta: csökkenteni kell a beruházási volument, de a folyamatban lévő fejlesztések nincsenek veszélyben.

A főváros a közelmúltban a várt 16 milliárd forint helyett, 19,2 milliárd forintért adta el ELMŰ-részvényeit; Demszky Gábor szerint a közeljövőben a Főgáz-részvények és egyes ingatlanok eladása várható. Ezzel kapcsolatban azt mondta: nem eladják a családi ezüstöt, hanem családi aranyat csinálnak belőle; az eladásokból befolyó összegeket ugyanis nem működésre, hanem uniós pályázatok önrészére fordítják.

Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes a sajtótájékoztatón elmondta: Budapest minden körülmények között képes arra, hogy saját működési költségeit előteremtse, de a drasztikus elvonások miatt a működési eredmény csökkenő. Hozzátette: a főváros a tavalyi évhez hasonlóan idén sem tervez hitelfelvételt. (Budapest hitelállománya jelenleg 178 milliárd forint.)

A 2008-as feladatok közt a főpolgármester-helyettes a költségvetési egyensúly megtartását, a BKV zavartalan működését, az intézményhálózat fenntartását és a fejlesztési feladatok végrehajtását nevezte meg.

A főváros idei költségvetési koncepciója 46,7 milliárd forintos hiánnyal számol, ezt a kiesést a városvezetés a fejlesztések "húzásával" tervezi pótolni. Ikvai-Szabó Imre szerint február végéig dől el, hogy mely fejlesztések maradnak el a hiány lefaragása érdekében.

Budaörsig megy a 4-es metró?
Több pénzt markolhat fel Budapest
Demszky: Ez az év is nehéz lesz
Tartja magát az SZDSZ a fővárosban
"Nincs pénz, Demszky csak álmodozik"

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG