1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A diákhitel jelenlegi összegének megemelését javasolja az SZDSZ: az államilag támogatott alapképzésben 10 ezer, a mesterképzésben 15 ezer forinttal nőne a havonta felvehető kölcsön összege.
A diákhitel jelenlegi összegének megemelését javasolja az SZDSZ; a kisebbik kormányzópárt indítványa szerint szeptembertől az államilag támogatott alapképzésben 10 ezer, a mesterképzésben 15 ezer forinttal nőne a havonta felvehető kölcsön összege.

Az alapképzésben a jelenlegi 30 ezer helyett 40, míg mesterképzésben 45 ezer forinthoz lehetne havonta hozzájutni - mondta Magyar Bálint, a párt ügyvivője.

Az SZDSZ javaslata alapján emelkedne a diákhitel a költségtérítéses képzésben is, alapképzésben 50 ezer, mesterképzésben 55 ezer forintot lehetne felvenni; a többi feltétel nem változna. Magyar Bálint kitért arra, hogy a változtatáshoz kormányrendelet-módosításra van szükség, amelyet a kabinet február-március folyamán meg is hozhat.

A liberális szakpolitikus, volt oktatási miniszter szerint az emelés biztosítani fogja, hogy anyagi okok miatt a tandíj senkit se tartson távol a felsőoktatástól. Magyar Bálint reálisnak nevezte a javaslatot, hiszen - mint mondta - a tapasztalatok azt mutatják, hogy nagy fegyelem mellett zajlik a hitelek törlesztése, és a diplomával elérhető keresetek is emelkednek.

A tandíjra szükség van
- hangsúlyozta az SZDSZ ügyvivője. Hozzátette: már a 2006-os választások előtt többször jelezte, hogy utólagos képzési hozzájárulás formájában képzeli el a tandíj bevezetését Magyarországon. Tandíj már több mint egy évtizede van a magyar felsőoktatásban, hiszen a hallgatók mintegy 40 százaléka költségtérítéses képzésben vesz részt - magyarázta. Azt ugyanakkor elismerte, hogy a tandíj jelenlegi formája ellen két jogos kifogás vethető fel: nem eléggé igazságos, hiszen a fizetendő tandíj nem tükrözi a képzés költségeiben megjelenő különbségeket, és azt sem, hogy a végzést követően, a későbbi életpályán milyen jövedelmi viszonyok közé kerülnek a diákok. "Ez az összeg ugyanakkor még mindig rendkívül csekély ahhoz az igényhez képest, amely a felsőoktatás finanszírozásához szükséges" - mondta az ügyvivő.

Magyar Bálint felidézte az unió oktatási minisztereivel 2005-ben kötött megállapodást, amely szerint 10-12 éven belül a GDP két százalékára emelik a felsőoktatásra fordított forrásokat. Ez Magyarországon jelenleg egy százalék körül mozog.

A bevételi források két területről érkezhetnek: a tandíjakból, illetve az egyetemek által folytatott vállalkozásokból. A felsőoktatási reformnak nem véletlenül volt lényeges eleme a vállalkozási szabadság megteremtése - emlékeztetett a liberális politikus. Kiemelte, hogy a felsőoktatás egyben szolgáltatás és vállalkozás is, egy iparág, amely egy ország húzóágazata is tud lenni.
 
Ágh Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője közleményében azt írta: az SZDSZ ahelyett, hogy belátná, milyen károkat okoz a tandíj bevezetése, tovább akarja súlyosbítani a diákok helyzetét, évtizedekre eladósítani őket. Felidézte, hogy az SZDSZ az 2006-os választási kampányban a szocialistákkal karöltve tagadta, hogy tandíj bevezetésére készülnének.

"A választás után azonban kiderült: hazudtak a fiataloknak. A tandíj bevezetésével a kormány elzárja a főiskolákra, egyetemekre vezető utat a szegényebb családokból származó fiatalok előtt" - fejtette ki az ellenzéki képviselő. A fideszes politikus szerint mindenki előtt világossá vált, hogy a tandíj bevezetése rossz döntés volt, mert most már nem a diákok szorgalmán és tehetségén, hanem szüleik pénztárcájának vastagságán múlik, ki tanulhat tovább.

Csökkentik a szegényebbek hozzájárulását
Melyik a legjobb egyetem, főiskola?
Több diákhitelt adna az SZDSZ
A minimálbért súrolja az ösztöndíj
Diákhitel: nem változnak a felvehető összegek

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG