.jpg)
Az SZDSZ javaslata alapján emelkedne a diákhitel a költségtérítéses képzésben is, alapképzésben 50 ezer, mesterképzésben 55 ezer forintot lehetne felvenni; a többi feltétel nem változna. Magyar Bálint kitért arra, hogy a változtatáshoz kormányrendelet-módosításra van szükség, amelyet a kabinet február-március folyamán meg is hozhat.
A liberális szakpolitikus, volt oktatási miniszter szerint az emelés biztosítani fogja, hogy anyagi okok miatt a tandíj senkit se tartson távol a felsőoktatástól. Magyar Bálint reálisnak nevezte a javaslatot, hiszen - mint mondta - a tapasztalatok azt mutatják, hogy nagy fegyelem mellett zajlik a hitelek törlesztése, és a diplomával elérhető keresetek is emelkednek.
A tandíjra szükség van - hangsúlyozta az SZDSZ ügyvivője. Hozzátette: már a 2006-os választások előtt többször jelezte, hogy utólagos képzési hozzájárulás formájában képzeli el a tandíj bevezetését Magyarországon. Tandíj már több mint egy évtizede van a magyar felsőoktatásban, hiszen a hallgatók mintegy 40 százaléka költségtérítéses képzésben vesz részt - magyarázta. Azt ugyanakkor elismerte, hogy a tandíj jelenlegi formája ellen két jogos kifogás vethető fel: nem eléggé igazságos, hiszen a fizetendő tandíj nem tükrözi a képzés költségeiben megjelenő különbségeket, és azt sem, hogy a végzést követően, a későbbi életpályán milyen jövedelmi viszonyok közé kerülnek a diákok. "Ez az összeg ugyanakkor még mindig rendkívül csekély ahhoz az igényhez képest, amely a felsőoktatás finanszírozásához szükséges" - mondta az ügyvivő.
Magyar Bálint felidézte az unió oktatási minisztereivel 2005-ben kötött megállapodást, amely szerint 10-12 éven belül a GDP két százalékára emelik a felsőoktatásra fordított forrásokat. Ez Magyarországon jelenleg egy százalék körül mozog.
A bevételi források két területről érkezhetnek: a tandíjakból, illetve az egyetemek által folytatott vállalkozásokból. A felsőoktatási reformnak nem véletlenül volt lényeges eleme a vállalkozási szabadság megteremtése - emlékeztetett a liberális politikus. Kiemelte, hogy a felsőoktatás egyben szolgáltatás és vállalkozás is, egy iparág, amely egy ország húzóágazata is tud lenni.
Ágh Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője közleményében azt írta: az SZDSZ ahelyett, hogy belátná, milyen károkat okoz a tandíj bevezetése, tovább akarja súlyosbítani a diákok helyzetét, évtizedekre eladósítani őket. Felidézte, hogy az SZDSZ az 2006-os választási kampányban a szocialistákkal karöltve tagadta, hogy tandíj bevezetésére készülnének.
"A választás után azonban kiderült: hazudtak a fiataloknak. A tandíj bevezetésével a kormány elzárja a főiskolákra, egyetemekre vezető utat a szegényebb családokból származó fiatalok előtt" - fejtette ki az ellenzéki képviselő. A fideszes politikus szerint mindenki előtt világossá vált, hogy a tandíj bevezetése rossz döntés volt, mert most már nem a diákok szorgalmán és tehetségén, hanem szüleik pénztárcájának vastagságán múlik, ki tanulhat tovább.
Csökkentik a szegényebbek hozzájárulását
Melyik a legjobb egyetem, főiskola?
Több diákhitelt adna az SZDSZ
A minimálbért súrolja az ösztöndíj
Diákhitel: nem változnak a felvehető összegek
MTI